Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

«100 dižākie un svētākie»

Guntis Eniņš
Izdevniecība «Lauku Avīze»

Ar Meža attīstības fonda atbalstu publicists un plaši pazīstamais dabas pētnieks Guntis Eniņš izdevis krāšņu, skaisti ilustrētu un kartēm papildinātu grāmatu par Latvijas dižkokiem. Pašlaik šī grāmata izvirzījusies pirktāko grāmatu trijniekā.

Vispirms Guntis Eniņš iepazīstina ar vispārīgām ziņām par dižkokiem, dod padomus, kā tos mērīt un kopt, tad pievēršas dažādām to sugām: ozoliem, liepām, eglēm, vītoliem, kļavām, bērziem, ošiem, melnalkšņiem, priedēm, paegļiem, vīksnām un gobām. Viņš pastāsta arī par brīnumkokiem un krusta kokiem. Grāmatas beigās ievietotas tabulas, kur koki sarindoti pēc sugām un ģeogrāfiskā izvietojuma, kā arī anketa, kur ikviens var ierakstīt jaunatklāta dižkoka parametrus.

Ja nav vaļas lasīt no vāka līdz vākam, tad, tikko atverat grāmatu, atradīsit Latvijas karti, kur attēlotas visas Eniņam zināmo dižkoku atrašanās vietas. Atliek vien atrast attiecīgā koka numuru un iepazīties ar tabulu, kur minēts stumbra apkārtmērs, koka augstums, vecums un atrašanās vieta. Tad seko faktiem bagāts poētisks apraksts par koku – gan nostāsti, gan senas teiksmas, gan fakti no agrākiem laikiem.

 

«Zirgu grāmata»

Šerila Kimbela
Izdevniecība «Nordik»

Kaut arī jau uz grāmatas vāka teikts, ka šo sacerējumu varētu būt sarakstījis pats zirgs, man negribas tam piekrist. Plašajā izdevumā stāstīts gan par zirgu šķirnēm, gan aplokiem, aprīkojumu, zirgu izmantošanas veidiem un pat dabisko ārstēšanu, tomēr pavisam maz informācijas atradu par Natural Horsemanship – saudzīgām cilvēka un zirga attiecībām, kas balstītas uz zirga psiholoģijas izpratni un savas ķermeņa valodas izkopšanu. Par šo metodi stāstījām «Vides Vēstu» pagājušā gada septembra numurā – rakstā «Zirgu vārdotāji».

Grāmatā aprakstītas gan homeopātijas, gan holistiskās medicīnas iespējas zirgu ārstēšanā un reiki metodes.


 

«Kā saprast dzīvniekus»

Templa Grendina un Ketrina Džonsone
Apgāds «Zvaigzne ABC»

Ļoti neparasta grāmata, jo autore Templa Grendina ir autisks cilvēks un pati atzīst, ka prāta attīstības ziņā atrodas starp cilvēku un dzīvnieku. Tādēļ viņa specializējusies dzīvnieku uzvedības tulkošanā zemniekiem, kuriem dod padomus, kā nevardarbīgām metodēm panākt, lai, piemēram, cūkas vai govis, no laba prāta dotos aplokā vai kūtī. Autore skaidro to, kā dzīvnieki uztver pasauli, – salīdzina dzīvnieku un cilvēku smadzeņu uzbūvi, redzes īpatnības, jūtas. Šī grāmata vismaz man ir liels atklājums, lasu to pa mazam gabaliņam ik vakaru; iesaku arī tev.
 

«Mazā Koka izglītība»

Forests Kārters
Latvijas ekoloģiskās izglītības apgāds «Vieda»

Grāmata veltīta čeroki cilts indiāņiem un ir viena no retajām, kas, gluži tāpat kā «Haklberija Fina piedzīvojum», katrai nākamajai paaudzei jāatklāj no jauna un ik pa laikam jāpārlasa. Tā ir jauka un pamācoša, brīnišķīga humora piesātināta un dziļi aizkustinoša grāmata. Šis ir stāsts par zēnu, kas agri kļuvis bārenis un audzis pie sava vectēva – pusindiāņa – un vecāsmātes – čeroki cilts indiānietes – Apalaču kalnos Tenesī štatā lielās depresijas jeb ekonomikas krīzes laikā.

Mazais Koks – tā zēnu iesaukuši vecvecāki – kalnos mācās medīt un izdzīvot, un cienīt dabu tā, kā to ciena čeroki cilts indiāņi, kuri no dabas ņem tikai to, kas viņiem nepieciešams, bet visu pārējo atstāj dabai, lai tā savu dzīvības ciklu varētu turpināt. Mazais Koks uzzina, cik rupji bieži vien rīkojas biznesmeņi un nodokļu ievācēji, un redz, cik asprātīgi rīkojas vectēvs, piespiezdams šos cilvēkus zaudēt jebkādu interesi par viņa nelegālo rūpalu jeb centieniem turēties līdzi tirgus ekonomikai. Vecāmāte māca zēnam gūt prieku no grāmatām un izglītības. Taču, nonācis bāreņu namā, viņš saprot, cik ļoti dabai tuvo indiāņu pasaule un gudrības atšķiras no tām, ko bērniem māca parastajās skolās.

Stāsts par Mazo Koku ir tulkots neskaitāmās valodās. Pusaudžiem tā kļuvusi gandrīz vai par kulta grāmatu.

 

«Medus ārstniecības enciklopēdija»

Aleksejs Siņakovs
Latvijas ekoloģiskās izglītības apgāds «Vieda»

«Medus ārstniecības enciklopēdija» ir grāmata, kas gan ar zinātniskiem, gan tautas medicīnas pieredzē iegūtiem daudzveidīgiem piemēriem jūs pārliecinās, ka ārstniecības augi un biškopības produkti ir pārāki par visjaunākajiem medikamentiem un palīdz ārstēt daudzas nopietnas kaites. Grāmatā ir daudz recepšu un ieteikumu; tā būs noderīgs informācijas avots ne tikai cilvēkiem, kas sirgst ar dažādām slimībām, bet arī ārstiem un speciālistiem, kas interesējas par tautas dziedniecības metodēm, kā arī biškopjiem un ikvienam, kurš vēlas paplašināt zināšanas par netradicionālo medicīnu.

Biškopju aprindās «Medus ārstniecības enciklopēdiju» raksturo kā labāko un pilnīgāko izdevumu par un ap bitēm, medu un citiem biškopības produktiem.

Šī grāmata ir pārliecinošs un vērtīgs informācijas apkopojums, kas atradīs vietu ikvienā mājā un kalpos paaudzēm ilgi. Apbrīnu izraisa grāmatas «svarīgums» – tā ir 800 lpp. bieza!