Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Gals vai sākums Rīgas brīvostas gaumē

Mārtiņš Eglītis


Augstais gods apmeklēt Rīgas brīvostas inspirēto Ministru kabineta izbraukuma sēdi tika turpat vai katram žurnālistam, kurš to gribēja. Lai gan šī «sēde» notika brīvā (?) dabā, tā teikt, zem zilas debess, tomēr gaisotne un atmosfēra tajā bija smagi nomācoša... Bet nu – visu no sākuma.


 

21.jūlija rīta pusē neparasta rosība bija vērojama 11.Novembra krastmalā – izbraukumā ar kuģīti «Liepāja» devās varasvīru krējums, kā jau kārtīgai MK sēdei pienāktos. Sēdes galvenais mērķis bija aplūkot dažus valsts kultūras un vēstures pieminekļus, kuru vietā Rīgas brīvosta iecerējusi izvērst savu biznesu – piestātnes un dažādas krautuves. Protams, viss rīdzinieku ērtībām un labsajūtai! Atliek vien piebilst, ka uz spēles ir likti daži «pavisam nesvarīgi» objekti – 18.–19.gs. fortifikāciju komplekss abpus Daugavas grīvai Komētforts, Daugavas grīvas un Rīgas līča ekosistēma, kā arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu dabas liegums un Piejūras dabas parks.

Šajā sanāksmē bija aicināti piedalīties visi MK locekļi, taču Saeimas ārkārtas sēdes dēļ piedalījās ne tuvu visi, taču tie, kas piedalījās, darīja to gana atraktīvi un aizrautīgi. Tik aizrautīgi, ka reizumis pat izkāpa no valsts amatpersonas cienīgā mundiera un uzvedās tā vaļīgāk. Vislielākās nievas un paļas šajā uznācienā izpelnījās Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas priekšnieks Juris Dambis un, protams, paši valsts aizsardzībā ņemtie objekti. Varasvīri vairākkārt uzsvēra, ka piemineklim ir jāizskatās aptuveni tā, «kā izskatās Brīvības piemineklis» (Rīgas brīvostas šefs L.Loginovs), nevis kaut kādi neizprotami bunkuru labirinti zemzemē, kam «vienīgais risinājums ir dinamīts» («Latvijas dzelzceļa» ģenerāldirektors A.Zorgevics). Nopietnas dusmas izraisīja arī Piejūras dabas parks Mangaļsalā, kas tika nosaukts par «slima suņa murgiem» (A.Zorgevics). Savukārt Jura Dambja piebilde, ka minētās fortifikācijas sistēmas (valsts kultūras piemineklis) atrodas dabas pamatnē, tika ignorēta, un izskanēja brašs solījums, ka dabas pamatnes statuss šīm vietām tiks mainīts (A.Šlesers). Komētforta valsts kultūras pieminekļa («sūda piemineklis» – A.Zorgevics) statusa piešķiršana esot bijis smalks gājiens, lai izjauktu SIA «Baltic Oil Terminal» ieceri tieši virs Komētforta būvēt jauno termināli, tagad tāda piesardzība vairs nav nepieciešama, jo «celsim tak’ mēs paši» (L.Loginovs). Tika paziņots, ka «tas esot bijis cita ekonomiska grupējuma pasūtījums, kuru izpildījis J.Dambis» (Rīgas domes Attīstības departamenta direktors A.Ameriks). Un galu galā «mums ir jāizšķiras, kas ir svarīgāk: saglabāt tā sauktos kultūras pieminekļus vai arī gūt simtiem miljonu lielu peļņu no ostas darbības,» – A.Šlesers.

Protams, Rīgas brīvostas tendence attīstīties ir apsveicama un likumsakarīga. Brīvas zemes Rīgas brīvostas teritorijā vairs nav daudz, un pavirši vērojumi tās teritorijās rāda gaužām daudz nesakārtotu un pieķēzītu teritoriju. Taču pārsteidz veids, kā varasvīri cenšas pārliecināt par savu taisnību... Sen nebija nācies uzturēties tik pretīgā atmosfērā – kurš katrs amatu ieņemošs vīrelis atļāvās aplikt tos, kas traucē viņu biznesam. Principā šīs «sarunas» centrālais pavediens bija rupja ņirgāšanās, kas stāvēja gaužām tālu no konstruktīvas diskusijas. Jā, zem giljotīnas naža ir pasviestas būtiskas vērtības, bet diemžēl tām pa vidu varēja manīt vēl kādu, proti, valsts likumdošanu, ar kuru šie vīri gatavi spēlēties pēc saviem principiem. Lai nu kā, bet Juris Dambis šo pārrunu laikā tika nosaukts par «valsts kaitnieku Nr.1» (Rīgas brīvostas šefs L.Loginovs). Turklāt ņemsim vērā, ka J.Dambis, atšķirībā no citiem, šajā sarunā neaizstāvēja savas personiskās intereses, bet gan valsts likuma prasības. Kultūras ministre Helēna Demakova šo diskusiju nosauca par divu nesamierināmu pušu konfrontāciju. Atliek vien cerēt, ka jēdzieni uz ātru roku pasludinātais «valsts kaitnieks Nr.1» un kara tiesa Rīgas brīvostas teritorijā nedarbojas... •