Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 

 

 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 7 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Dabiskās krāsas dabā

Krāsu gatavotājs un aprakstītājs
Edgars Raitums

 

Miltu jeb zviedru krāsa pieder pie vecākajiem un Skandināvijā joprojām izplatītākajiem krāsu tipiem. Par zviedru krāsu parasti tiek uzskatīta sarkanā krāsa. Miltu krāsas sarkanie toņi uzreiz asociējas ar ziemeļvalstu mazajiem sarkani krāsotajiem koka namiņiem. Savulaik šīs krāsas sagatavošanas un lietošanas tradīcijas pastāvēja gan Latvijas teritorijā, gan arī citās Baltijas jūras reģiona valstīs vienlaikus ar tradīciju celt neapšūtas koka ēkas. Tādēļ arī paralēli nosaukumam «zviedru krāsa» ir atrodamas receptes somu, krievu un citām krāsām, kas principā ir līdzīgas. Miltu krāsa ir ideāls un salīdzinoši lēts materiāls raupju koka virsmu apdarei. Bez sarkanā ir iespējami arī daudzi citi toņi. Attēlos redzamās ēkas un žogi Ķīpsalā, Balasta dambī 60, ir krāsotas gan ar tipisko zviedru sarkano, gan arī individuāli radītu salmu dzelteno toni. Miltu krāsas sastāvs: ūdens, dzelzs vai vara sulfāts, rudzu vai kviešu milti, pigments un lineļļa.

Miltu krāsas samtaini matētā virsma lieliski sader ar pusmatētajām gaiši pelēkajām fasādes detaļām, kas krāsotas ar lineļļas krāsām. Arī lineļļas krāsa Eiropā pazīstama jau no aizlaikiem, plašāk ārdarbos lietota līdz ar iespēju apšūt koka ēku ārsienas ar ēvelētiem dēļiem. Šīs krāsas visnoderīgākās ir smalkiem galdniecības izstrādājumiem, skārda jumtiem, čuguna izstrādājumiem un apmetumiem iekštelpās.

Lineļļas krāsas sastāvs: lineļļa vai lineļļas pernica un pigments (ne vairāk kā četri dažādi vienlaikus).

Kā redzams attēlos, arī mūsdienās ar panākumiem var lietot gadsimtiem tradicionālās krāsas kā ēku rekonstrukcijās, tā arī jaunbūvēs. Krāsojumos ieguldītais darbs atmaksā ar nesagandētu vidi un ilglaicīgu prieku acīm. •