Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

EURENSSA – starptautiska vides studentu lauku konference

 

Šovasar Ventspils rajona Zūrās, bioloģiskās saimniecības «Ozoli» teritorijā, notika «EURENSSA 2010» jeb 5. Starptautiskā Eiropas vides zinātnes studentu (EURopean ENvironmental Sciences Students Association) lauku konference, uz kuru sabrauca dalībnieki gan no Latvijas, gan Vācijas, Šveices, Baltkrievijas, Krievijas, Ukrainas, Slovēnijas, Zviedrijas un pat Meksikas. EURENSSA lauku konferences joprojām rīko paši studenti, un katru gadu tās notiek citviet, tā dodot iespēju iepazīt dažādu valstu dabas bagātību un kultūru, kā arī ikvienam gana apņēmīgam studentam ļaujot iemēģināt roku organizatoriskos darbos un gūt projektu vadības pieredzi. Pirmā EURENSSA notika Latvijā, tad Vācijā, Rumānijā un Serbijā. Šogad organizatori atkal ir latvieši – «Ģeogrāfu mafijas» pārstāvji no Latvijas Universitātes; komandai pievienojās vides studenti arī no Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Vides zinātnes studentu apvienības (LVZSA).

Tā kā EURENSSA ir vides zinātnes studentu konference un jo īpaši saskaņā ar šā gada tēmu «Videi draudzīga pārvaldība un ikdienas rīcība», vienmēr tiek domāts par videi draudzīgu saimniekošanu arī tās norises laikā. Konferences materiāli tika drukāti uz otrreiz pārstrādāta papīra, un teju visi pārtikas produkti bija sagādāti no bioloģiskām vai netālu esošām saimniecībām, ievērojot to, ka ik sīkums ir svarīgs. Bija atsevišķas atkritumu tvertnes šķirošanai, savukārt pārtikas atlikumus apēda pīles un vistas. Ēst gatavošana bija pašu studentu ziņā. Traukus studenti draudzīgi mazgāja bļodā, tā samazinot ūdens patēriņu, un lietoja dabai mazāk kaitīgus mazgāšanas līdzekļus.

Lielākā daļa dalībnieku visu pasākuma norises laiku dzīvoja teltīs, kas šovasar nemaz nebija tik viegli. Tāpēc pamošanos vieglāku darīja uzmundrinoša rīta rosme rokenrola ritmos vai pelde Ventā. Konferences programma bija ārkārtīgi piesātināta – ja nebija ieplānota neviena mācību ekskursija, tad lapenītē notika lekcijas un dažādas nodarbības. Ciemos brauca arī lektori, piemēram, Sandijs Semjonovs no «Vides filmu studijas» un Jānis Brizga no «Zaļās brīvības». Viņi skaidroja ar ilgtspējības jēdzienu saistītus ekonomiskus un vides procesus; diskusijas ieilga vēlu jo vēlu. Atbrauca arī Latvijas Pieredzes izglītības centra pārstāve Lauma Žubule, kura mācīja atpūsties dabā, neatstājot pēdas. Vakaros pagalmu pieskandināja danči un tautasdziesmas dažādās valodās.

Bijām «Liepājas metalurgā», «Cemex», Kurzemes rajona kara bāzēs, Slīteres nacionālajā parkā, Ventspilī. Atsevišķa ekskursija bija veltīta bioloģisko saimniecību un izlases cirtes mežā apmeklējumam, kur slovēņu meža zinātnes studenti izcēlās ar savu pieredzi, – izrādās, ka Slovākijā kailcirtes aizliegtas kopš 1948. gada, tāpēc mežsaimnieki ienākumus var saņemt regulāri un nopelnīt pat vairāk.

«EURENSSA 2010» atstāja pēdas arī Zūru bioloģiskās saimniecības «Ozoli» pagalmā, kur ir uzbērts neliels kalniņš. Tā «virsotnē» lauku konferences laikā plīvoja «Ģeogrāfu mafijas» karogs. Pēc pasākuma tika izmērīts kalna augstums un tam piešķīra nosaukumu – Ģeogrāfu kalns.

Liels paldies «EURENSSA 2010» atbalstītājiem: Latvijas Universitātei un Ģeogrāfu un Zemes zinātņu fakultātes studentu pašpārvaldei, SIA «Envirotech», Ventspils pilsētas Domei, AS «Laima», AS «Gutta», Āfrikas melno strausu saimniecībai «Ozoliņi», ZS «Kalndruvas A» jeb mājas vistu olu saimniecībai, «Tele 2» Zelta zivtiņai un «Vides filmu studijai». •

 

Anda Baumerte