Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 1702 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Ģenētiski pārveidoto organismu ietekme uz vidi

(Turpinājums. Sākums - "Vides Vēstis" Nr.34)

 

Ieva Zālīte


Visi dabā notiekošie procesi ir savstarpēji saistīti. Ģenētiski pārveidotiem organismiem izkļūstot brīvā dabā, ekosistēmās, kas attīstījušās miljardiem gadu laikā, notiek neatgriezeniskas pārmaiņas. Iespējams, ka izzudīs daudzas sugas. Radīsies jauna pasaule, kurā dzīvos cilvēku radītie mutanti. Pārejot uz industrializētu lauksaimniecību, palielinās dabas resursu patēriņš un piesārņojums.


Draudi ekosistēmām

Ģenētiski pārveidotie jeb modificētie (ĢM) organismi ir dzīvi, spējīgi vairoties, radīt jaunas mutācijas un izplatīties. Šo organismu jaunās īpašības, piemēram, paātrināta augšana, izturība pret pesticīdiem vai sausumu, izmaina to vietu ekosistēmā. Šīs pārmaiņas var negatīvi ietekmēt pārējos ekosistēmas locekļus, tā izjaucot dabisko līdzsvaru.

Katru gadu pasaulē izmirst vismaz 30 tūkstoši sugu. ASV 42% aizsargājamo sugu ir apdraudētas tāpēc, ka tiek introducētas eksotiskas sugas. Bet ĢM organismi ir vēl bīstamāki.

Vai daba pati tiks galā?

Nav pierādījumu, ka biosfēru regulējošie mehānismi varētu tikt galā ar visām briesmām, ko var radīt ĢM organismi. Ekosistēmām nav pieredzes, kā ar tiem rīkoties. Šīm radikāli jaunajām un nedabiskajām dzīvības formām nav vietas evolucionāri līdzsvarotajā biosfērā. Diemžēl daudzi ģenētiķi to neatzīst.

Horizontālajā gēnu pārnesē, ko veic vīrusi un baktērijas, gēni tiek tieši pārvietoti no viena organisma uz citu (turklāt arī starp pilnīgi nesaistītām sugām). Šī pārnese īpaši bīstama ir gadījumos, kad gēnu inženierijā bijuši iesaistīti vīrusi un to fragmenti, piemēram, audzējot pret noteiktām slimībām izturīgus augus. Horizontālā gēnu pārnese apgrūtina ģenētiskā piesārņojuma, t.i., gēnu izkļūšanas brīvībā monitoringu (novērojumus).

Radot «ideālu» augu vai dzīvnieku (cilvēku), to var klonēt, vismaz teorētiski tā radot daudz ģenētiski identisku īpatņu, kas nākotnē var izstumt vienkāršos sugas brāļus.

Vīrusi un baktērijas

Parastajiem vīrusiem ir sava loma ekosistēmā, kas regulē to uzvedību un skaitu. Pret ĢM vīrusiem var nebūt dabīgu aizsarglīdzekļu. Atkarībā no vīrusu veida, tie var izraisīt plašus nāves gadījumus noteiktām augu, dzīvnieku sugām vai arī cilvēkiem. Izmirstot vienai sugai, tiks ietekmēta visa ekosistēma, un pastāv risks, ka izmirs arī daudzas citas sugas.

Gēni pāriet no augiem uz augsnes sēnītēm un bakteriālajiem patogēniem. Tas nozīmē, ka ĢM organismi iekļūst augsnē un visā, kas tajā aug. Toksiski ĢM organismi var tādējādi laupīt iespēju audzēt augus šai augsnē. Parasti augsnes piesārņojumu var likvidēt, ja vien tas nav sasniedzis gruntsūdeņus. Pret ĢM augsnes baktērijām cīnīties nav iespējams. ĢM vīrusi un baktērijas var piesārņot arī ūdeni un gaisu.

