Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Fronte Zaļajā pagalmā

Elmārs Barkāns,
«Nedēļa», speciāli «Vides Vēstīm»;
Ata Ieviņa foto


Cīņu par Rīgas Domes Vides departamenta saglabāšanu, kas ilga kopš pagājušā gada septembra, zaļie diemžēl ir zaudējuši. Marta sākumā Rīgas Domes sēdē tika nolemts Vides departamentu likvidēt un tā funkcijas sadalīt starp Rīgas pilsētas būvvaldi, Pilsētas attīstības departamentu un Komunālo departamentu.


Tomēr pavisam nolaist Vides departamenta (VD) karogu gan vēl nevajadzētu, jo nekas, kas ir nolemts Rīgas rātskungu saietos, nav akmenī iecirsts. Jaunais galvaspilsētas Domes sasaukums pēc pašvaldības vēlēšanām šovasar atkal var nolemt atjaunot Vides departamentu, bet tad departamenta likvidācija nebūs vairs naudas taupīšana, bet gan izšķērdēšana, jo likvidēt jau ir viegli, bet atjaunošana prasa daudzkārt lielākus resursus...

Sazvērestība pret Vides departamentu

Vides ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) pirms VD likvidācijas izplatīja gluži vai «frontes paziņojumu»: «Ar tēvzemiešu viltīgu klusēšanu un sociāldemokrātu aktīvu iztapību Rīgas Domē tiek likvidēts Vides departaments, un tas tiek darīts Tautas partijas un Latvijas Pirmās partijas savtīgo interešu vārdā. Šāda rīcība ir nekrietna. Ja Rīgas Domes valdošās koalīcijas lēmums kļūs par visas Domes lēmumu, varam uzskatīt, ka Rīgā dots starta signāls nekontrolētai būvniecībai un citām nejēdzībām, kas tiks īstenotas uz vides rēķina. Šāds bezatbildīgs lēmums reāli apdraud Rīgas pilsētas sabalansētu un ilgtspējīgu attīstību. Neviens Rīgā vairs ikdienā nedomās un nerūpēsies par tādiem aktuāliem vides jautājumiem kā gaisa tīrība, mežu sakārtotība un citiem. Es, protams, varētu priecāties, ka neesmu Rīgas iedzīvotājs, kuram jāpacieš šāda pašvaldības patvaļa un tās rezultātā būs jādzīvo arvien sliktākā dzīves kvalitātē, tomēr es nepriecājos, jo man ir patiesi žēl Rīgas iedzīvotāju.»

«Zaļie» un «Sociķi» – 0:1, bet spēle nav galā

Lielākajai daļai korumpēto politiķu un tikai uz vieglu peļņu kāriem biznesmeņiem VD ir kā dadzis acī. Atliek minēt tikai dažus piemērus: VD departaments nepieļāva attīstīt Rīgas brīvostu uz dabas teritoriju rēķina (Krievu sala); VD vēlas panākt, lai galvaspilsētas atkritumu saimniecību kontrolētu pašvaldība, nevis privātstruktūras; VD pretojas pārliekai apbūves intensitātei uz zaļo teritoriju rēķina (neļauj pārlieku izplesties tā dēvētajiem jaunajiem projektiem)... Protams, ka tas viss nepatīk ātras un vieglas naudas kārajiem. Tādēļ ne tikai šai, bet arī iepriekšējās Domes «spicei» Gundara Bojāra (toreiz LSDSP, tagad – LPP/LC) vadībā nepatika Vides departamenta direktora Askolda Kļaviņa konsekvence (ja VD vadībā būtu pielaidīgāks vadītājs, varbūt nevienam šobrīd pat prātā neienāktu likvidēt šo departamentu).

Vides ministrs Raimonds Vējonis: «Rīgas Dome,

izmantojot krīzes situāciju valstī un aizbildinoties ar taupības pasākumiem, ir devusi starta signālu nekontrolētai būvniecībai un citām nejēdzībām, kas tiks īstenotas uz vides rēķina. Šāds bezatbildīgs lēmums reāli apdraud Rīgas pilsētas sabalansētu un ilgtspējīgu attīstību un tādējādi arī dzīves kvalitāti pilsētā.»

Līdz ar to sociķi jau gadiem ir mēģinājuši «novākt» VD. Nu tas viņiem ir izdevies! Likteņa ironijas pēc arī pašlaik Rīgas Domes Vides komitejas priekšsēdētāja amatā ir LSDSP biedrs Dainis Īvāns, kura vārds daudziem saistās ne tikai ar Tautas fronti, bet arī aktīvu vides aizstāvju tribūnu (vadot Daugavpils HES būvniecības pretinieku rindas). Šodien D. Īvāns droši vien ne jau aiz brīva prāta, bet gan, praksē īstenojot partijas disciplīnu, ir spiests pakļauties nostājai likvidēt VD.

