Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Mīlēšanās ķīmija

Līga Bulmeistere


Krāsainas papīra un plīša sirdis, porcelāna nieki ar divām apskāvienos iemūžinātām pelēm, sarkanās krāsas pārbagātība skatlogos un sieviešu žurnālos gandrīz tūlīt pēc Jaungada sagaidīšanas svinībām mudina cilvēkus vērt sirdis un makus plašāk. Un kā gan citādi – Svētā Valentīna diena jeb visu mīlnieku svētki 14. februārī būs klāt.


Ziedi, dāvanas, mulsi smaidi un skūpsti, romantiskas vakariņas sveču gaismā un to izskaņā neatņemama divu mīlošu cilvēku kaislīgās saskarsmes sastāvdaļa – mīlēšanās. Seksam pāra attiecībās ir būtiska nozīme, tas veido un stiprina attiecības arī emocionālā plāksnē. Tā kā visu «Vides Vēstīs» publicēto rakstu caurvijošs vadmotīvs ir veselīgs dzīvesveids visās tā izpausmēs bez aizspriedumiem un tabu tēmām, mēģināsim ieskatīties, kāda ķīmija – šoreiz burtiskā nozīmē – mēdz uzvirmot aiz guļamistabas durvīm.

Latekss parabēna glazūrā

Lai kaislīgā baudas nakts nebeigtos ar vizīti pie venerologa, jo īpaši, ja partneris nav stabila otrā puse, nedrīkst aizmirst par izsargāšanos. Viens no drošākajiem un ērtākajiem izsargāšanās līdzekļiem ir prezervatīvs, kas atšķirībā no orālās kontracepcijas līdzekļiem neiespaido neviena partnera hormonu līmeni un aizsargā arī pret slimībām.

Kaut kas līdzīgs mūsdienās zināmajam prezervatīvam tika lietots jau pirms vairākiem tūkstošiem gadu. Attēlos, kas tapuši aptuveni 1000 gadu pirms mūsu ēras, ir redzami senie ēģiptieši, kas izmanto linu audekla prezervatīvus. Droši vien tie nebija diez ko droši un lietošanā ērti, bet ekoloģiski gan.

Angļu valodā prezervatīvs ir condom, – uzskata, ka izstrādājums nosaukts ārsta Dr. Condon vārdā, kurš apgādāja Anglijas karali Čārlzu II ar prezervatīviem, kas bija izgatavoti no aitu zarnām. (Pastāv arī uzskats, ka nosaukums cēlies no latīņu vārda condom, kura nozīme ir «tvertne» vai «trauks».) Mūsdienās nopērkamie prezervatīvi izgatavoti no gumijas paveida – lateksa. Šādi prezervatīvi pazīstami kopš 1930. gada. Izstrādājuma galvenā sastāvdaļa ir latekss – 92%, bet pārējo sastāvu veido ķīmiskās piedevas, kas nodrošina tā izturību un plastiskumu. Dažādas ķīmiskas vielas tiek pievienotas, lai nodrošinātu tā slīdamību. Tās parasti atrodas uz prezervatīva ārpuses, bet ir arī dažādi baudas pastiprinātāji un erekcijas stimulatori, kas atrodas prezervatīva iekšpusē. Diez vai kāds mīlas karstumā aizdomājas, ka, dažādām kaitīgām vielām saskaroties ar gļotādu, organismā akumulējas līdz pat 80% indes.

Mēdz būt gadījumi, kad prezervatīva lietošana kādam no partneriem, reizēm pat abiem, izraisa alerģiju. Iemesls var būt prezervatīva ķīmiskais sastāvs. Šajā gadījumā sekas parādās gandrīz uzreiz, tādēļ iespējams izvērtēt konkrētas prezervatīvu markas atbilstību savai veselībai vai izvēlēties kādu citu kontracepcijas metodi. Tomēr daudz klusāk un nemanāmāk, savu kaitniecisko darbību atklājot tikai pēc vairāku gadu akumulācijas, darbojas ftalāti un parabēni, it īpaši butilparabēns (butylparaben). Ir konstatēts, ka šī konservantu grupa var negatīvi ietekmēt vīrieša reproduktīvās spējas, tāpat parabēni ir atklāti krūts audzēju audos, kas rada aizdomas par šā mākslīgā estrogēna ietekmi uz hormonālo sistēmu. ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (The US Food and Drug Administration) parabēnus ir nosaukusi par visplašāk izmantotajiem konservantiem Amerikā, bet tikai pēdējos gados to izmantošana tiek pastiprināti kontrolēta. Uz produktu etiķetēm visbiežāk minēts metilparabēns (methylparaben), butilparabēns un propilparabēns (propylparaben).

Viena no agresīvākajām izsargāšanās barjermetodēm, turklāt ar salīdzinoši zemu efektivitātes procentu, ir spermicīdi jeb vielas, ko ievada makstī pirms dzimumakta un kas spēj iznīcināt spermatozoīdus dažu sekunžu laikā. Spermicīdi tiek ražoti krēma, želejas, putu aerosola, svecīšu un tablešu veidā. Sliktā ziņa ir tā, ka bieža šo preparātu lietošana (3-4 reizes nedēļā) var izraisīt maksts mikrofloras pārmaiņas un izprovocēt piena sēnītes vai citu mikroorga-nismu savairošanos, kā arī alerģiju.

Savukārt dažādi hormonus saturošie pretapaugļošanās līdzekļi ne tikai izjauc organisma dabiskās funkcijas, veicina aptaukošanos, bet ar urīna starpniecību nonāk ūdeņos un ietekmē zivju un abinieku vairošanās spējas.

