Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

Ivaram Pavasars

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Impregnētu koku izmantošana mājsaimniecībā


«Manā rīcībā ir nonākuši veci elektrības stabi. Gribētu tos sazāģēt dēļos un apšūt ar tiem kūti, daļu, iespējams, sakurināt. Sakiet, lūdzu, vai tas nevar negatīvi ietekmēt mājlopus un mūs pašus, jo, cik zināms, šie baļķi tiek speciāli impregnēti*.»

* Impregnēšana – izstrādājuma (šajā gadījumā koksnes) piesūcināšana ar ķīmiskiem aizsarglīdzekļiem. Impregnēšana nodrošina koksnes ilgizturību, pasargā no mitruma, pelējuma, netīrumu, kaitēkļu u.c. iekļūšanas koksnē. Palielinās arī koksnes karstumizturīguma raksturojumi.


Atbildēt uz šo jautājumu lūdzām vides zinību doktoram, SIA «Vides eksperti» valdes priekšsēdētājam Ivaram Pavasaram.

Impregnēšanai lietotās ķimikālijas ir kaitīgas ne tikai vides, bet arī cilvēku un mājdzīvnieku veselībai. Padomju gados stabu impregnēšanai izmantoto šķīdumu sastāvā ir tādi smagie metāli kā varš un hroms, arī arsēna savienojumi un citas ķīmiskās vielas.

Ārsienu apšūšanai impregnētus dēļus varētu izmantot. Taču problēmu rada tas, ka sazāģēšanas rezultātā notiek jaunu virsmu atsegšana, kuras iepriekš atradās koksnes iekšpusē, bet tagad tiek eksponētas atmosfēras nokrišņu iedarbībai. Tas var veicināt ķimikāliju izskalošanos un nonākšanu saskarē ar cilvēkiem un vidi, kā arī impregnētās koksnes īpašību maiņu – neizturību pret mitrumu, pelējumu, sauli u.c.

Noteikti nevaru atbalstīt impregnētas koksnes dedzināšanu, jo tad kaitīgās vielas nonāk gan dūmos, gan pelnos. Cilvēku veselībai šādu dūmu ieelpošana var būt ļoti kaitīga. Savukārt, piesārņojumam izkliedējoties tuvākajā apkārtnē un kaitīgajām vielām ar nokrišņiem ieskalojoties gruntsūdeņos, var tikt nodarīts kaitējums gan cilvēku veselībai, gan videi. •