Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 6336 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

10/10/10 – vispasaules zaļo darbu diena


Svētdien, 10. oktobrī, visā pasaulē notiks globāla mēroga akcija «10/10/10 – Vispasaules zaļo darbu diena», kuras mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību CO2 izmešu radītajam kaitējumam un klimata pārmaiņām. Šajā dienā Eiropā, Āfrikā, Amerikā un Austrālijā dažādas organizācijas, uzņēmumi un domubiedru grupas veiks dažādus zaļus darbus, izaicinot gan sevi, gan pārējos dzīvot pēc iespējas zaļāk arī ikdienā.


Zaļo darbu diena notiek 10 nedēļas pirms ANO Meksikas konferences, kurā valstu līderi vēlreiz mēģinās vienoties par turpmāko stratēģiju klimata pārmaiņu samazināšanai. Akcijas galvenā doma ir aicināt ikvienu pasaules iedzīvotāju pašam sākt kaut ko darīt, lai uzlabotu situāciju, nevis kārtējo reizi ieslīgt diskusijās par to, ko vajadzētu darīt citiem. Tieši mūsu ikdienas paradumi ir veids, kā mēs paši varam pasauli padarīt par vietu, kur dzīve kļūst aizvien labāka vai – tieši pretēji – sliktāka.

Kopš 20. gadsimta sākuma Zemes virsmas temperatūra ir strauji paaugstinājusies: pasaulē vidēji par 0,6°C, Eiropā – vidēji par 0,95°C. Zinātnieki prognozē, ka šī tendence kļūs vēl izteiktāka.

CO2 un citas siltumnīcas efekta gāzes (SEG) ik brīdi rodas arī dabiskā veidā, un to uzdevums ir aizturēt atmosfēras siltumu, citādi Zemes virsmas vidējā temperatūra būtu par aptuveni 30 grādiem zemāka. Taču paralēli tām siltumnīcas efekta gāzēm, kas rodas dabiski, pēdējā gadsimta laikā būtiski pieaudzis to gāzu apjoms, kas rodas, ražojot, piemēram, enerģiju mājokļa apkurināšanai, braukšanai ar automašīnu un lidmašīnu, nemitīgai jaunu preču ražošanai un citu civilizētas pasaules ieradumu apmierināšanai. Visbiežāk šo enerģiju iegūst, sadedzinot akmeņogles, naftas produktus un cita veida fosilo degvielu, un tas rada CO2 izmešu palielināšanos atmosfērā. Saskaņā ar vairāku zinātnieku domām šis papildu SEG daudzums, kas rodas cilvēka darbības rezultātā, izraisa pastiprinātu Zemes virsmas sasilšanu un klimata pārmaiņas.

Balstoties uz pētījumiem, kas veikti līdz šim, zinātnieki iezīmē divas iespējamās notikumu attīstības tendences. Pirmkārt, ūdens līmenis okeānos un jūrās turpinās celties. Tas būtiski ietekmēs piekrastē, upju deltu apgabalos un piekrastes zemienēs dzīvojošos cilvēkus. Tā kā liela daļa Latvijas teritorijas atrodas pie Baltijas jūras, šīs pārmaiņas skars arī daudzus no mums. Otrkārt, temperatūras maiņas ietekmē izzudīs tradicionālās augu un dzīvnieku sugas vai arī tās migrēs uz citām teritorijām.

Saskaņā ar Jēlas universitātes pētījumu «Environmental Performance Index» (EPI), 2008. gadā Latvija bija astotā zaļākā valsts pasaulē. 2010. gadā publicētajos datos jau esam 21. vietā. Pētot, kas tad ir vājie punkti Latvijā, tika konstatēts, ka būtiskākie ir: Baltijas jūras kvalitāte un aizsardzība, CO2 un citu siltumnīcas efektu radošo gāzu izmeši, zemkopības radītais piesārņojums un slāpekļa oksīda un citu ozonu bojājošo gāzu izmeši.

Latvijai ir visas iespējas kļūt par zaļāko valsti pasaulē, ja vien katrs šīs valsts iedzīvotājs iesaistīsies. Reizēm tas nav viegli, jo trūkst draugu atbalsta vai arī nav zināšanu, ko darīt. Tāpēc šā gada 10. oktobrī – Vispasaules zaļo darbu dienā – ir iespēja mainīt savus paradumus. Darīsim to visi kopā, stāstīsim par to un atbalstīsim cits citu!

Negaidi rītdienu, dari jau šodien!

  1. Ej ar kājām, brauc ar velosipēdu vai sabiedrisko transportu! Ja brauc ar auto – paņem līdzi kaimiņu!
  2. Gādā, lai tavs mājoklis būtu pēc iespējas energotaupīgs! Siltini to! Izslēdz gaismu un elektroierīces, kad izej no mājām!
  3. Pērc vietējas izcelsmes pārtikas produktus! Pērkot pārtiku, pārliecinies par tās sastāvu! Ejot uz veikalu, ņem līdzi auduma maisiņu!
  4. Nemet ārā, bet nodod pārstrādei savu veco mobilo telefonu, datoru vai televizoru!
  5. Piešķir lietām otro elpu! Apvelc veco dīvānu ar jaunu audumu, pāršuj kleitu, salabo kurpes!
  6. Stādi kokus!
  7. Pavadi atvaļinājumu un brīvdienas Latvijā! Un, dodoties piknikā, plastmasas trauku vietā izvēlies bioplastmasas traukus!
  8. Samazini gaļas lietošanu uzturā!
  9. Ej dušā, nevis vannā!
  10. Šķiro atkritumus!

Kas notiks akcijas dienā?

Akcijas «10/10/10 – Vispasaules zaļo darbu diena» pasākumi būs visdažādākie. Tiem ir jāatbilst tikai diviem kritērijiem: pirmkārt, pasākumam ir jānotiek 10. oktobrī, otrkārt, tam jāaicina cilvēkus mainīt ieradumus, kas veicina CO2 izmešu daudzuma palielināšanos atmosfērā. Tas var būt kopīgs velobrauciens, koku stādīšana, interesantu lietu pagatavošana no jau lietotām mantām, izglītojošas filmas skatīšanās, kopīgu pusdienu gatavošana no Latvijā ražotiem produktiem.

Ja esat nolēmuši iesaistīties, sazinieties ar biedrību «homo ecos:». Aktivitātes koordinē Madara Peipiņa (madara.peipina@homoecos.lv, 26326333), komunikāciju un sadarbību ar medijiem – Sanita Rībena (sanita.ribena@homoecos.lv, 29107362).

Vairāk informācijas – http://www.homoecos.lv (sadaļa «10/10/10») vai kampaņas centrālajā mājaslapā http://www.350.org •

 

Sanita Rībena, «homo ecos:» izpilddirektore

Tālr. 29107362
e-pasts: sanita.ribena@homoecos.lv
http://www.twitter.com/homoecos