Slidenā patiesība

Lai seksuālo dzīvi padarītu interesantāku un sasniegtu lielāku uzbudinājumu, sendienās cilvēki pašrocīgi gatavojuši dažādus speciālus taukos savārītus krēmiņus no dabā sastopamām vielām, kas paplašina asinsvadus un rada lielāku uzbudinājumu. Senlatvieši izmantojuši taukos savārītas kalmju saknes un ar šādu smērīti pirms dzimumakta iezieduši maksti. Mūsdienu lubrikanti jeb vielas, kas seksa laikā uzlabo slīdamību un seksuālā kontakta kvalitāti, smaržo un pat garšo kā zemenes, piparmētras, banāni utt. Lubrikanti, kas paredzēti lietošanai kopā ar prezervatīvu, nosacīti ir cilvēka organismam labvēlīgāki un nekaitīgāki, jo pamatā veidoti uz ūdens bāzes, citādi pievienotās eļļas samazinātu prezervatīva izturību. Tomēr liela daļa lubrikantu, vaginālo krēmu un pat masāžas eļļu veidotas uz minerāleļļas un silikona šķidruma bāzes. Šīs vielas neļauj zust mitrumam, bet tajā pašā laikā veicina toksīnu uzkrāšanos un var izraisīt dažādas alerģiskas reakcijas.

Bīstamās rotaļlietas

Viena no interesantākajām preču grupām, kas piesaistīja manu uzmanību seksa preču veikalos, bija seksa rotaļlietas – dažādu formu un materiālu vibratori, vaginālās lodītes un citi plastmasas nieki, kuru pielietojumu bez intīmpreču veikala pārdevēja konsultanta palīdzības diezin vai izdotos uzminēt.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs 2008. gadā īstenoja rotaļlietu un bērnu preču uzraudzības projektu, kurā viena no prioritātēm bija pārbaudīt, vai preču ķīmiskās īpašības atbilst normatīvo aktu prasībām. No 58 testētajiem preču paraugiem deviņos tika atklāta paaugstināta ftalātu migrācija. Šādi reidi bērnu preču tirdzniecības vietās tiek veikti regulāri, un ik reizi tiek konstatēti pārkāpumi ftalātu koncentrācijas pārsniegumos. Nekāds izņēmums nav seksa rotaļlietas, kuras arī gatavo bēdīgi slavenajā Ķīnā. Tā kā šie plastmasas izstrādājumi vienmēr saskaras ar gļotādu, kaitīgo vielu nokļūšana organismā ir garantēta.

Ftalātu klātbūtne dažādās precēs lielākoties paliek noslēpumā tīta, bet, ja plastmasas izstrādājums ir mīksts un plastisks, ir liela varbūtība, ka tas panākts, pievienojot pamatsastāvam ftalātus. Sekas – iedzimtu defektu izraisīšana vīriešu reproduktīvajos orgānos, mātes piena saindēšana. Organisms ftalātus notur par estrogēniem, tie maitā hormonālo sistēmu, izraisa deformācijas embrijam tā attīstības stadijā, bojā aknas, nieres, plaušas un reproduktīvo sistēmu, jo īpaši ietekmējot sēkliniekus vēl nedzimušam vīriešu kārtas bērnam. Ftalātu bīstamo dabu vaino pie iedzimtiem defektiem, anēmijas, grūtniecības komplikācijām, neauglības un vēža.

Ftalātu koncentrāciju plastmasā var noteikt tikai ar dārgām analīzēm, taču, ja pieļaujamās normas pārsniegums tiek konstatēts, pircējam ir iespēja atgūt naudu. Rodas retorisks jautājums: vai kontroles dienesti kādreiz ir manīti seksa preču salonos? Pētniecības grupa «TNO» 2006. gadā konstatēja, ka septiņas no astoņām seksa rotaļlietām satur 25-50% ftalātu! Ja nu tomēr tāds vibrators jau ir iegādāts, uzvelc tam prezervatīvu, bet labāk tomēr izmanto lietiņas no dabīgāka materiāla.

Interesanti galu galā sanāk: mīlēšanās, kam pamatā bez abpusējas labsajūtas gūšanas tomēr ir dzimtas turpināšana, mākslīgās ģimenes plānošanas dēļ rada draudus nākamo paaudžu veselībai.

Padariet priekšspēli zaļāku, piemēram, dodieties izbraucienā ar divriteņiem, nevis auto, – jaukas vibrācijas nāks tikai par labu, turklāt kļūs tvirtāki dibena muskuļi.

Ejiet kopā dušā, lai vanna paliek nezaļajiem.

Ēdiet veģetāru ēdienu – tad visas vietiņas uz auguma būs garšīgas.

Pilates, joga, īpašas mudras uzlabos seksuālo varēšanu.

Izmanto prezervatīvus, kas atbilst classic standartiem, t.i., bez smaržvielām, bez krāsvielām, bez anestezējošām un citādi seksuāli stimulējošām vielām.

Spilgtāku sajūtu gūšanai lieto dabiskas ēteriskās eļļas, apgūsti erotiskās masāžas elementus.

Ja nepieciešams lubrikants, nekrīti kārdinājumā – garšīgi smaržojoša lubrikanta vietā labāk izmanto analogu, kas ir bioloģiski sertificēts, bez ķīmiskām vielām un piedevām (piemēram, «YES BIO», – pasaulē pirmo un vienīgo biosertificēto intīmpreci, ko var iegādāties arī Latvijā – internetveikalā http://www.ekopreces.lv), bet sintētisko zemeņu smaržu un garšu aizstāj ar īstām ogām. •