Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Cilvēkam un klimatam draudzīgas preces

Anitra Tooma

Piens no biogāzes saimniecības

Dažus kilometrus pirms Burtniekiem pakalna galā redzams zaļš kupols – tā ir biogāzes ražotne zemnieku saimniecībā «Zemturi». Šeit audzē govis, kas dod divkāršu labumu – ne tikai pienu, bet arī mēslus, kam sadaloties rodas biogāze un no kuras pēcāk ražo elektrību. Piens nav ne karsēts, ne nokrejots, ne citādi pārveidots, un to var nopirkt dažos veikalos Rīgā, kā arī veikalos «Elvi» un «Maxima» Cēsīs un Limbažos. Kaut pļavas tiek mēslotas tikai ar satrūdējušiem kūtsmēsliem, saimniecība nav bioloģiski sertificēta, jo spēkbarība tiek iepirkta, un tā ir Latvijas lopkopībā tik plaši lietotā ģenētiski modificētā soja.

 

Putraimi, kas malti ar ūdens sparu

Starp Dobeli un Anneniekiem atrodas Bērzes dzirnavu HES, kur trīs turbīnas ražo elektrību. Šeit ražo ne tikai elektrību, bet ar ūdens sparu maļ miltus, putraimus un barību lopiem, kā arī spiež rapšu eļļu. Ja aizvedīsi saimniekam Orvilam Heniņam bioloģiski audzētus graudus, tev būs dubultdabiska putra, govij – spēkbarība bez ĢM sojas.

Tālr. 26439106, e-pasts orvilsh@inbox.lv.

 

Kompostējama glāzīte

Glīta, izturīga papīra glāzīte, kas pārklāta ar bioplastmasas slānīti. Konferences «Bioplastmasa – jaunākās tendences Eiropā» laikā audzināju sevi un, lai lieki neradītu atkritumus, šo glāzīti lietoju visu dienu. Tādējādi es no izmešanas paglābu kādas četras citas glāzītes un tā iesaku rīkoties ikvienam, kurš piedalās kādā pasākumā, kur tiek izmantoti vienreizlietojamie trauki. Glāzīti pārnesu mājās – pavasarī iestādīšu tur ķirbja sēkliņu un maijā dēstu kopā ar podiņu stādīšu komopstkaudzes galā. Tad jau redzēs, vai glāzīte tiešām ir kompostējama, kā to apliecina sertifikāts.

Dažādus traukus no bioplastmasas iesaku pirkt «Green Mood». Visu šā veikala piedāvājumu vari apskatīt mājaslapā http://greenmood.lv.

 

Pseidobioplastmasas trauku komplekts

Vienmēr aplūkoju zaļo preču piedāvājumu gan lielveikalos, gan citos populāros mazumtirdzniecības veikalos. Piemēram, veikala «Drogas» plauktā ieraudzīju bioplastmasas trauku komplektu ar uzrakstiem latviešu valodā. Priecīga nopirku, lai izpētītu labāk. O! – izrādās, ka trauki ražoti tepat kaimiņos, Igaunijā, uzņēmumā «Ursus». Taču, tīmekļa meklētājā ierakstījusi šā uzņēmuma nosaukumu, neatradu ne vārda par šādu zaļo ražotni. Kad piezvanīju uz iepakojuma izplatītājfirmu, tiku apgaismota, ka Igaunijā šos traukus nemaz neražo, tikai ieved no Ķīnas. Varētu jau ticēt, ka trauki izgatavoti no kukurūzas, kaut to neapliecina neviens ekosertifikāts. Taču, ja uz etiķetes melots par ražotāju, nav iemesla cerēt, ka mānīšanās ar to arī beidzas.

 

Lorozīvs ne tikai iesnu laikam

Sens, pat klasisks dabas produkts, ko radījis profesors Imants Kaimiņš, kurš nu jau aizsaulē. Taču vienmēr, kad Lorozīvs mani veikli atbrīvo no iesnām, herpes vai nomierina ādu pēc apdeguma, es pusbalsī saku paldies Imantam ne tikai par izcilo produktu, bet arī par to, ka viņš pasargāja Daugavu un Latvijas dabu no celulozes fabrikas. Rudenī iesaku ar Lorozīvu ik pa brīdim iesmērēt nāsis, lai elpceļos nenokļūst kāds vīruss. Bēdīgi, ka aptiekās latviešu ražojumi jāprasa īpaši, citādi farmaceits veikli mēģinās notirgot kādu ķīmisku vai svešzemju medikamentu.

