Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 1254 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Vairāk nekā trešdaļa veco riepu mētājas mežā

 

Šogad tika aptaujāti gandrīz 700 autovadītāju, un izrādās, ka 35% no visām nolietotajām autotransporta riepām netiek nodotas otrreizējai pārstrādei un nonāk vidē. Aptuveni ceturtā daļa jeb 27% aptaujāto autovadītāju apgalvo, ka Latvijā trūkst vietu, kur nolietotās auto riepas var nodot, bet tikai 70 cilvēki jeb 10% ir tādu, kas uzskata, ka šādu vietu ir pietiekami. Tajā pašā laikā vairāk nekā puse autovadītāju neko nav dzirdējuši par riepu nodošanas iespējām.

Joprojām ceļmalās bieži mētājas nodilušas autoriepas. «Zaļā josta» pētīja autovadītāju pieredzi veco riepu utilizācijā: desmitā daļa aptaujāto autovadītāju kaut reizi ir izmantojuši riepu nodošanas iespējas speciāli tam paredzētos punktos. Mazliet biežāk to darījuši laukos dzīvojošie (15%). Izrādās, ka visbiežāk vecās riepas tiek atstātas autoservisos – šo iespēju izmanto 48% autovadītāju. 17% autovadītāju atzina, ka vecās riepas nenodod un tās krājas viņu īpašumos vai garāžās. 12% aptaujāto nolietotās riepas tālāk izmanto saimnieciskiem mērķiem, 4% aptaujāto atzīstas, ka riepas sadedzina ugunskurā, savukārt 13 cilvēki (2%) neslēpj, ka nolietotās riepas izmet mežā. Zinot, cik daudz riepu netiek nodotas otrreizējai pārstrādei, pētījuma autori secina, ka vidē nonāk aptuveni 35% nolietoto autotransporta riepu.

Informācijas trūkums par riepu nodošanas punktiem ir galvenais iemesls, kas atturējis autotransporta īpašniekus vecās riepas nodot tam speciāli paredzētos punktos, – šo iemeslu minējuši 49% no visiem aptaujātajiem autobraucējiem. Visvairāk informācijas trūkst pilsētniekiem un tiem, kuri nelasa latviski. 23% atzīst, ka riepas nenodod pārstrādei, jo nevēlas par šo pakalpojumu maksāt, bet 21% riepas nodotu, ja tas būtu tuvāk dzīvesvietai. Lai gan autovadītāji atzīst, ka lāgā nezina, kur nodot vecās riepas, lielākā daļa nosoda šo atkritumu izmešanu dabā. Tikai 5% uzskata, ka šāda rīcība ir attaisnojama, proti, tāpēc, ka trūkstot vienkāršu iespēju riepas nodot, 48% aptaujāto uzskata to par nepieņemamu rīcību, bet 45% šoferīšu ir vēl kritiskāki un uzskata, ka šāda rīcība ir jāsoda.

SIA «Zaļā josta» valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa informē, ka autoservisiem, kur maina riepas, ir jāpieņem nolietotās riepas un jāveic to apsaimniekošana atbilstoši vides prasībām, ko nosaka LR Ministru kabineta noteikumi «Vides prasības mehānisko transportlīdzekļu remontdarbnīcu izveidei un darbībai». Nolietotās riepas autoservisam ir pienākums nodot uzņēmumam, kuram ir riepu savākšanai vai pārstrādei nepieciešamā atļauja. Latvijā tās savāc bīstamo atkritumu apsaimniekotāji, kuri tās nodod otrreizējai pārstrādei. Visbiežāk riepas sasmalcina un izmanto dažādu izolācijas materiālu izgatavošanai, stadionu un bērnu laukumu izbūvei. Tās var izmantot celtniecībā, ceļu būvē, dažādu gumijas izstrādājumu ražošanā un citur. Granulas var pārstrādāt gumijas pulverī un otrreizēji izmantot par piedevu jaunu riepu ražošanā. Riepas dabā sairst vairāk nekā 100 gadu laikā, savukārt, dedzinot tās ugunskurā vai nepareizi aprīkotā apkures katlā, izdalās videi un cilvēkam kaitīgas toksiskas vielas. Dedzināt riepas drīkst tikai tam piemērotās specializētās krāsnīs, un to enerģētiskā vērtība ir līdzvērtīga akmeņoglēm.

Ar riepu nodošanas punktiem var iepazīties internetā: http://www.atkritumi.lv, http://www.zalajosta.lv, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas mājaslapā http://www.vidm.gov.lv u.c.

«Zaļā josta» informē, ka nolietotas riepas bez maksas tiek pieņemtas divos riepu pieņemšanas punktos – Rīgā, Tvaika ielā 39, un Emburgā, pa ceļam no Jelgavas uz Iecavu. Pirms riepu vešanas uz pieņemšanas punktu jāsazinās ar SIA «EKO OSTA» pārstāvjiem pa tālruni 67393860. Vairāk informācijas par nolietotu riepu pieņemšanu meklējiet SIA «EKO OSTA» mājaslapā http://www.ekoosta.lv •