Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

Putnu būrītim jābūt noņemamam vai atveramam, lai to varētu iztīrīt.
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Latvijas ornitoloģijas biedrība aicina izvēlēties putniem piemērotus būrīšus

 

Ik gadu, atnākot pavasarim, būvniecības veikali ir pārpildīti ar putnu būrīšiem. Ir labi palīdzēt putniem, izliekot būrīšus, un tādējādi kompensēt dobumu trūkumu dabā. Taču lielākā daļa veikalos pieejamo būrīšu ir putniem nepiemēroti: to izmēri ir neatbilstoši, tie ir viegli pieejami plēsējiem (kaķiem u.c.), kā arī piesūcināti ar dažādām ķimikālijām, kas kaitē putnam.

Iegādājoties jau gatavu vai pašam izgatavojot būrīti, uzmanība jāpievērš vairākām lietām. Pirmkārt, jābūt nodrošinātai iespējai, ka putns ne tikai iekļūst būrītī, bet arī no tā var tikt ārā. Tas nozīmē, ka dēļi, no kuriem gatavots būrītis, nedrīkst būt ēvelēti. Vismaz būrīša iekšpuse nedrīkst būt gluda. Ja būrīša iekšpuse būs gluda, rūpīgi un skaisti apstrādāta, kā jau cilvēkiem patīk, jaunajiem putnēniem nebūs ne mazākā izcilnīša, kur ieķerties, un tie nevarēs izkļūt no būrīša, lai savicinātu spārnus un aizlidotu. Šādā veidā tie būs iesprostoti un aizies bojā. Tad rudenī, tīrot būrīti, nāksies sastapties ar beigtiem putnēniem…

Otrkārt, būrītim ir jābūt pasargātam no plēsējiem. Apdzīvotās vietās visizplatītākais kaitnieks ir kaķis, bet mazāk apdzīvotās vietās – meža cauna. Attiecīgi būra skrejai ir jābūt pietiekami lielai, lai putns tajā varētu ielīst, bet arī pietiekami mazai, lai pa to būrītī nevarētu iekļūt plēsējs. Jānodrošina arī tas, lai plēsējs putnēnus nevarētu no būrīša izķeksēt ar ķepu. To var nodrošināt, veidojot skreju būrīša vidū vai izveidojot pietiekami lielu jumtiņa pārkari pār skreju un piestiprinot apakšējo laipiņu (vismaz 6 cm). Šādā veidā būrīša skreja būs nodrošināta no visām pusēm, izveidojot tādu kā tuneli. Svarīgi atcerēties, ka nav vajadzības veidot atsevišķu zariņu, uz kā putnam nosēsties. Zīlītes un mājas strazdi lido uzreiz būrītī iekšā, nenosēžoties uz šāda zariņa. Arī dziedāšanai šāds zariņš nav nepieciešams. Tas drīzāk palīdz plēsējiem piekļūt būrītim un to izlaupīt. Ja ir vēlme būrīti aizsargāt arī no dzeņa uzbrukumiem, būrīša priekšpusē jāpiestiprina metāla plāksnīte, – dzeņi mēdz palielināt būrīša skreju, to izkaļot.

Treškārt, būrītim ir jābūt atveramam, lai to varētu regulāri iztīrīt. Vienīgie putni, kas savu būrīti tīra paši, ir mājas strazdi un tītiņi. Pārējie putni, piemēram, lielās zīlītes, to nedara. Tāpēc pēc ligzdošanas sezonas – rudenī vai agrā pavasarī – būrītis ir jāiztīra. Ja tas netiks darīts, putns veidos jauno ligzdu virs vecās, tādējādi būrīša dziļums samazināsies un putnēni būs vieglāk pieejami plēsējiem. Bez tam ligzdas vecajā materiālā no iepriekšējiem gadiem dzīvo arī putnu parazīti (blusas, spalvgrauži u.c.), kas kaitē putniem, un tie var pat iet bojā.

Ceturtkārt, vēlams būrīti neapstrādāt ar ķimikālijām (krāsot, lakot). Tā kā būrīša iekšējā telpa ir salīdzinoši maza un to izmanto samērā daudz iemītnieku (piemēram, lielās zīlītes perējumā mēdz būt pat 13 putnēnu), karstā vasaras dienā gaiss būrītī būs piesātināts kaitīgiem izgarojumiem, kas kaitē putnēniem. Krāsots būrītis ir arī vieglāk pamanāms plēsējiem. Mazāku ļaunumu varētu nodarīt būrīša ārpuses apstrāde ar ūdenī šķīstošajiem antiseptiķiem, kas paildzina būrīša kalpošanas ilgumu.

Zīlīšu un mājas strazdu būrīšus vēlams veidot no 2-2,5 cm bie-ziem dēļiem – tad tie būs izturīgāki par būrīšiem, kas veidoti no plāniem apdares dēlīšiem. Tie arī vairāk atgādinās dabiskos dobumus.

Putnu būrīšu izmēri

  Zīlīšu būrītis Strazdu būrītis
Skrejas izmērs (apaļa forma) 3,5 cm 5 cm
Būrīša dziļums 17–20 cm 20 cm
Būrīša iekšējais platums 10–11 cm 14 cm

Vairāk informācijas par putnu būrīšiem varat iegūt Latvijas Ornitoloģijas biedrībā – http://www.lob.lv, e-pasts putnu@lob.lv, tālr. 67221580. Apskatīt būrīšus, kā arī tos iegādāties varat Latvijas Ornitoloģijas biedrības birojā Rīgā, Kalnciema ielā 27 (ieeja no sētas puses). •

 

Agnis Bušs
(LOB žurnāla «Putni dabā» redaktors),
Oskars Keišs