Pārveidotie dzīvnieki

Jaunie dzīvnieki var izspiest dabiskās sugas un izjaukt līdzsvaru starp citām sugām. ĢM dzīvnieki, kas izaug lielāki un arī ēd vairāk nekā parastie, var apēst visu pieejamo barību, kamēr pārējiem atliks nomirt badā.

ASV zinātnieki, pētot ĢM organismu radīto ekoloģisko risku, atklāja, ka akvārija zivs Oryzias latipas, kurā ievietots cilvēka augšanas hormons, ātrāk sasniedza dzimumgatavību un iznērsa vairāk ikru nekā parasti. Lielākie tēviņi arī piesaistīja līdz četras reizes vairāk mātīšu, un tā augšanas hormons ātri izplatījās populācijā. Taču tikai divas trešdaļas pārveidoto zivju vispār izdzīvoja līdz reproduktīvajam vecumam.

Zinātnieki savu atklājumu nosauca par Trojas gēna hipotēzi. «Tas atgādina Trojas zirgu, tas iekļūst populācijā, izskatoties kā kaut kas labs, un beigās to iznīcina,» uzskata zinātnieki. ASV un Lielbritānijā ir radīti laši ar cilvēka augšanas hormonu, bet Polijā – karpas.

Jaunumi

Nevalstiskās organizācijas

ASV Greenpeace laidusi klajā sarakstu, kurā apkopoti ĢM pārtikas produkti. To var atrast adresē: http://www.truefoodnow.org/shoppinglist.html.

Šveices WWF pētījums rāda, ka tikai septiņas ES dalībvalstis izmanto subsīdijas, lai mudinātu zemniekus samazināt lauksaimniecības negatīvo ietekmi uz vidi.

ES Augu zinātniskā komiteja ieteikusi atļaut lietot Monsanto ĢM kukurūzu GA 21, kas ir izturīga pret raundapu. Tikmēr Lielbritānijas Zemes draugi ir atraduši šo un vēl vienu nelegālu kukurūzu vienas kompānijas un četru lielveikalu produktos. Visas šīs kompānijas ir paziņojušas, ka nelieto ĢM produktus.

Sabiedriskās organizācijas Bernes deklarācija (Šveice), ActionAid, GeneWatch (Liebritānija) un Zviedrijas dabas aizsardzības biedrība izpētījušas, ka AstraZeneca un Novartis (tagad: Syngenta) nav pildījušas solījumu neattīstīt Terminatora tehnoloģiju un ieguvušas arī 11 patentus uz t.s. nodevēju tehnoloģijām, kas ļauj ar ķimikāliju palīdzību regulēt augu pazīmju, piem., ziedēšanas un dīgšanas izpausmes. Tām pieder vairāk nekā 40% no Terminatora un nodevēja tehnoloģiju patentiem.

 

Firmas

Novartis un AstraZeneca apvieno savas lauksaimniecības nodaļas jaunā kompānijā Syngenta. ANO iesaka firmai neveikt nodevēju lauka izmēģinājumus, iekams nav izvērtēta to ietekme.

Aventis paziņoja, ka pārtrauc tirgot StarLink kukurūzas sēklu, kamēr to neatļaus lietot pārtikā. Lēmums sekoja pēc nesenā skandāla, kad šī kukurūza tika atklāta pārtikas produktos.

Cargill (ASV), līdz šim viens no pasaules lielākajiem sēklu tirgotājiem, vēlas pārdot Ziemeļamerikas tirgu Dow Chemicals un aiziet no šī biznesa. Starptautisko tirdzniecību tas jau ir pārdevis Monsanto (ASV).

BASF turpmākajos desmit gados iecerējis iztērēt 700 miljonus eiro ĢM augu, galvenokārt kukurūzas, kviešu un kartupeļu attīstībai.

AviGenics (ASV) ģenētiski pārveido vistu, lai iegūtu vairāk gaļas, turklāt plāno ievietot arī gēnus, kas neļautu putnus pavairot bez kompānijas atļaujas. AviGenics arī ievieto vistās cilvēka gēnus, lai tās ražotu medikamentus.

