Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

Automātiskās ūdens uzskaites sistēma «Mazzy Aqua Met» ICR v1, ko ievieto dzīvoklī.
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

«Smart Meter» jeb gudrā mērīšana

 

Daudzdzīvokļu namu apsaimniekotāji atzīst, ka 70% īrnieku godīgi maksā par ūdeni, ko patērējuši, bet atlikušie 30% ar dažādiem paņēmieniem ietekmē skaitītājus, tāpēc septiņi no desmit godīgi maksā par trim zaglīgajiem vidēji piecus latus mēnesī. Visnegausīgākie ūdens zagļi ir kandžas tecinātāji, atsevišķa kategorija ir pilinātāji, citi vienkārši sabojā skaitītāju. Šīs izdarības pārējiem nama iedzīvotājiem palielina rēķinu par iztērēto ūdeni, jo starpības koeficientu, ko aprēķina pēc mājas ievada skaitītāja rādījuma, no kura atņem individuālo skaitītāju rādījumus, pieskaita visiem. Ja patērētā un uzskaitītā ūdens starpība starp iedzīvotāju un mājas kopējo ūdens patēriņu nepārsniedz 20%, to saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem var izdalīt uz visiem mājas iedzīvotājiem, bet realitātē namsaimnieki tā dara arī tad, ja šī starpība ir lielāka.

SIA «Smart Meter», pirms gadiem trim savā projektā iesaistot Latvijas elektroniķus, kā arī bijušos rūpnīcas «VEF» inženierus, tagad ievieš ūdens automātisko datu nolasīšanas sistēmu «Mazzy AquaMet». Tā ir neliela ierīce klienta dzīvoklī, kas nodod signālu mājas kopējam raidītājam, tas, savukārt, datus pārsūta uz datorsistēmu, kur tos automātiski apkopo un tiek sagatavots rēķins. Šī sistēma sūta īsziņu uz klienta mobilo telefonu, ja konstatēta ilgstoša ūdens noplūde, ko var izraisīt, piemēram, tekoša skalojamā kaste tualetē vai plīsis ūdensvads. Lielās ūdens avārijas cilvēki parasti pamana uzreiz, taču mazu un vidēju tecēšanu var nepamanīt gadiem ilgi. Turklāt visu šo laiku mājas iedzīvotāji turpina maksāt par nelietderīgi aizplūdušo ūdeni. Tā kā datorā var aplūkot aukstā un karstā ūdens izlietojumu ik pa pusstundai, beidzot varēsi uzzināt to, cik izmaksā šļakstināšanās dušā vai mirkšana vannā, cik ūdens patiesībā patērē veļas mazgājamā mašīna, cik – trauku mazgāšana.

«Mazzy AquaMet» ūdens patēriņa uzskaites automātiskās datu nolasīšanas sistēmu ieviesuši jau daudzi namu apsaimniekotāji un pašvaldības Tukumā, Jūrmalā, Jelgavā, Aizkrauklē, kā arī Hāpsalu – Igaunijas pilsētā ar 15 tūkstošiem iedzīvotāju, kur trešajai daļai māju ūdens ievadu skaitītāji aprīkoti ar latviešu izgudroto datu nolasīšanas sistēmu. Lielākais projekts Latvijā īstenots Talsos – tur ar šo gudro sistēmu aprīkoti 300 ēku ūdens ievadi. Dzīve parādīja, ka mazāk jutīgi skaitītāji, kaut lētāki, tomēr negarantē zaglīgo kaimiņu paradumu maiņu, jo pilinātāji turpināja darboties kā ierasts. Jutīgākie skaitītāji pat šo minimālo ūdens kustību caurulēs spēj piefiksēt.

Jaunas ūdens uzskaites sistēmas montāža vienam dzīvoklim izmaksā aptuveni 50-70 latu, vēlāk ik mēnesi jāmaksā 35 santīmi par datorsistēmu uzturēšanu. Taču šis pasākums atmaksājas 2-2,5 gados. Vienīgā bēda – kaimiņiem jāvienojas, ka vecos skaitītājus pret augstas precizitātes jaunākās paaudzes ūdens skaitītājiem nomaina visam namam. Mūsu valstī noteikts, ka skaitītāji jāverificē ik pēc četriem gadiem – ja skaitītājs nolietojies, tas jāmaina. Ja nu šis laiks ir klāt arī tavam ūdens skaitītājam, iegādājies vislabāko, – Latvijā radītā ūdens patēriņa uzskaites automātiskās datu nolasīšanas sistēma ir efektīvāka, ekonomiskāka un daudz funkcionālāka nekā starptautiskie analogi un ir ērti izmantojama, ņemot vērā vietējo specifiku norēķinos un likumdošanā. •