Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 

 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Ko nozīmē eko zīme?


Rūpēties par vidi var dažādi: taupot dabas resursus, piedaloties vides sakopšanas talkās, izvēloties vides un cilvēka veselībai nekaitīgus mazgāšanas un kosmētiskos līdzekļus u. c. Taču tikpat svarīgi ir pievērst uzmanību arī vides piesārņojuma ar preču iepakojumiem mazināšanai, izvēloties preces ar EKO marķējumu, kas apliecina, ka ražotājs ir parūpējies, lai tā izstrādājumu iepakojums pēc izlietošanas tiktu savākts un pārstrādāts.


Mēs radām atkritumus, to pat nemanot

Vides saudzēšana ar katru gadu tiek aktualizēta aizvien vairāk. Lielie veikalu tīkli cenšas cits citu pārspēt, piedāvājot pircējiem videi draudzīga materiāla iesaiņojumu, turklāt pirms preces ievietošanas maisiņā kasieris pārvaicā, vai tiešām pircējam nepieciešams vēl viens maisiņš. Šīs pūles ir apsveicamas, taču ar videi draudzīgiem maisiņiem pie kases vien nepietiek. Sabiedrības uzmanība jāvērš uz daudz globālāku un plašāku problēmu – preču primāro iesaiņojumu, proti, kas parūpēsies, lai arī šis iesaiņojums pēc izlietošanas tiktu savākts un neapdraudētu vidi?

Pirms kāda laika plašsaziņas līdzekļos varēja sekot līdzi diskusijām par plastmasas maisiņu radītajiem draudiem videi. Bet vai kāds ir aizdomājies, kādu kaitējumu videi spēj radīt pārējais iesaiņojuma materiāls? Ja mēs no veikala mājās pārnesam vien divus iepirkuma maisus, katrā no tiem ir 10, varbūt pat 20 citu, mazāku iepakojumu: tetrapakas, burciņas, kārbiņas... Pēc preces izlietošanas iesaiņojumu, ilgi nedomājot, iemetam atkritumu urnā, un tas kļūst par atkritumiem. Taču lielāko daļu šā iepakojuma ir iespējams pārstrādāt un atgriezt otrreizējā apritē, glābjot planētu no piesārņojuma un ievērojami taupot dabas resursus. Tādēļ ir pienācis laiks ar vēl lielāku sparu pievērsties atkritumu problēmai un kopīgiem spēkiem rūpēties par tīru vidi Latvijā.

Izvēloties preces ar EKO zīmi, mēs rūpējamies par vidi

Lai arī dažādas informatīvas un sabiedrību izglītojošas akcijas tiek rīkotas aizvien biežāk, daudzi patērētāji vēl joprojām neizprot EKO marķējuma nozīmi uz preču iesaiņojuma un nereti pat nepamana to plašajā preču klāstā. Taču tikpat lietderīgi, kā pirkt preci par visizdevīgāko cenu, ir izvēlēties tās preces, kuras ir tiesīgas tikt dēvētas par cilvēkam un videi draudzīgām, proti, tās, kuru iesaiņojumu rotā EKO marķējums.

EKO marķējums ir zīme uz preces vai tās iepakojuma, kas informē pircēju par konkrētā produkta ražotāja attieksmi pret vides saudzēšanu un saglabāšanu. EKO marķējumiem ir dažādas nozīmes – ir tādi, kas apliecina, ka prece ražota videi draudzīgi, ir tādi, kas apliecina, ka produkta sastāvdaļas ir dabiskas un veselīgas, un tādi, kas pircējam apliecina, ka preces iepakojums nenodara kaitējumu videi, jo to ir iespējams pārstrādāt, turklāt preces ražotājs ir parūpējies par tā savākšanu un pārstrādi otrreizējās izejvielās.

EKO zīme «Zaļā josta» apliecina pircējam, ka preces ražotājs ir videi draudzīgs un rūpējas par uzņēmējdarbības radītā vides piesārņojuma mazināšanu, nodrošinot saražoto preču iepakojuma savākšanu, pārstrādi un reģenerāciju pēc tā izlietošanas. Rezultātā šis uzņēmums, sadarbojoties ar SIA «Zaļā josta» iepakojuma apsaimniekošanā, nodrošina likumā noteikto prasību izpildi, mazina izlietotā iepakojuma radīto piesārņojumu, ietaupa vietu atkritumu poligonos, palīdz ievērojami taupīt dabas resursus un rūpējas par tīru Latvijas dabu.

Savākts, pārstrādāts un atgriezts otrreizējā apritē

EKO zīme «Zaļā josta» apliecina pircējam, ka šīs preces iepakojums pēc izlietošanas nekļūs par atkritumiem, – tas tiks savākts, pārstrādāts un atgriezts otrreizējā apritē, nekaitējot videi, lai sāktu jaunu dzīvi, pārtopot par kvalitatīvu izejvielu jaunu preču ražošanai.

Piemēram, sadarbībā ar SIA «Zaļā josta» apsaimniekotu papīra vai kartona iesaiņojumu, kas pēc izlietošanas tiek izmests tam paredzētā dalīto atkritumu konteinerā, savāc un nogādā specializētā uzņēmumā, kas veic šā papīra un kartona pāršķirošanu. Pāršķiroto kartonu un papīru, kas ir kvalitatīva makulatūra, nogādā pārstrādes uzņēmumā, piemēram, «Vekover» ekovates ražotnē. Tur makulatūru sasmalcina, un no tās top ekovate – lielisks un videi draudzīgs siltumizolācijas materiāls. Liela daļa savāktās makulatūras tiek nogādāta papīrfabrikā «Līgatne», kur jau gadiem ilgi ražo otrreizēji pārstrādātu papīru, ko iecienījuši gan iepakojuma ražotāji, gan tipogrāfijas.

Līdzīgi notiek ar SIA «Zaļā josta» administrēto plastmasas iepakojumu. Ikviens, iemetot tukšu PET pudeli dalīto atkritumu konteinerā plastmasai, aizsāk šīs pudeles otro dzīvi. Visas savāktās plastmasas pudeles, kā arī cita veida plastmasas iesaiņojums no dalīto atkritumu konteinera nonāk uz šķirošanas līnijas, kur to atkārtoti pāršķiro, atdalot otrreizējai pārstrādei nepiemērotās sastāvdaļas. Pēc tam savāktie plastmasas izstrādājumi tiek pārstrādāti par kvalitatīvām krāsainas plastmasas granulām – otrreizējo izejvielu jauniem plastmasas izstrādājumiem vai izejvielu citu izejmateriālu ražošanai. No šīm granulām var ražot gan dzērienu pudeles, kas ir tikpat kvalitatīvas kā tās, no kurām tika iegūtas izejvielas, gan izmantot sintētisko šķiedru ražošanai, piemēram, džemperu vai T-kreklu izgatavošanai.

EKO zīme «Zaļā josta» uz preces iesaiņojuma apliecina, ka šā produkta ražotājs ir parūpējies, lai iepakojums pēc izlietošanas spētu iziet visas šīs reģenerācijas fāzes, atgriežoties otrreizējā apritē jaunas, kvalitatīvas preces – plastmasas pudeles vai glāzītes, elektroierīces korpusa sastāvdaļas, grāmatas, avīzes vai kurpju kārbas – veidolā. Šķirosim, lai šo atbildīgo un videi draudzīgo uzņēmēju centieni spētu sasniegt iecerēto rezultātu!

 

Raksts tapis sadarbībā ar SIA «Zaļā josta»
http://www.zalajosta.lv •