Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 3 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

 

Saulains sveiciens pavasarī!

Aiz muguras skaista, bet brīžiem tik neizturami stindzinoša ziema un sniegu kalni. Bet nu jau atkal daba rosās, urd un burbuļo jauna radīšanas priekā, un es tai līdzi. Brīdī, kad stāvēju dzīves krustcelēs, pie manis pienāca Anitra Tooma un teica: «Gribu tevi savā komandā!» Tā nu es tagad rakstu savu pirmo redaktora sleju žurnālā «Vides Vēstis». Izjūtu lielu prieku un pacilājumu, jo kopš janvāra līdztekus Vides aizsardzības kluba «Zaļajai skolai», ko vadu jau septīto gadu, par manu dabas mīlestības un vides aizsardzības sirdsbērnu ir kļuvis arī šis Latvijā vienīgais zaļā dzīvesstila žurnāls. Tā ir nenovērtējama iespēja runāt par vides aizsardzības un izglītības jautājumiem jaunā un daudz dziļākā līmenī. Pirms trim gadiem, kad Anitra mani intervēja, klusītēm sapņoju, bet pat iedomāties nevarēju, ka nākotnē kļūšu par «Vides Vēstu» redaktori. Vienmēr ar apbrīnu esmu skatījusies uz šā žurnāla zaļo kolektīvu, kas rosās, mainās, bet nepagurstoši jau 14. gadu turpina rakstīt un pieskandināt mūsu mīļo zemīti ar zaļām idejām, domām un padomiem.

Arī šajā numurā esam parūpējušies par to, lai dāvātu tev plašu un daudzšķautņainu pasaules redzējumu: sākot ar ieskatu jaunākajās tehnoloģijās enerģijas taupīšanai un Latvijas ledāju vēstures līkločos un beidzot ar interesantiem faktiem par bišu kokiem, krāšņo putnu rubeni, kam uzacis kā stopsignāli, ceļojumu auglības meklējumos un daudz ko citu.

Nesen runāju ar grupas «Gain Fast» solistu Kasparu Zlidni, un viņš izteica domu, kas mani patiešām uzrunāja, proti, ja cilvēkam nodara pāri, piemēram, iekniebj, viņš uzreiz saka: «Au!», bet, ja pāri nodara Zemei, tā reaģē tikai pēc aptuveni 100 gadiem. Tāpēc, zinot, cik ļoti cilvēce savā egoismā «situsi» Zemi visu 20. gadsimtu un turpina vēl joprojām, nav nekāds pārsteigums, ka tagad tā sāk reaģēt un šos viņas «Au!» «dzirdam» aizvien skaļāk un biežāk. Daba ar mums runā nemitīgi, tikai cilvēki vairs nemāk dzirdēt. Bet – cik ilgi vēl? Notikumi Japānā ir Zemes reakcija uz pāridarījumiem un kārtējais pliķis cilvēces sejā. Cik daudz laika un Zemes sāpju mums vēl vajadzēs, lai visi kopā un katrs atsevišķi saudzētu, sargātu un atjaunotu to neizmērojamo dārgumu, kas mums ir, – dabas tīrību, skaistumu? Un vēl: ja šo teoriju par atbildes reakciju pavērš pretējā virzienā, tad katrs mūsu labais darbs tiks atmaksāts ar Zemes smaidu pēc 100 gadiem…

Dabas vides estētikā ir moto: «Ja tev ir divi klaipi maizes, vienu iemaini pret ziediem, jo arī dvēselei vajadzīga barība!» Ejiet laukā no mājām, mūriem un piepildiet dvēseli Mātes Dabas krāšņumā. Tā ir tik skaista un neatkārtojama!

Esiet laimīgi!

 

Ilze