Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Ziedu vasara pirtī

To, ka vasara ir īstais laiks, lai mielotos ar visu, kas izaudzis pašu zemē, zinām visi. Gribu iedvesmot arī pirtī lietot augus, kas tobrīd ienākušies vai zied. Tas nekas, ka laukā silts un sutīgs, vasarīgs pirtsvakars mielos augumu un stiprinās dvēseli.

Kamēr pirts kuras, apstaigā pļavu un mežmalu! Plūc pa sešiem zariņiem visus augus, kas uz tevi raugās. Piemēram, biškrēsliņu, pelašķi, vīgriezi, dievkociņu, piparmētru, vībotni, vērmeli, upeni, ķirsi, skābeni, āboliņu, papardi, krastkaņepi, raudeni, ugunspuķi, jasmīnu, vītolu, apsi, lazdu, alksni utt. Sasien divas slotiņas, katrā liekot pa trim zariņiem no katra auga. Vidū liec lakstaugus, apkārt zariņus. Pieliec pusaugu bērziņu un sašķin no koka vidusdaļas zarus pāris slotām!

Noteikti izmēģini pērienu ar vēl nenobriedušu liepu zaru slotiņu – šo brīnumu nevar izžāvēt un saglabāt ziemai, tas ir vasaras sākuma prieks! Lielās liepu lapas gan plīkšķ tā, ka ausis aizkrīt, toties glumā sula pārklāj augumu ar dievišķu balzamu.

Sasien plakanu vēdekli no tādu koku zariem, kam platas lapas, piemēram, kļavas, ozola vai sarkanā ozola, – tas lieti noderēs gara maisīšanai un enerģētiskam pērienam, kas patiesībā nav nekāds pēriens, bet gan meditatīva gara stumdīšana un čabināšana ar lapu galiņiem.

Nogriez lielu rabarbera vai dadža lapu – ejot pērtuvē, uzliec to galvā un tad vēl vilnas cepuri pa virsu.

Lai krūtis būtu stingras, meitas liek uz tām kāpostu lapas, vīrieši var likt citur.

Ja pie pirts kāds pļāvis zāli, savāc klēpi un uzliec uz lāviņas, pāri pārklāj vecu paladziņu un izsildi muguru smaržīgajā klājienā. Ja moka radikulīts – guli ērgļpapardēs!

Saplūc saujiņu kadiķu vai egļu jauno dzinumu, sakapā vai samal un pievieno pirts medum. Medum var pievienot arī dažādus ārstniecības augus – kaut vai piparmētru pret krunkām.

Noplūc dažus zirgskābeņu ziedus – tie lieti noder par vīkšķi, ar ko noberzties. Šādu vīkšķi var taisīt arī no nātrēm.

Mielo seju un augumu ar dažādām ogām un augļiem, piemēram, zemenēm, avenēm, plūmēm, āboliem, – vārdu sakot, ar visu, kas tev garšo.

Ja esi atradis atsegumu ar zilajiem māliem, savāc kādu spaini, salauz gabalos un liec saulē žāvēties. Tad drupini, stampā un izsijā, ieber stikla burkā un liec sauļoties. Gādā, lai māls nesaskartos ar metālu! Pirtī māla putriņu zied matos, uz auguma, liec mālu maskas. Ja saule apdedzinājusi plecus, māla putriņa lieti noderēs.

Garūdeni gatavo no dažādiem aromātiskiem augiem. Lieti noderēs maziņais mārsils, ko slotā neieliksi, lavanda, rozmarīns, dažādas mētras – viss, ko tu ar prieku ieelpotu.

Veldzei sagatavo t.s. saules tēju jeb puķūdeni. Saplūc krietnu sauju mīļu ziedu un lakstu, pieliec sloksnītēs saplēstu rabarbera kātu, aplej ar avota ūdeni, noliec saulē ievilkties un dzer ar pateicību.

Ja pēc tādas augu kūres plaukstas kļuvušas zaļganbrūnas, saberz tajās sauju jāņogu, beigās iemasē jāņogu sulu arī pēdās un pirkststarpās, lai izvairītos no sēnītes.

Un nepiemirsti sasiet pirtsslotas ziemai! Slotas sien augošā mēnesī, līdz ko debesīs parādās plāns sirpītis, – šogad labākais laiks ir no 4. līdz 14. jūlijam. Piejūras rajonos vasara atnāk vēlāk, iespējams, bērzi vēl nebūs pietiekami nobrieduši un labas slotas iznāks arī no 3. līdz 12. augustam.

Ziemā izcilu vasaras sajūtu sniegs saldētas ziedu un mētru slotiņas, tādēļ, ja nav žēl saldētavā atvēlēt vietu pirts augiem, iesaku izmēģināt! Smaržīgus augus un ziedus sasien buntītē, cieši ietin pārtikas plēvē un blīvi saliec saldētavā. •

 

Anitra Tooma