Monsanto paziņoja, ka ar tā ĢM augiem apsētā teritorija šogad ir palielinājusies par 9% salīdzinājumā ar pagājušo gadu. Pret kaitēkļiem izturīgās kukurūzas daudzums samazinājies par 4%, bet raundapa izturīgās kukurūzas, sojas, kokvilnas un rapša apjoms pieaudzis par 13%.

 

Valstīs un valdībās

Kanādas parlaments nobalsoja pret ĢM pārtikas obligātu marķēšanu.

Salvadoras jaunais sēklas likums atļauj neierobežotu ĢM organismu izplatību. Jāpiebilst, ka vietējā Monsanto filiāle Semillas SA pieder valsts eksprezidentam. Zemniekiem par velti tiekot izsniegtas ĢM sēklas.

Taizemes valdība septembrī iesniedza PTO sūdzību pret Ēģipti, kas aizliegusi importēt tunča konservus no Taizemes, uzskatot, ka tie ir pagatavoti ar ĢM sojas eļļu.

Indonēzijā atlikta vienošanās starp valdību un Monsanto par ĢM kokvilnu. Valstī nav ĢMO likumdošanas, bet Monsanto filiāle Monagro jau piecus mēnešus apgādā zemniekus ar ĢM kokvilnas sēklām. Vides ministrs saka, ka vispirms bija nepieciešams ietekmes uz vidi novērtējums, bet Monagro apgalvo, ka to vajag, tikai sākot ar 1000 ha lieliem laukiem.

10. novembra nakti Eiropas parlamenta (EP) delegāti un Vides padome pavadīja, strīdoties, vai nepieciešama publiska datubāze ar visu ĢMO komerciālo stādījumu atrašanās vietām. EP absolūtais vairākums par to nobalsoja jau aprīlī, tomēr tagad pie kopēja lēmuma neizdevās nonākt, kaut arī no 15 dalībvalstīm pret to iebilst tikai Lielbritānija, Zviedrija un Nīderlande. ES ir jānodrošina sabiedrībai pieeja informācijai par vietām, kur notiek ĢM augu lauka izmēģinājumi.

Vācijas zinātnieki vistas, kas mēnesi barota ar Bt kukurūzu, gaļā un orgānos atklājuši kukurūzas DNS fragmentus, bet Ķīnas zinātnieki zīdtārpiņos ievietojuši zirnekļa gēnus.

 

Labā vēsts

Lielākā daļa pircēju Austrālijā ir gatavi maksāt vairāk par ekoloģiski tīru pārtiku, liecina nesen veiktās aptaujas dati. Grupa Austrālijas zinātnieku pēc ĢM pārtikas atļauju izsniegšanas analīzes atzinuši, ka nav pietiekami pārbaudīta ietekme uz veselību un vairākas negatīvas parādības atstātas neievērotas. Jaunais Austrālijas gēnu inženierijas likums atļauj štatiem aizliegt audzēt ĢM augus.

Vairākums ES dalībvalstu atbalsta Itālijas noraidošo attieksmi pret četrām ĢM kukurūzas šķirnēm, kuras tā augustā aizliedza audzēt. 19. oktobrī Eiropas komisijai neizdevās pieņemt lēmumu, ka Itālijai ir jāatceļ šis aizliegums.

Lielbritānijas ĢMO Izplatīšanas vidē padomdevēju komiteja izstrādājusi Eiropā pirmos labas prakses ieteikumus biotehnologiem, lai samazinātu ĢMO potenciālo negatīvo ietekmi uz vidi. Mančestrā 13. novembrī sākās mēnesi ilga sabiedriskā apspriešana, vai Lielbritānijas Nacionālajā sēklu sarakstā iekļaut Aventis ĢM kukurūzu.

ES Ministru padome vienbalsīgi noraidīja priekšlikumu paaugstināt pārtikā pieļaujamo medikamentu, arī ĢM liellopu augšanas hormonu atlieku daudzumu, kurus lieto, lai palielinātu izslaukumu. •

 

(Turpinājums nākamajā numurā)