Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 

 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

«Zaļā josta» atbalsta videi draudzīgus projektus

SIA «Zaļā josta» ir uzņēmums, kas rūpējas par tīru Latviju un atbildīgu uzņēmējdarbību tajā. «Zaļā josta» nodarbojas ar videi kaitīgu preču (t. sk. riepu, smēreļļas, eļļas filtru, elektrisko akumulatoru, galvanisko strāvas avotu), izlietotā iepakojuma un vienreiz lietojamo trauku apsaimniekošanu un no šā gada 1. oktobra arī ar elektrisko un elektronisko iekārtu apsaimniekošanu, lai dabas resursu nodokļa maksātājs saņemtu 100% atbrīvojumu no nodokļa samaksas.

Paralēli šai saimnieciskajai darbībai «Zaļā josta» nodarbojas arī ar sabiedrības informēšanu un iesaistīšanu videi kaitīgu preču un izlietotā iepakojuma apsaimniekošanā.

Uzņēmuma darbības filozofijas pamatā ir taupīgas attieksmes veidošana pret dabas resursiem kopumā. Iegūstot otrreizējās izejvielas no lietām, kuras mēs ikdienā izmetam atkritumos, tiek taupīti ne tikai dabas resursi, bet arī samazināts noglabāto atkritumu daudzums atkritumu poligonos. Uzņēmuma mērķis – radīt Latvijā otrreizējās pārstrādes bāzi, lai veicinātu efektīvāku izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas sistēmu.

Kā piemēru var minēt «Zaļās jostas» atbalstu «Vekover» rūpnīcas izveidei, tādējādi veicinot otrreizējo izejvielu pārstrādes jaudu radīšanu Latvijā.

Šā gada aprīlī Valmierā darbu sāka rūpnīca, kur tiek ražots ekoloģisks un videi draudzīgs produkts – mājokļu siltumizolācijas materiāls ekovate «Vekover» – no otrreiz pārstrādātas makulatūras. Tas veicina siltumizolācijas materiāla pieejamību Latvijā un otrreizējo izejvielu savākšanu un pārstrādi.

Ekovate «Vekover» ir kvalitatīvs, ekoloģisks siltumizolējošs celtniecības materiāls, ko izgatavo no makulatūras. To izmanto dzīvojamo un rūpniecisko ēku siltināšanai. Kā zināms, papīru ražo no celulozes, ko savukārt iegūst, pārstrādājot koksni. Kaut arī koks tiek trīskārši pārstrādāts, pirms kļūst par ekovati, galaproduktam saglabājas koksnei raksturīgās īpašības – tas ir dabīgs, elpojošs materiāls, kas uzņem un atkal atdod telpai mitrumu. Rezultātā ekovate ir ekoloģisks, veselībai drošs materiāls, kuru jau vairāk nekā 60 gadus visā pasaulē izmanto par siltumizolējošo materiālu celtniecībā. «Vekover» ekovates rūpnīca ir ne vien modernākā un apjomīgākā šāda veida rūpnīca Baltijā, bet arī visā Austrumeiropā. Rūpnīca sākotnēji gadā ražos 2000 tonnu ekovates, pārstrādājot 1600 tonnu makulatūras.

Kā otro piemēru var minēt Latvijā pirmo nolietoto riepu pārstrādes iekārtu, kas darbu uzsāka šā gada oktobra sākumā. Iekārtā tiks pārstrādātas jebkura izmēra nolietotās riepas. Arī šā projekta iniciators ir SIA «Zaļa josta» sadarbībā ar SIA «Eko osta».

SIA «Eko osta» teritorijā – Rīgā, Tvaika ielā 39, – darbosies jauna, Vācijā izgatavota iekārta, kas būs paredzēta visu veidu riepu pārstrādei, un tās intensitāte sasniegs līdz 5 t stundā. Ar šīs iekārtas palīdzību būs iespējams pārstrādāt visas Latvijā savāktās nolietotās riepas.

Pārstrādes procesā nolietotās riepas tiks sasmalcinātas un sākotnēji iegūto materiālu izmantos ceļu būvei. Veicot tālāku sasmalcināto riepu pārstrādi, iespējams iegūt frakciju, kas ļaus šo produktu pielietot dažādu izolācijas materiālu izgatavošanā, stadionu un bērnu laukumu klājuma izbūvē u.c. Granulas pārstādās gumijas pulverī un otrreizēji izmantos kā piedevu jaunu riepu ražošanā. Pastāv iespēja granulas izmantot arī kā kurināmo atbilstoši aprīkotās katlumājās, jo to enerģētiskā vērtība ir līdzvērtīga akmeņoglēm.

Kā zināms, nolietotas riepas dabiskos apstākļos sairst aptuveni 100 gados. Savukārt, dedzinot tās ugunskurā vai apkures katlā bez speciāla aprīkojuma, tiek radīts kaitējums ekoloģiskajai sistēmai.

Tagad nolietotās riepas iespējams nodot savākšanas punktā Rīgā, Tvaika ielā 39, kur tās pieņem bez maksas un ir garantija, ka tās tiks apstrādātas un izlietotas bez kaitējuma dabai. •