Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Meklēsim Latviju kopā!

Jānis Ulme;
foto no Māra Loca personīgā arhīva


Pārmaiņas mūsu apkārtnē, mūsu vidē daudz pastāsta par mums pašiem. Un ne jau tikai lielos mērogos un runājot par tik globālām problēmām kā klimata pārmaiņas. Ļoti daudz liecību var atrast tepat, notikumos mums līdzās.


Šīs pārmaiņas – ja mēs tās ieraugām –, liek mums aizdomāties un izvērtēt. Tās mums pastāsta ko jaunu un aizraujošu par vietu, kur mēs dzīvojam vai kādreiz dzīvojām, liek vēlreiz un labāk to novērtēt. Tās palīdz mums arī saskatīt pieļautās kļūdas un zudumā gājušās vērtības, novērtēt daudzveidību. Ņemot vērā pašreizējos notikumus un situāciju valstī, Latvijā tāda izvērtēšana ir ļoti nepieciešama. Un jaunieši, iegūstot pieredzi tiešās aktivitātēs, varbūt daudz vairāk aizdomāsies par piederību savai dzīves videi un tās vērtību, nekā jebkad to varētu iegūt mācību stundās vai lasot «sausu» informāciju grāmatās.

Programma «Atrastā Latvija»

Šogad skolās ienāk jauna Vides izglītības fonda iniciatīva – programma «Atrastā Latvija». Tā sniegs skolām iespēju apvienot vides izglītību un kultūrvēstures izzināšanu, padziļinot gan skolēnu izpratni par ilgtspējīgas attīstības jautājumiem, gan rosinot pārdomas par vietējo dzīves vidi un tās nozīmi. Tā rosinās gan skolēnus, gan skolotājus turpat tuvējā apkārtnē meklēt daudzos aizmirstos vai nepamanītos stāstus, izcelt tos no aizmirstības un padarīt pieejamus arī citiem.

Patīkams programmas aspekts ir tās daudzveidīgie instrumenti un sniegtās iespējas gan skolēniem, gan skolotājiem. Skolas, kas iesaistīsies programmā, «komplektā» ar darbošanās prieku saņems gan metodiskos mācību materiālus, gan piekļuvi e-apmācības programmai ar tajā iekļautām daudzveidīgām izglītojošām spēlēm, kā arī bezmaksas licenci grafiskās apstrādes programmai, kas palīdzēs darbā programmas ietvaros.

Iesaisties un līdzdarbojies

Programma jau ir ieinteresējusi daudzas Latvijas skolas – jūnijā vairāk nekā 20 skolu pārstāvji devās uz Čehiju, lai iepazītos ar programmas izmantošanas pieredzi tur. Programma, kuras starptautiskais nosaukums ir «Beyond the School», aizsākās tieši Čehijā un patlaban tiek īstenota jau septiņās valstīs. No šā mācību gada tā tiek īstenota arī Latvijā, Lietuvā un Zviedrijā.

Līdz gada beigām visas Latvijas skolas ir aicinātas iepazīties ar programmu mājaslapā http://www.atrastalatvija.lv un pieteikties aktivitātēm tās ietvaros. Jau novembrī ieinteresētās skolas saņems metodiskos materiālus un to pārstāvji tiks aicināti uz apmācības semināru.

Īsumā par programmas «Atrastā Latvija» norisi skolā. Visupirms sadarbībā ar skolotājiem, vecākiem vai vietējo muzeju pārstāvjiem un kolekcionāriem skolēni sameklē interesantākās liecības par tuvējo apkārtni, kāda tā ir bijusi senāk. Tās var būt dažādas – sākot no skolas ēkas izskata un apkārtnes ainavas līdz pat dažādiem dzīvesveida elementiem, piemēram, darbarīkiem, apģērbam utt. Tās var būt arī pastkartes, fotogrāfijas un videomateriāli. Pēc tam attiecīgās vietas (lietas) izskats tiek dokumentēts, visbiežāk jau fotogrāfijās. Nākamais – būtiskākais – uzdevums ir iedziļināšanās notikušajās pārmaiņās, to analizēšana un vērtēšana. Visbeidzot – visi projekta rezultāti digitalizētā formā tiek ievietoti kopējā starptautiskā datubāzē, kur jau ir apkopoti vairāk nekā 5000 darbu rezultāti no septiņām valstīm. Projektu var bagātināt gan ar izstādēm un publikācijām, gan vērtējot arī citur Latvijā un Eiropā atrastās interesantās liecības par pārmaiņām. •