Latvijas Zaļās partijas līdzpriekšsēdētājs Viesturs Silenieks:

«Rīgas Domes Finanšu komitejas deputāti (kuri atbalstīja VD likvidāciju – red.) ar savu rīcību ir parādījuši vāju izpratni par cilvēka eksistences nodrošināšanai nepieciešamajām apamatvērtībām – dabas resursiem un tiesībām uz tīru un sakoptu vidi.»

Par to liecina kaut vai tas, ka D. Īvāns vairs īpaši neraujas izrādīt savu aktivitāti, bet gan, ja tā varētu teikt, ir nolīdis maliņā. Jau kopš pagājušā gada rudens, kad radās ideja likvidēt VD, Vides komitejas sēdes, salīdzinot ar citām vietvaras komitejām, kas uz sēdēm pulcējas katru nedēļu, notiek gauži reti – tikai reizi mēnesī.

Visapkārt valda cinisms

Viena no Vides departamenta kvēlākajām aizstāvēm domniece Maija Stefane («Pilsoniskā savienība») «Vides Vēstīm» atklāja, ka tagad vairs nevar iedomāties, ar ko nodarbosies Vides komiteja. Parasti pašvaldības komitejas pārrauga un koordinē attiecīgās nozares departamentu darbu. Viņa uzskata, ka VD likvidācija bija ļoti «politiska izšķiršanās». Pēc domnieces vārdiem, pret viņu kā VD aizstāvi Domē esot izturējušies ar čekas cienīgām metodēm. «Neviens normāls cilvēks nevar tādā agonijas stāvoklī dzīt cauri lēmumu par Vides departamenta likvidāciju, kā to darīja Dinevičs, – ja tas nenotiks, tad būs gluži vai pasaules gals klāt. Galīgi nežēlīgi un vulgāri! Te vairs nekas nav svēts, visapkārt cinisms! Man jau nav čekas informācijas, un es nevaru apgalvot, ka Dinevičam ir personiskas intereses panākt Vides departamenta likvidāciju, bet tas varētu būt saistīts ar kādu atkritumu apsaimniekošanas firmu, kura grib pārņemt atkritumu biznesa kontroli galvaspilsētā,» teica M. Stefane.

Aģentūras «Rīgas dārzi un parki» direktors, Rīgas Domes deputāts Agnis Kalnkaziņš (TP):

«Mēs būsim pirmā valsts, kas vides jomu plāno likvidēt. Tādējādi laikam jāsaprot, ka visi pārējie departamenti ir pilnīgi optimizēti, bet Vides departaments ir vienīgais, kurš izšķiež naudu.»

Arī Vides aizsardzības kluba virsaitis Arvīds Ulme iestājas par Vides departamenta atdzemdināšanu. Viņš «Vides Vēstīm» pauda: «Ir bīstami likvidēt struktūru, kurai jāatbild par pilsētas ilgtspējīgu attīstību. Šīs globālās krīzes cēlonis ir tas, ka mēs neturējāmies pie ilgtspējīgas politikas. Krīze nedrīkst «norakstīt» vides problēmas. Bez Vides departamenta vides kvalitāte būtu fikcija, nav ekonomiski taupīt uz vides rēķina. Domāju, ka nākamais Rīgas Domes sasaukums reanimēs Vides departamentu.»

Hronoloģija

2008. gada septembris. Rīgas vicemērs Jānis Dinevičs (LSDSP) nāk klajā ar priekšlikumu likvidēt Vides departamentu. Pret to iebilst visi Vides komitejas deputāti (atskaitot J. Dineviča partijas biedru – komitejas vadītāju Daini Īvānu).

2009. gada 20. janvāris. Rīgas Domes valdošā koalīcija atbalsta galvaspilsētas mēra Jāņa Birka (TB/LNNK) priekšlikumu likvidēt VD.

2009. gada 25. februāris. Rīgas Domes Finanšu komiteja atbalsta VD likvidāciju «paātrinātā tempā». Kaut arī vairāki deputāti nedēļu pirms tam norādīja, ka «nav pietiekamas informācijas par reorganizāciju un tās ieguvumiem un tā vietā viņiem izvērtēšanai iesniegti vien tukši papīri».

2009. gada 3. marts. Rīgas Domes sēdē nolemj likvidēt VD. Diskusijas par šo jautājumu Domes sēdē ilgst neierasti ilgi – vairāk nekā stundu. Likvidatori nevēlas uzklausīt departamenta saglabāšanas aizstāvju argumentus. Galvenais arguments – VD likvidācija šogad pilsētas kasē dos 754 600 latu lielu ietaupījumu, bet 2010. gada ietaupījums būtu 438 078 latu. Pirms Domes sēdes piketu pret VD likvidāciju Rātslaukumā rīkoja Vides aizsardzības klubs. •