Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 5 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Nebaro enerģijas vampīrus!


Uzņēmuma «Ekodoma» energoefektivitātes speciālisti starptautiska projekta «Selina» ietvaros šogad veikalos izmēģināja dažādu sadzīves elektrotehniku – pavisam 555 preces –, lai uzzinātu, cik elektrības tā patērē tad, kad mēs par to nemaz nenojaušam, proti, izslēgta vai gaidīšanas režīmā.


Vairākās valstīs mērījumi notiek tāpēc, ka dažādu firmu ražojumiem šis «vampīrisms» atšķiras, turklāt dažādu valstu veikalos atšķiras arī piedāvājums. Izrādās, jo attīstītāka valsts, jo daudzveidīgākām funkcijām apgādātu tehniku (kas, protams, ir arī dārgāka) cilvēki iegādājas, un tad atklājas, ka DVD atskaņotāji aktīvajā gaidīšanas režīmā Austrālijā un Kanādā «apēd» uz pusi vairāk enerģijas nekā Indijā vai Ungārijā.

Par enerģijas vampīriem zaļie sāka uztraukties pirms gadiem divdesmit, tagad par to runā jau valstiskā un ES līmenī, jo pats galvenais ir piespiest ražotājus gādāt, lai viņu gatavotās elektroiekārtas netērē enerģiju bezjēdzīgi. ES noteikusi gaidīšanas režīma «ēstgribas» ierobežojumus 2010. gadam un vēl stingrākus – 2013. gadam. Pašlaik trešā daļa Latvijas veikalos nopērkamās elektrotehnikas neatbilst 2013. gada prasībām gaidīšanas režīma jomā, 8% tehnikas – pārāk daudz tērē izslēgta. Tas ir signāls ražotājiem un tirgotājiem, ka atlikuši vien mazliet vairāk nekā divi gadi, līdz šādus vampīrus pārdot vairs nedrīkstēs.


Esošās likumdošanas prasības.

12 miljoni latu par neko

5-10% naudas, ko maksājam par elektroenerģiju, tiek tērēta par to, ko nemaz neesam izmantojuši, proti, izslēgtu tehniku!

Gaidīšanas režīmā atstāta elektrotehnika rada 1% no visa CO2 emisiju apjoma pasaulē; salīdzinājumam – visa plašā Austrālija gaisā palaiž aptuveni tikpat CO2 – 1,2%.

Vidējā mājsaimniecībā Latvijā tiek lietotas 14 dažādas sadzīves elektroiekārtas ar kopējo jaudu 38 W.

Gaidīšanas režīmā vai izslēgtas tās patērē 0,42-4,8 W.

Par gaidīšanas režīmā atstātu tehniku katra mājsaimniecība maksā aptuveni 11 latu gadā.

Lai saražotu gaidīšanas režīmam nepieciešamo enerģiju 156 GWh/gadā, nepieciešama 40 MW liela enerģijas ražotne.

Latvijā ir aptuveni viens miljons 42 tūkstoši mājsaimniecību, kas gada laikā visas kopā par neko jeb gaidīšanas režīmu samaksā gandrīz 12 miljonus latu!

Tērēšanas rekordi

Iekārta izslēgta, bet nav atslēgta no tīkla

  Vidēji W Maksimāli W
Plīts virsma 0,65 2,4
Veļasmašīna 0,46 2,2
TV (LCD) 0,45 7,9
Kopētājs 0,09  
Mikroviļņu krāsns 0,07  

Iekārta gaidīšanas režīmā

  Vidēji W Maksimāli W
Akustiskā iekārta 4,8 7,5
Mājas kinozāle 4,5 29,1
TV (LCD) 2,4 27,3
TV (plazmas) 2,25  
DVD   9,4
Mikroviļņu krāsns 2,0 3,5
TV (vecie modeļi) 1,7  
Mūzikas centrs 1,3 25,6

Atliktais starts

  Vidēji W Maksimāli W
Veļasmašīna 2,4 8,03
Maizes krāsns 1,8  

Zaļi ieteikumi tieši tev

1. Jo mazāk dažādas elektrotehnikas, jo mazāk elektrības vampīru mājās. Esi vienkāršs!

2. Kad nelieto, atvieno no strāvas televizoru, veļasmašīnu, plīti, mobilā telefona u.c. lādētājus, – šīs iekārtas tērē elektrību arī tad, kad ir izslēgtas.

3. Neatstāj gaidīšanas režīmā mājas kinozāli, mūzikas centru, datoru, printeri! Padomā, cik ļoti tev vajag atliktā starta režīmā turēt maizes krāsni vai veļasmašīnu.

4. Kad prāto par jaunas tehnikas iegādi, pajautā pats sev: vai tiešām man to vajag? Ja vajag, tad izvērtē visas funkcijas, – vai tev vajag kārtējo iebūvēto elektronisko pulksteni, kurš ir izplatītākais elektroenerģijas vampīrs?

5. Ja tomēr nevari iztikt bez kādas iekārtas, izvēlies visefektīvāko. Par to liecina tehnikai piešķirtā energoefektivitātes klase A++, A+, A vai Enerģijas zvaigzne.

6. Tā kā dažādu ražotāju tehnikai atšķiras patēriņš gaidīšanas režīmā, jau veikalā pieprasi datus par konkrētās preces stand by rādījumiem, tie atspoguļoti tehniskajos datos.

Vampīrisma apkarošanas metodes

Vampīrisko elektroierīču ražotāji ir tie, kuri liek mums maksāt par neko. Tādēļ ar dažādām metodēm jāpiespiež uzlabot preču energoefektivitāti. Tāpēc svarīgi, lai valsts un ES līmenī ražotāji un tirgotāji tiktu rosināti netirgot energoneefektīvas preces.

Svarīgi, lai vampīrisma problēmu izprot vairumtirgotāji un mazumtirgotāji. Ja viņi netirgos savos veikalos elektropreces, kas patērē daudz enerģijas gaidīšanas režīmā vai pat izslēgtas, mums būs maz iespēju tādas nopirkt.

Ir jāizglīto elektropreču pārdevēji, lai viņi spētu profesionāli konsultēt pircēju par energoefektivitāti. Svarīgi, lai pircējs jau veikalā uzzina, ka, piemēram, jaunais plazmas TV griezīs skaitītāja rādītājus gan tad, kad televīzijas pārraides kāds skatās, gan tad – kad neskatās; ka dažādas veļasmašīnas ir ar dažādu ēstgribu – ir gan tādas, kas, atstātas pieslēgtas strāvai, elektrību netērē, gan tādas, kas vairāk notērē pa to laiku, kad tu neko nemazgā.

Par enerģijas vampīriem jāizglīto arī pircēji – un ne tikai privātpersonas, bet arī iestāžu vadītāji un iepirkumu speciālisti, jo cilvēki parasti neaizdomājas, cik enerģijas patērē elektroiekārtas darbavietā.

 

Raksts sagatavots, izmantojot SIA «Ekodoma Selina» projekta pētījuma rezultātus

Plašāk – http://www.selina-project.eu •