Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Sēnes – mazie meža dīvainīši

Latvijas Dabas muzeja sēņu speciāliste
Diāna Meiere;
autores foto

Sēņu daudzveidība formu ziņā ir milzīga. Skaties un brīnies!


Savu dzīvi zemeszvaigznes sāk kā apaļi neuzkrītoši pūpēdīši, kam ārējais apvalks ar laiku saplaisā, un tad zemeszvaigzne kā ziediņš atveras pasaulei, lai savu sporu bumbulīti paceltu pēc iespējas augstāk, tuvāk vēja pūsmiņām, kas sīkās sporiņas iznēsās apkārtējos mežos. Latvijā sastopamas vairākas zemeszvaigžņu sugas – gan ļoti sīki, gan palieli īpatņi. Viena no tām – skropstzvaigzne – jau vairākus gadus Latvijā nav redzēta. To viegli pazīt pēc tā, ka sporu bumbulīti vidū neklāj apvalciņš. Ja tādu redzat – pastāstiet mums, Dabas muzeja speciālistiem!

Tagad kopā dosimies ceļojumā pie sēnēm liliputiem, kas mīt starp sīkām sūniņām un zāles stiebriem.

Gļotsēnes jau labu laiku vairs nepieskaita sēņu valstij. Taču sēņu meklējumos ar tām iznāk sastapties jo bieži. Ja kādam ir laiks un milzu pacietība, tad gļotsēņu vērošana var izvērsties visai neparasta. Izrādās, gļotsēnes savu dzīvi sāk kā nelielas gļotu piciņas, kam tomēr ir laba ēstgriba. Taču barība pati klāt nenāk, tādēļ gļotsēne dodas tai pretī – jā, jā, gļotsēnes spēj lēni rāpot pretī ūdens plūsmai. Pārvietošanās ātrums gan ir visai mazs – pāris centimetru stundā –, tomēr siltzemju dzeltenajā presē esot bijuši ziņojumi par palieliem gļotsēņu plazmodijiem (tā sauc gļotsēnes ķermeni), kas naktī ielavījušies guļamistabā un no rīta pārsteiguši tās saimniekus... Latvijā gļotsēnes dzīvokļos nav manītas, taču mežos tās ir visai bieži sastopamas un mēdz būt ļoti krāšņas, – ja esat pietiekami vērīgi, lai tās vispār pamanītu.

Attēlos redzamajā stadijā gļotsēnes vairs nerāpo...

Taču cik daudz vēl palika neparādīts un cik daudz interesanta vēl ieraudzīts, ar ko gribētos padalīties ar jums. Bet varbūt nemaz vairāk nevajag, jo galvenais jau ir saskatīt pašiem. Meklējiet un ieraugiet! •