 

«EM Refresh» tīrīšanas līdzeklis

Vienmēr ar prieku izmēģinu tīrīšanas līdzekļus, kas satur nevis sintezētas ķīmiskas vielas ar mazprognozējamām blaknēm, bet tādus, kas ir draudzīgi manai un vides veselībai, piemēram, mikroorganismu preparātus. EM jeb efektīvo mikroorganismu sērija izstrādāta Japānā, darbīgie mikroorganismi ņemti no dabas, un tos pēcāk pavairo laboratorijās. Līdzeklis ir ļoti koncentrēts, tādēļ pirms lietošanas tas jāatšķaida ar ūdeni attiecībās 1:20 telpu gaisa atsvaidzināšanai vai pat 1:100 mazgāšanai. Tas ir brūngans šķidrums ar vāju etiķa smaržu, kas satur pienskābes un fotosintēzes baktērijas, bet nesatur ĢM mikroorganismus un mākslīgi sintezētas sastāvdaļas. Tā kā pudeles saturs jāizlieto mēneša laikā, iedevu to izmēģināt arī kolēģēm. Atsauksmes ir labas, par «EM Refresh» īpaši priecājās žurnāla direktore Anete, jo viņa gaida mazuli un ir kļuvusi sevišķi uzmanīga. Kad atsvaidzinu mājas gaisu, līdzekli smidzinu arī uz augiem, lai tiem arī tiek savs labums. Iepūšu arī gružu kastē. EM izplatītājs Nauris ļāva izmēģināt arī līdzekļus augu stiprināšanai un barošanai. Tā man izdevās izglābt vaska puķi no tīklērču uzbrukuma, nelietojot neko mākslīgi ķimizētu.

Vēl šajā sērijā ietilpst mikroorganismu preparāti kompostēšanai, notekūdeņu attīrīšanai, mājlopu gremošanas uzlabošanai un augu kopšanai.

Dažādu EM produktu katalogu varat saņemt, rakstot pieprasījuma vēstuli uz e-pastu info@advecobaltic.com.

 

Kožu lamatiņas ar feromoniem

Šogad daudzās mājās, par spīti vaivariņiem un lavandām plauktos, vērojama drēbju kožu un pārtikas sviļņu invāzija. Var jau mēģināt šos naktstauriņus noindēt, bet labāk izmantot dabiskas metodes. Pavasarī «Drogās» nopirku Vācijā ražotas kožu lamatiņas ar «Öko-test» atzinumu «Sehr gut» jeb ļoti labi. Saliku vienu mājiņu, bet nekas lāgā neķērās, tomēr vasaras otrā pusē pamanīju, ka lamatiņu lipīgā iekšpuse ir pilna ne tikai ar drēbju kožu, bet arī sviļņu tēviņiem. Veikli izliku otro mājiņu, kas arī pildījās acīm redzami. Tagad situācija kožu ziņā manās mājās ir līdzīga kā Latvijā: populācijā ir daudz mātīšu, bet tēviņu vairs nav. Taču bēdīgā ziņa ir tā, ka tagad «Drogās» un citos veikalos atrodamas vien kožu indes, tādēļ, ja zini, kur var nopirkt feromonu lamatiņas, dod ziņu!

 

Tīrīšanas līdzekļi vegāniem

Tā kā arī Latvijā vegānu kļūst aizvien vairāk, šo cilvēku vajadzībām ekoveikali piedāvā dažādas preces, arī tīrīšanas un mazgāšanas līdzekļus. «Sodasan» veļas mazgāšanas līdzekļus lietoju jau sen, tagad izmēģināju pēc apelsīniem smaržojošu traipu tīrītāju. Traips vispirms jāsamitrina, tad jāiesmērē ar «Stain Remover» želeju, pēc stundas ceturkšņa apģērbs jāizskalo un jāmazgā veļas mašīnā, kā ierasts.

Trauku mazgāšanas līdzekļus lietoju, cik iespējams, reti, tomēr dažreiz gribas kaut ko taukainu noberzt rūpīgāk. Šoruden izvēlējos «Sodasan» trauku mazgāšanas līdzekli ar granātābolu smaržu, – mazgā labi, roku ādu nesausina. Aizkustinoši uz pudeles izlasīt uzņēmuma vadītāja Jurgena Haka (Jurgen Hack) pateicību ne tikai par to, ka esmu izvēlējusies «Sodasan» produktu, bet arī par to, ka šādi esmu saudzējusi klimatu, tātad – nākotni un savus mazbērnus.

http://www.bioteka.lv

 

Eksperiments

Ķiršu tomātiņi – ilgdzīvotāji

25. jūlijā, atlaižu kārdināta, nopirku kastīti ar ķiršu tomātiņiem. Datumu tik labi atceros tāpēc, ka gatavojos dzimšanas dienas svinībām. Pēc mēneša ar izbrīnu konstatēju, ka neapēstie tomātiņi joprojām izskatās kā vakar plūkti. 26. septembrī, t.i., pēc diviem mēnešiem, no 12 tomātiņiem trīs bija pavisam gludu vaigu, astoņi – mazliet sačervelējušies, tikai viens bija tāds krietni savītis. Pirms pāris nedēļām vienu tomātiņu nācās izmest, jo tas vienīgais uzvedās kā normāls augs, kļuva šķidrs un iztecināja saturu. Uz kastītes nekur nevarēju atrast informāciju, kad tad «mūžīgie» tomātiņi plūkti. Interesanti, kā šie izskatīsies pēc pāris mēnešiem... Ziņošu! Kastīti ar tomātiem glabāju uz galda. •

 

Produktus izmēģināja Anitra Tooma.