Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 2 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Siltināsim logus – nesiltināsim gaisu!

Māra Upīte;
autores foto


Ne jau visiem iespējams nosiltināt mājas sienas, jumtu vai grīdas – tas ir darbietilpīgs un, protams, arī dārgs pasākums. Tomēr ir lieta, ko jebkurš var paveikt ar pavisam nelieliem naudas ieguldījumiem un pats savām rokām, un tā ir – logu siltināšana.

Lai arī cik vētraini attīstās pilsētas jaunā būvniecība, tomēr lielākā daļa pilsētas un lauku iedzīvotāju joprojām mīt vecās mājās – privātās vai daudzstāvu –, un galvenā problēma šajās mājās parasti ir tieši logi, kas gadu gaitā kļūst veci, šķirbaini, izļodzījušies, un tieši logu dēļ ziemā zaudējam tik ļoti dārgo siltumu.

Tomēr tieši ar logiem iespējams tikt galā saviem spēkiem. Sāksim šo samērā vienkāršo darbiņu, un tas nekas, ka laukā jau novembra vēji. Ziemas Latvijā diemžēl ir garas, garas, un arī pirmie pavasara mēneši te nav nekādi siltie. Tādēļ logu siltināšana atmaksāsies – būs gan siltāk telpās, gan klusāk, jo siltinātie logi mazinās arī ielas trokšņus.

Logu siltināšanai tomēr vajadzētu izvēlēties dienu, kad laukā nelīst un nav vējains. Logu rāmjiem jābūt sausiem, ja tos gribam apstrādāt, citādi līmpapīri, špakteļmasa un gumijotās līmlentes vienkārši neturēsies pie logu rāmjiem vai aplodām.


Loga koka daļas jānotīra!

Loga koka daļām jābūt tīrām un sausām. Nākamais solis – mēģināsim pielabot izļodzījušās detaļas un aizdarīt lielākās šķirbas vai plaisas. Protams, ja bojāta kāda stikla rūts, arī to vajadzētu nomainīt. Kas attiecas uz veco krāsu, mans ieteikums: ja tā lobās nost, ar neasu nazīti vai mazu špaktelīti nokasīt tik daudz, cik pati ļaujas. Saprotams, būtu jauki loga rāmi atjaunot – noņemt veco krāsu, aizdrīvēt plaisas, nopucēt ar smilšpapīru un noklāt ar videi draudzīgu eļļu. Tomēr šis darbiņš lai paliek vasaras mēnešiem. Šoreiz vienīgi atbrīvosim logu no krāsas plēksnēm, kuras, var teikt, pašas jau krīt nost. Kad loga rāmja koka daļas notīrītas un salabotas, varam ķerties pie siltināšanas.

Avīzes!

Tās nudien ir unikāls materiāls! Turklāt paņēmieni tik dažādi! Patiesībā par logu siltināšanu gandrīz katram būs kāds neapstrīdams viedoklis, kā to darīt vislabāk. Vecāka gadu gājuma cilvēki pieturas pie vecā, labā paņēmiena – logu aizlīmēšanas ar avīzēm. Arī lielākas šķirbas logu rāmjos vai palodzēs var aizpildīt ar avīzēm, tās iepriekš saburzot un kārtīgi saslapinot. Slapjo avīžu masu iespiež plaisās vai šķirbās, un tā tur žūst, cieši piepildot vismazākās šķirbiņas ne sliktāk par makroflekša putām.

Ja nu kāds grib vārīt klīsteri kā vecos, labos laikos, griezt avīzes un līmēt, protams, tas nav aizliegts. Arī es to kādreiz darīju, tomēr, jāatzīst, pavasara pusē avīžu plēksnes, klusi plīvodamas, cita pēc citas atlīmējās, un visu operāciju nācās atkārtot: klīstera vārīšana un tā tālāk...

Logu blīves

Man šķiet, civilizācijas sasniegumi nu jau ir tik acīm redzami, ka ir vērts aizbraukt uz kādu būvmateriālu vai saimniecības preču veikalu, apskatīt un varbūt pat iegādāties gumijas blīves, kas domātas tieši logu un durvju siltināšanai. Tām ir pašlīmējoša virsma, turklāt tās ir gan baltas, gan brūnas, tās pārdod metros vai jau iesaiņotas kārbās un tās nav dārgas. Iespējams, tirgus saimniecības preču nodalījumos pat vēl lētākas. Toties tās patiesi paveiks savu darbu – logs būs tik cieši aiztaisīts, ka uzreiz pamanīsit atšķirību.

