Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Aigars Legzdiņš no Lēdurgas jautā:
«Pavasarī bieži nācies atrast pusapēstu jenotsuņu atliekas pie viņu pašu ziemošanas mītnēm. Kurš vainojams dzīvnieku nāvē?»

Atbild teriologs Vilnis Skuja

Jenotsuņi dzīvo pāros un ziemu pavada alās. Viena no šādas kopdzīves priekšrocībām – ja uzbrūk plēsējs, iespēja tikt apēstam katram pāra dzīvniekam samazinās uz pusi. Atkušņa laikā zvēri kļūst aktīvi un dodas barības meklējumos. Tā kā jenotsuņiem ir īsas kājas, dziļā sniegā tie nespēj pārvietoties tik ātri kā lapsas, tādēļ garas un sniegotas ziemas jenotsuņiem ir ļoti bīstamas. Rudenī uzkrātās tauku rezerves ziemas laikā izsīkst, un dzīvniekiem draud bada nāve. Jenotsuņi arī guļ pa pāriem, un tam ir divas priekšrocības: ja ziemošana norit kā nākas, tad pavasarī nav tālu jāmeklē partneris dzimtas turpināšanai, bet, ja piepildās plāns B, tad viens no pāra vienmēr nomirs pirmais. Otrs jenotsuns notikušo pieņem vēsā mierā un rīko bēru mielastu – ķeras pie sava drauga vai draudzenes apēšanas. Tas palīdz vismaz vienam izdzīvot. Reizēm jenotsuņi guļ kopā pa trim vai pat četriem. Jautājums, vai trešais tiek paņemts ziemas guļā, lai nevajadzētu ieslēgt ledusskapi vai sildītāju, paliek atklāts. •

 

Lasītājs Tālis Blaums no Amatas novada mums atsūtījis Krievijas Federācijā izdotu kaitīgo E-vielu sarakstu, «ko cilvēki vispār nedrīkstētu lietot, bet kuras esam spiesti ik dienas uzņemt ar pārtiku». Viņaprāt, šādu sarakstu latviski līdz šim neviens nav uzdrošinājies izdot.

Vēlamies atbildēt Blauma kungam un informēt arī citus lasītājus, ka apgāds «Zvaigzne ABC» jau 2007. gadā laidis klajā Bila Stetema grāmatu «Zini, ko tu pērc! Ķimikāliju labirintā». Izdevums sniedz informāciju par vairāk nekā 300 pārtikas piedevām un 500 kosmētikā un personīgās higiēnas līdzekļos biežāk sastopamām ķimikālijām. Ceļvedis ir lielisks uzziņu krājums ikvienam, kurš šaubās par tā saukto dabiski iegūto sastāvdaļu nekaitīgumu ādas kopšanas un personīgās higiēnas līdzekļos. Grāmata ir nelielā kabatas formātā, lai to varētu paņemt līdzi uz veikalu.

Grāmatas izkārtojums ir ļoti ērts un praktisks, saturs – ikvienam viegli saprotams. Pirmajā nodaļā – Eiropas Savienības apstiprināto pārtikas piedevu nosaukumi alfabēta secībā un attiecīgie E numuri, kā arī katras vielas apraksts un kaitīguma (vai nekaitīguma) pakāpe. Otrajā nodaļā sniegta informācija par kosmētikas līdzekļu sastāvdaļām. Tā kā vairākas vielas, kas atrodamas kosmētikā, ir apstiprinātas arī kā pārtikas piedevas, tās aplūkotas gan grāmatas pirmajā, gan otrajā nodaļā. Grāmatas nobeigumā ir neliela skaidrojošā vārdnīca un cita noderīga informācija.

Rokasgrāmatas autors Bils Stetems ir zinātnieks, rakstnieks un publicists, kas interesējas par izglītību veselības jomā un mēģina radīt pozitīvas pārmaiņas cilvēka veselībā un apkārtējā vidē. Viņš ir studējis un vairāk nekā desmit gadu nodarbojies ar homeopātiju gan Austrālijā, gan Anglijā. Izveidot šo grāmatu viņu pamudinājuši novērojumi par cilvēka veselības stāvokļa straujo uzlabošanos pēc tam, kad no sadzīves izskausti visi mākslīgie konservanti, piedevas, krāsvielas utt. Autors sola, ka, izlasījis šo grāmatu, tu uzzināsi, no kurām ķimikālijām izvairīties, un, to darot, jutīsi, ka uzlabojas tava pašsajūta!

Šogad apgāds «Zvaigzne ABC» laidis klajā kabatas formāta grāmatiņu «Zini, ko tu pērc! E-vielu labirints», kuras pamatā ir Bila Stetema grāmatas «Zini, ko tu pērc! Ķimikāliju labirintā» nodaļa «Pārtikas piedevas». Izlasījis šo grāmatu, tu uzzināsi, no kurām E-vielām vajadzētu izvairīties, jo tās var nodarīt neatgriezenisku kaitējumu veselībai. Nelielā formāta grāmatiņu var ērti paņemt līdzi iepērkoties. •