Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 

 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

«Lauku avīzes» tematiskie izdevumi

Septembrī izdevniecības «Lauku Avīze» apgādā iznākusi jau simtā žurnālveidīgā grāmata, daudziem mājās ir gan «Gurķu Avīze», gan «Suņu Avīze», gan daudzi citi izdevumi par puķu kopšanu, floristiku, dārzeņu audzēšanu, siera siešanu, mājlopu aprūpēšanu – visus ne nosaukt. Ja šo derīgo informāciju izdotu cita izdevniecība cietos vākos, tad lētāk par četriem pieciem latiem to netirgotu, bet te visas tā sauktās avīzes maksā tikai 80 santīmus. Pēdējā laikā iznākuši vairāki izdevumi zaļi domājošiem cilvēkiem.

«Apceļosim Latviju»

Novadpētnieks un ekskursiju vadītājs Sigurds Rusmanis sagatavojis 20 ceļojuma maršrutus pa visiem Latvijas novadiem. Autoram raksturīga skopa, bet precīza izteiksme bez jūsmīgiem iestarpinājumiem. Prieks un sajūsma par ceļojuma iespaidiem lai paliek pašu ceļotāju ziņā.

Jaunā izdevuma nosaukums kopā ar apakšvirsrakstu «20 tūrisma maršruti» visu arī izsaka: lasītājs tiek aicināts doties izbraukumos pa Latviju, kuros kopumā aptverta lielākā daļa mūsu valsts teritorijas. Maršrutu plānojums ir pietiekami elastīgs, lai ceļotājiem būtu daudz izvēles iespēju, piemēram, dalīt vai apvienot vairākus braucienus, doties vienas dienas vai vairākdienu ceļojumā, ilgāk uzkavēties katram visinteresantākajā vietā, bet braukt garām jau agrāk iepazītiem objektiem. Tā kā ceļojumu kartes ir ļoti shematiskas, ieteicams neaizmirst mājās arī apgāda «Jāņa sēta» izdotās kartes.

«Augi dziednieki»

Lidiju Sējēju gribētos nosaukt par zāļu sieviņu, ne jau visiem ir tā laime pārņemt zintis par augu dziedniecisko spēku no vecmāmiņas. Bet te katrai meitenei, kas staigā pa pļavu, vākdama zāļu tējas un ir izlasījusi vai visu farmācijas korifeju sacerētos rakstu sējumus, īsi un konkrēti: kurā nedēļā pēc uzdīgšanas augs iegūst ārstnieciskās spējas, kādā Mēness fāzē tas dziedina konkrēto vainu, pat tas, kā Lieldienu laikā aktivizēt sāli... Tematiskais izdevums ieved ļoti interesantā un savdabīgā pasaulē – tas ir oriģinālrecepšu apkopojums, ko ilgu gadu gaitā sastādījusi un – kas ir ne mazāk būtiski – praksē pamatīgi pārbaudījusi Latvijā labi pazīstamā dziedniece Lidija Sējēja no Zaļeniekiem. Vairākus simtus dažādu tēju, uzlējumu, novārījumu, kas savu iedarbību pierādījuši visvisādu kaišu dziedināšanā, kā arī veselības stiprināšanā un saglabāšanā, Lidija iesaka gatavot no vairāk nekā simta produktu: no mūsu pļavu un mežu zālītēm, puķēm un pat sēnēm, no pašu dārzos audzētiem dārzeņiem, augļiem, garšaugiem, no veikalos iegādājamiem citzemju augļiem un riekstiem – bezmaz vai no visa, kas ir īsts un dabisks. Dziedniece pastāsta arī, kā vispareizāk šos līdzekļus gatavot, kā, kad, kādās devās un cik ilgi lietot.

«Ekoloģiskais dārzs»

«Ekoloģija» tulkojumā no latīņu valodas ir mājas mācība, tātad ekoloģiskais dārzs ir īsts tavas mājas dārzs – tīrs, skaists, veselīgs, videi un visiem citiem cilvēkiem draudzīgs mikrokosmoss. Tā nu būtu teorija, taču izdevuma autore – agronome un zinātniece, Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības organizāciju apvienības ilggadēja aktīviste – Ilze Žola tomēr teorijas neklāsta, bet sniedz lietišķus, praktiskus padomus, kā šādu dārzu iekopt, uzturēt un vākt tajā bagātīgu un, galvenais, augstvērtīgu ražu. Uzmanība pievērsta augsnes sagatavošanai, uzlabošanai ar organiskām vielām un dabiskām minerālvielām, augsekai, dažādiem jauktajiem stādījumiem u.c. Īsumā atsevišķi apskatīts augļu dārzs, sakņu dārzs, puķu dārzs, zāliens, kā arī izteiktas dažas domas par veselīgu uzturu. Dārzs šeit tiek uzlūkots kā dzīvesvieta, domājot arī par atpūtas iespējām, ūdens klātesamību u.tml.

«Dārzeņi veselībai»

Augusta tematiskā avīze «Dārzeņi veselībai» sasaucas ar pagājušajā vasarā izdoto darbu «Augļi veselībai». Tā pati autore – mediķe, fitoterapijas popularizētāja Regīna Rožkalne – šoreiz cilvēka veselībai nepieciešamās vērtīgās vielas meklē un atrod dārzeņos, sniedzot gan dziednieciskas receptes, gan arī kulināriskus ieteikumus. Piebilde vienīgi tāda, ka vārds «dārzeņi» jāizprot plašākā nozīmē – jaunajā tematiskajā izdevumā aprakstīti gan sakņaugi (burkāni, bietes u.c.), gan lapaugi (salāti, kāposti), gan abējādi izmantojamas kultūras (pētersīļi, selerijas), tāpat arī garšaugi (baziliki, dažādas mētras), kartupeļi un tomāti, kā arī lielās ogas – ķirbji, gurķi un arbūzi.

«Pirts avīze»

Septembrī ar 100.kārtas numuru iznāk žurnāla «Vides Vēstis» galvenās redaktores Anitras Toomas sacerējums par pirtīm. Šķiet, kas gan vēl par pirtīm nav uzrakstīts? Tomēr Anitra ir atradusi gan senaizmirstas gudrības, gan baudījusi modīgās tvaika kabīnes, gan īstu krievu pirti, sēdējusi uz burbuļa SPA baseinā. Turklāt viņa aizrautīgi dalās pieredzē, kā uz lāvas izmantot visu, ko sūtījusi Dabas māte.

 

Kristīne Apsīte