Neliels, bet būtisks atgādinājums: aizlīmējot vai siltinot logus, neaizmirstiet, ka vismaz vienai loga vērtnei jāpaliek brīvai. Blīves un līmpapīri aiztaisīs logus ciet līdz pat pavasarim, tādēļ pirms tam jāizdomā, kura vērtne jāatstāj neaplīmēta.

Tātad ar blīvēm aplīmējam tieši pašu loga aplodu, nevis stikla rāmi. Joprojām jāievēro jau iepriekš sacītais – visām koka detaļām jābūt tīrām un sausām. Tad cieši un uzmanīgi aizveram logus – tā, lai blīve paliek iespiesta starp rāmi un aplodu. Un ne vēja pūsmiņa netiks iekšā!

Pašlīmējošais papīrs

Tas, manuprāt, ir lielisks izgudrojums, jo visas klīstera vārīšanas šausmas izzudušas pagātnē. Jāatceras vienīgi tas, ka saimniecības preču veikalos ir liela šo rituļu izvēle, tādēļ vajadzētu pievērst uzmanību tam, vai ritulis tiešām ir no papīra, citādi nopirksiet saiņošanas līmplēvi, kas logu līmēšanai nav derīga.

Pēc savas pieredzes varu teikt: ar pašlīmējošo papīru jāaplīmē gan ārlogi, gan dubultie iekšlogi. Dubults neplīst, vai ne? Turklāt šie papīra ruļļi nopērkami dažādos baltās krāsas toņos – no dzeltenīga līdz koši baltam –, kā arī dažādu platumu, jo citam loga rāmis ir platāks, citam šaurāks. Jānolīmē kārtīgi un gludi viss loga rāmis, arī eņģes. Ja izvēlēsities īsto papīra krāsu savam logam, jūsu estētiskās jūtas netiks traumētas – logs kopumā izskatīsies glīti. Ak, jā, pavasarī var gadīties pārsteigums – plēšot nost līmpapīrus, kopā ar tiem varat noplēst arī loga rāmja krāsu. Ja rāmis jau paredzēts atjaunošanai, nav liela nelaime, bet, ja krāsa rūpīgi uzklāta pavisam nesen, tad gan sanāk dusmas. Neko darīt – vai nu līmpapīrs bijis pārklāts ar pārāk stipru līmi, vai arī krāsa nav bijusi pietiekami iesūkusies kokā.

Starp logiem

Pirms logu aizvēršanas un beidzamās aplīmēšanas starp logiem noteikti ielieciet auduma rituli. Tas ne tikai būs skaisti un radīs pabeigtības iespaidu, bet kalpos arī galvenajam – siltuma uzturēšanai telpā. Tādēļ ļoti svarīgi šo auduma rituli izveidot no dabīga materiāla – kokvilnas vai vilnas. Kādreiz gādīgas saimnieces šos rituļus taupīja no gada uz gadu, jo tie bija veidoti no vates un apšūti ar kādu skaistu drānu. Mūsdienās sievietes ik pa brīdim ķeras pie drēbju skapja revīzijas – gan jau tur kaut kas piemērots atradīsies. Tikai vēlreiz atkārtoju – nekādus zīdus vai mākslīgus audumus, lai arī cik daiļi tie izskatītos!

Logs asaro

Tas novērots ne reizi vien – logi nopakoti, un starp abiem rāmjiem veidojas kondensāts. Logs asaro un izskatās bēdīgi, bet ziemā – aizsalst! Tomēr arī šai problēmai ir vienkāršs risinājums – mazā trauciņā ieberiet sāli un novietojiet starp logiem. Sāls, kā zināms, labi uzsūc mitrumu un darīs to arī šajā gadījumā. Tagad dubultlogu var aizvērt un aplīmēt pēdējo reizi, salikt uz palodzes istabas augus un mierīgi vērot, kā lietus pārvēršas par sniegpārslām, tad atkal par lietu, tad atkal – par sniegpārslām, tad atkal... kamēr pavasaris ir sagaidīts. •