Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Taupot siltumu, samazini izdevumus

Tā kā cenas visiem komunālajiem pakalpojumiem nepārtraukti pieaug, viens no svarīgākajiem aspektiem, kas palīdz ietaupīt, ir siltumenerģijas efektīvāka izmantošana. Lai gan aiz loga jau jūtama pavasara smarža, efektīva resursu izmantošana palīdzēs ne tikai veiksmīgi plānot ģimenes budžetu šajā un nākamajā gadā, bet nekaitēs arī videi, kas uz globālās sasilšanas fona ir īpaši aktuāli.

Iespējams, ikviens no mums, saņēmis komunālo maksājumu rēķinus, zaudē jebkādu cerību, ka šāda veida izmaksas ir iespējams samazināt, tomēr atliek likt aiz auss dažus noderīgus padomus, lai sajustu ietaupījuma atšķirību jau nākamajos mēnešos.

  1. Aizveriet aiz sevis ārdurvis – tas mazinās atdzišanu telpā.
  2. Nosiltiniet iekšējās siltumtrases cauruļvadus.
  3. Ierīkojiet jaunu vai rekonstruējiet veco ēkas siltummezglu.
  4. Nosiltiniet logus.
  5. Nosiltiniet ēku.

Liela daļa nodomās, ka šādu ieteikumu izpildei nepieciešami lieli finanšu ieguldījumi, nemaz nerunājot par aktīvu rīcību, kas ekonomiskās krīzes apstākļos samazina sabiedrībā ticību par jebkāda veida efektivitātes pasākumiem. Tomēr tā nav. Ikviens no mums ir spējīgs izpildīt minimālus nosacījumus, lai taupītu un līdz ar to mazinātu arī piesārņojumu.

Viens no risinājumiem ir ventiļa ierīkošana radiatoriem, lai brīdī, kad dzīvoklī kļūst par karstu vai aukstu, siltuma padevi dzīvoklī vai mājā varētu vienkārši un ērti regulēt. Izmaksas, salīdzinot ar ilgtermiņa ietaupījumu, ir niecīgas – aptuveni Ls 4 par iekārtu, arī darba izmaksas neprasīs lielus izdevumus.

Vēl viens risinājums siltumenerģijas patēriņa optimizācijai ir tā uzskaites ieviešana. Arī tas neprasīs milzīgus ieguldījumus – tik vien kā īpaša individuālā siltuma skaitītāja ierīkošanu dzīvojamajā platībā, kas parādīs proporcionāli izdalīto siltumu no katra radiatora, un tas, savukārt, ļaus izrēķināt iztērētos resursus. Aptuvenās izmaksas ir atkarīgas no radiatoru skaita (aptuveni Ls 25 par vienu radiatoru).

Ļoti efektīva ir termostata ierīkošana radiatoriem. Tādējādi varēsit uzturēt konstantu izvēlēto temperatūru, līdz ar to nebūsit pakļauts nevajadzīgai pārkaršanai vai telpas atdzišanai. Aptuvenās izmaksas – aptuveni Ls 5 par vienu termostatu, neieskaitot samaksu par to ierīkošanu. Tomēr novērojumi liecina, ka termostatu ierīkošana atmaksājas ar uzviju jau pirmās sezonas laikā un ļauj būtiski ietaupīt izdevumus par siltumu arī turpmāk.

Iespējams, liela daļa lasītāju jau ir iepazinušies ar vēl vienu veiksmīgu siltumenerģijas taupīšanas ierīci – ar tā saukto hronostatu jeb termostatu ar iebūvētu pulksteņa mehānismu. Tas ir veids, kā dzīvokļa vai mājas saimnieks jau iepriekš var izvēlēties un noteikt temperatūru dzīvoklī tad, kad viņš un viņa ģimene tur atrodas, un tad, kad neviena mājās nav, samazinot temperatūru mājoklī līdz tādai atzīmei, kas nekaitē ne telpai, ne arī citām lietām, piemēram, telpaugiem, kamēr saimnieki bauda brīvdienas. Turklāt ražotāji, neapstājoties pie jau sasniegtā un aizdomājoties par ierīkošanas un lietošanas ērtībām, piedāvā šīs ierīces bezvadu konfigurācijā.

Ir vietā atgādināt arī to, ka privātmāju saimniekiem īpaši efektīvs siltumenerģijas izmantošanas veids ir augstas efektivitātes apkures katli, kas pierāda savu maksimālo labuma iegūšanu pavisam īsā laikā un mūsdienu krīzes situācijā sniedz nepieciešamo atdevi.

 

«SIEMENS» SIA eksperti

 

Žurnāla «Vides Vēstis» redaktores Anitras Toomas pieredze:

«Īrēju dzīvokli Rīgā, Pārdaugavā, jauna projekta ēkā, kur visiem radiatoriem ir ierīkoti termostati. Māja ir labi nosiltināta, tiek apkurināta ar gāzi. Guļamistabā esmu noregulējusi zemu temperatūru, jo netīk gulēt karstā istabā, turklāt pēc pamošanās nogriežu siltumu pavisam, vakaros, pāris stundu pirms gulētiešanas, atkal uzgriežu. Dzīvojamajā istabā vakaros termostatu aizgriežu, no rītiem – atgriežu. Dodoties prom uz ilgāku laiku, nogriežu apkuri visās telpās. Ja tā rīkotos visi kaimiņi, izmaksas par apkuri droši vien būtu vēl mazākas; ziemā par siltumu maksāju aptuveni Ls 55 par 60 m3 platību. Iedvesmojoties no šā raksta, nolēmu uzrakstīt visiem kaimiņiem vēstuli ar taupīšanas padomiem un salikt pastkastītēs.» •