Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

1. Dzērves Bērziņu avotu augšējais ūdenskritums Liepājas rajona Cīravas pagastā

2. Aleja Spāres parkā Talsu rajona Ģibuļu pagastā

3. Avota izplūdes vieta Aklajā (Beltes) ezerā – Jūrmalas pilsētā Kauguros

4. Rundāles pils Bauskas rajona Pilsrundāles pagastā

5. Ūdenskritums pie Rīgas HES Salaspils pagastā.

6. Ziemeļu mols Ainažos

7. Gaujas meandrs Valkas rajona Valkas pagastā

8. Gosporu Marijas Magdalēnas (Madaliņas)
Romas katoļu baznīca
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Latvijas dabas un kultūras mantojuma ainiņas

 1. Dzērves Bērziņu avotu augšējais ūdenskritums
  Liepājas rajona Cīravas pagastā.


  Dzērves Bērziņu avoti pieder pie Latvijas izcilākajiem avotiem. Diemžēl agrākos laikos tie papostīti – te iegūti avotkaļķi. No avotiem plūstošais strauts nedaudz zemāk veido divus nelielus ūdenskritumus. Attēlā redzams augšējais ūdenskritums, kura augstums ir aptuveni 0,4 metri un platums – 0,8 metri. Tas varbūt nebūtu nekas īpašs, bet šis ūdenskritums krīt pāri... kūdras slānim. Ir ziņas arī par augstākiem kūdras ūdenskritumiem Latvijā.
   
 2. Aleja Spāres parkā Talsu rajona Ģibuļu pagastā.

  Braucot pa Ventspils šoseju, ir vērts uz kādām desmit minūtēm apstāties Spārē un aplūkot 210 gadus veco muižas parku. Liepu aleja ir īpaši varena un iespaidīga, taču vērts paskatīties arī uz pārējo krāšņo parku, kurā aug arī dižkļava un dižoši.
   
 3. Avota izplūdes vieta Aklajā (Beltes) ezerā – Jūrmalas pilsētā Kauguros.

  Dažus kilometrus no Kauguru daudzstāvu mājām Ķemeru nacionālajā parkā atrodas maz zināms dabas brīnums – Aklais ezers. Seklā ezera gultne sastāv no dolomīta plātnēm, un šīs karstās vasaras beigās ūdens ezerā bija iesilis kā vannā. Vietām ezera gultni klāj dūņas, bet attēlā redzams, ka avots, kas izplūst caur dolomīta plātnes spraugu, dūņas ir atskalojis nost.
   
 4. Rundāles pils Bauskas rajona Pilsrundāles pagastā.

  Rundāles pils ir pasaules mēroga tūrisma piemineklis Latvijā. Ikreiz, apmeklējot Rundāles pili, apmeklētājs var atkal ieraudzīt kaut ko jaunu. Bet pils atjaunotājiem vēl nepieciešams daudz atbalsta un darba – attēlā redzama pils rietumu fasāde.
   
 5. Ūdenskritums pie Rīgas HES Salaspils pagastā.

  Ja rīdziniekam kādu dienu gribas redzēt ūdenskritumu – tāds ir tikai 14 kilometrus no pilsētas centra. Daugavas labajā krastā kādus simt metrus lejpus hidroelektrostacijas dambja sākas skaistas dolomītu klintis – un tām pāri plašā straumē krīt vairāk nekā 2 metrus augsts ūdenskritums. Šis ūdenskritums gan ir daļēji cilvēka radīts, vienalga – savdabīgs un skaists.
   
 6. Ziemeļu mols Ainažos.

  Kādus 50 metrus no Igaunijas robežas – pārsteidzoša celtne. Vairāk nekā kilometru garais mols gan pārsvarā iet caur milzīgiem niedrājiem un tikai pašā galā sasniedz jūru. No akmeņiem perfekti izveidots līdzens celiņš aptuveni automašīnas riteņu platumā.
   
 7. Gaujas meandrs Valkas rajona Valkas pagastā.

  Gauja Igaunijas pierobežā gadu tūkstošiem netraucēti tecējusi cauri pirmatnējiem mežiem – te saglabājusies pat Eiropas mērogā unikāla un krāšņa dabas teritorija. Attēlā redzamais Gaujas meandrs ir tikai dažus metrus plats, bet šie daži metri liek upei mest vairāk nekā kilometru garu līkumu.
   
 8. Gosporu Marijas Magdalēnas (Madaliņas)
  Romas katoļu baznīca.


  Preiļu rajona Jersikas pagastā, Daugavas krastā – celta 1820. gadā. Neliela, bet piekritīsiet – eleganta...