Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 

 

Tropu tauriņi Latvijā jūtas tik labi, ka sākuši jau dēt oliņas.

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Tauriņu māja Botāniskajā dārzā

Anitra Tooma;
Uģa Piterāna un Anitras Toomas foto


Šovasar LU Botāniskajā dārzā izveidota Tauriņu māja, kur tropu sutoņā lidinās 25-30 sugu tauriņi no Āfrikas, Āzijas un Dienvidamerikas. Kad šoziem pirmo reizi mūžā nokļuvu līdzīgā tauriņu mājā Tenerifē, no sajūsmas pat apraudājos un sāku sapņot, cik jauki būtu, ja arī Latvijā būtu tik brīnišķīga vieta. Izrādās, ka ne jau man vienīgajai tāds sapnis radies. Pirms gadiem trim Kasparam Ozoliņam zvanījis kāds pazīstams turīgs vīrs un teicis: «Es pašlaik esmu tauriņu mājā Francijā. Tas ir tik skaisti! Vai esi ar mieru tādu māju izveidot Latvijā?» Domāts – darīts! Velsā Kaspars atrada erudītu konsultantu Neilu Geilu (Neil Gale), kurš ir bijis ne tikai entomologs tropu mežos, bet kuram jau divpadsmit gadus ir pašam sava tauriņu māja. Šis vīrs cilvēkiem rāda ne tikai skais-tos tauriņus, bet rosina aizdomāties par mūžamežu trauslumu. Ar vietas atrašanu tauriņu mājai Latvijā gan nemaz tik gludi nav gājis, bet tagad – vismaz man tā liekas – arī LU Botāniskais dārzs atdzims, jo uz Tauriņu māju nav iespējams aiziet, nepamanot, cik ļoti pa šiem gadiem, kopš direktores rūpes uzņēmusies Anta Sparinska, tas izmainījies uz labo un mūsdienīgo pusi.


Botāniskā dārza darbinieki gādā, lai Tauriņu mājā augtu tropiem atbilstoši un kukaiņiem tīkami augi. Par to, ka tauriņiem tik tiešām Rīgā patīk, liecina uz citrona lapas izdētās oliņas. Par siltumu te gādā siltumsūknis – dienā te jābūt +27-30°C temperatūrai un vairāk nekā 70% mitruma. Naktī, kad arī siltajās zemēs nevalda svelme, pietiek ar +17-18°C siltuma.

Tauriņu mājā ierīkots arī kūniņu inkubators – temperatūrai te visu diennakti jābūt +27°C, mitrumam – 85%. Kūniņas tiek iepirktas Anglijas tauriņu audzētavās, kur jau izveidojusies vietējā, nebrīvē vairotā populācija. Šeit var piedzīvot aizkustinošo skatu, kā no necilas kūniņas izšķiļas grezns tauriņš. Joprojām nesaprotu, kā mazputniņa lieluma kukainītis tur varēja ietilpināties.

Pašlaik iecerēts, ka tauriņus varēs aplūkot visu vasaru un rudeni katru dienu no pulksten 9 līdz 19. Par darbu ziemā Kaspars vēl ir neziņā, jo nav zināms, kā dienvidu tauriņi jutīsies mūsu tumšajā ziemā, jo, izrādās, kukainīši neatzīst mākslīgo apgaismojumu.

Tā kā Tauriņu māja izveidota par privātiem līdzekļiem un šī sapņa īstenošana nav lēts prieks, jārēķinās, ka būs jāiegādājas biļete: pieaugušajiem Ls 3, skolēniem, pensionāriem un invalīdiem – Ls 2. Tenerifē es bez stomīšanās pirku biļeti par 8 eiro.

Ja esat nolēmuši apciemot tauriņus, ilgi neguliet. Kaspars Ozoliņš teic, ka rīta pusē kukainīši ir krietni rosīgāki nekā pēcpusdienā. Es iesaku ģērbties plāni un tā, lai pēc iznākšanas no sutīgās paradīzes būtu ko pārģērbt, lai nesaaukstētos.

Tauriņu mājā vienlaikus lidinās vai maskējas 200-300 tauriņu, un nav nemaz tik viegli viņus pamanīt, tāpēc jāskatās vērīgi. •

 


Latvijas Dabas muzejs un žurnāls «Vides Vēstis»
sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu aicina piedalīties fotokonkursā
«KUKAIŅI TUVPLĀNĀ»

Galvenā balva par uzvaru Milžu cīņās – dāvanu karte Ls 350 vērtībā fotoveikalā – no Latvijas Zaļā punkta.

Katrs dalībnieks konkursam var iesniegt piecas 30 x 40 cm fotogrāfijas. Darbi jāiesniedz līdz 7. oktobrim Latvijas Dabas muzejā (K.Barona iela 4, Rīga, LV-1050) ar norādi – «Fotokonkursam «Kukaiņi tuvplānā»». Darbus var sūtīt pa pastu (pasta zīmogs 5. oktobris) vai nogādāt personīgi Latvijas Dabas muzejā. Lai žūrijas darbs būtu maksimāli objektīvs, uz fotogrāfijām nekādas norādes par autoru nedrīkst veikt.

Fotogrāfijas otrā pusē jāuzlīmē:

  • fotogrāfijas nosaukums;
  • apraksts (līdz 1000 rakstu zīmēm) par to, kur, kad un kā bilde tapusi;
  • parole;
  • oriģinālās fotogrāfijas lielums MB.

Kopā ar fotogrāfijām jāiesniedz slēgta aploksne ar uzrakstu «Paroles atšifrējums». Aploksnē jāievieto lapa, uz kuras jābūt: autora vārdam, uzvārdam, adresei, tālruņa numuram un e-pastam.

Fotogrāfijas, neatkarīgi no dalībnieku vecuma, tiks vērtētas četrās grupās:

  1. Kukaiņi attīstības stadijā (olas, kāpuri, kūniņas).
  2. Vaboles pieauguša kukaiņa stadijā.
  3. Tauriņi pieauguša kukaiņa stadijā.
  4. Pārējie kukaiņi.

Fotoizstādes atklāšanas laikā notiks Milžu cīņa – katras kategorijas pirmās vietas ieguvējs varēs stāstīt par to, kā godalgotā fotogrāfija tapusi, kā arī aģitēt par to, kāpēc būtu jābalso tieši par šo darbu. Pēc šiem stāstiem notiks aizklāta balsošana, kurā tiks noskaidrots fotokonkursa lielās balvas ieguvējs.

Konkursa nolikuma pilns teksts Latvijas Dabas muzeja mājaslapā http://www.ldm.gov.lv un žurnāla «Vides Vēstis» mājaslapā http://www.videsvestis.lv

Informācija par konkursu:
Jānis Dreimanis: tālr. 67356041, e-pasts – jānis.dreimanis@ldm.gov.lv Anitra Tooma: e-pasts – anitra@vak.lv