Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

Tas notiek Latvijā

Koki – veselības un enerģijas avots

Mežu zemē Latvijā
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Laima Muktupāvela, Arnis Terzens
«Tas notiek Latvijā»
Apgāds «ARTE»; 2006

Labāku virsrakstu grāmatai par Latviju Laima Muktupāvela un Arnis Terzens izdomāt nevarēja! Tas precīzi atspoguļo grāmatas saturu un ir arī ļoti trāpīga atbilde populārajam TV šova jautājumam «Kas notiek Latvijā?», ka grēks būtu paiet šai grāmatiņai garām un neuzzināt – kas tad īsti notiek Latvijā? Turklāt ne Latvijā-Rīgā, kur, kā varbūt šķiet, verd īstā dzīve, bet Latvijas laukos, mazos ciematos un apdzīvotās vietās, kurām parasti aiztraucies garām, nobrīnoties vien par savādajiem vietvārdiem – Garoza, Slīpe, Āmjūdze, Krievragciems, Gambija, Lauki, Ādams, Berlīnes krustojums... Pat ātram garāmbraucējam, ko tādu izlasot, iešaujas prātā aša domiņa: nez, kas tā par vietu, ko cilvēki tur dara?

Tad nu Laima Muktupāvela un Arnis Terzens šajās vietās bijuši, apstājušies, redzējuši un runājuši. Gribat ko uzzināt par Latvijā atrodamo paralēlo pasauli? Lūdzu! Izlasiet grāmatu «Tas notiek Latvijā» un uzzināsit ne vienu vien savādu, bet itin loģisku stāstu, pastāstu, pasaku, teiku, tenku, atmiņu lausku, kas veido ne tikai konkrētu cilvēku dzīvi, bet rada vietas auru, kaut no pirmā acu uzmetiena šķiet – te nu gan nekā nav! Bet ir! Ja tikai ir laiks piestāt un uzmest ieinteresētu aci.

Valoda grāmatā čalot čalo, radot vēl vienu paralēlu pasauli, kas mums te, lielpilsētā, klusi paslīd garām. Kurzemē, Vidzemē, Latgalē un Zemgalē – katrā vietiņā cilvēki joprojām runā citādi, un latviešu valodas bagātība un daudzveidība tur arvien vēl atrodama. Tur nav ieviesušies tādi vārdi kā čips, mārketings, korni un tamlīdzīgi, tur runā savā latviešu valodā, gan akcentiņu uzliekot, gan galotnes noraujot, gan visādus vārdus bārstot, spēj tik saprast! Tad arī skaidrs, kā cilvēki tādā mazā vietiņā dzīvo, priecājas par dzīvi un, ja kāds caurskrējējs par to brīnās, vien nosaka: «Ko tad vēl, dzīvo tik nost!»

Regīna Rožkalne
«Koki – veselības un enerģijas avots»
Izdevniecība «Pētergailis»; 2006

«Livonijas ordeņa līgumā ar prūšiem lasāms: «..mēs apņemamies uzcelt baznīcas – tik varenas un skaistas, ka cilvēks tajās justos vēl pacilātāks nekā mežā.»

Nez vai tas izdevās. Kaut baznīcu arhitektūra ir gana skaista, tomēr ar mežu sacensties tai nav pa spēkam. Mežs mūs ieved ne tikai estētiski un garīgi bagātā pasaulē, tas sniedz mums arī palīdzību – gan attīrot gaisu, gan saudzējot dabu, gan arī ārstējot.

Tas, ka ikvienam no mums piedien kāds koks, ir jau zināms, bet kāds ir šis koks, ko tas dod mums garīgi, enerģētiski, kā gluži reāli medicīnā varam to izmantot – par to visu stāstīts šajā grāmatā. Parasti cilvēks dabas dziedniecību uztver, domājot par ārstnieciskajiem augiem, ko varam salasīt pļavās, neiedomājoties, ka arī koks vai krūms var būt ārstniecisks, ja vien, protams, to pazīstam un zinām, kā izmantot. Un, ja ir tāda vēlēšanās, tad jātver pēc Regīnas Rožkalnes grāmatas – tur atradīsit gan savus horoskopa kokus, gan uzzināsit, kā medicīnā un veselības profilaksē var izmantot gan labi zināmos Latvijas kokus un krūmus, gan eksotiskos – ananasu, apelsīnu, eikaliptu, granātkoku, Ķīnas tējas krūmu, Grieķijas valriekstu, vīģi un citus. Uzzināsit neparastu informāciju arī par tādiem dabas brīnumiem kā Desu koks, Maizes koks, Piena koks, Zemeņkoks.

Šāda grāmata vajadzīga visiem. Un ne tikai, lai ārstētos, bet arī lai aptvertu, cik pārsteidzoša, daiļa un daudzveidīga ir koku pasaule.

«Ejiet pie augstu augošiem Kokiem
Un pie viena tāda,
Kas ir skaists, cēls un varens,
Runājiet vārdus:
Esi sveicināts,
Tu, labais, dzīvais Koks,
Kas esi Radītāja roku darbs!»

Imants Ziedonis, Rimants Ziedonis
«Mežu zemē Latvijā»
AS «Lauku Avīze» sadarbībā ar AS «Latvijas valsts meži»; 2006

Vai jums, braucot no vienas pilsētas uz otru, tā vienkārši – pa šoseju –, kādreiz nav prātā ienākusi nemierīga doma, ka kaut kam esat paskrējuši garām – mežs ceļmalā gan redzams, bet ko tas sevī slēpj? Vai tur nebija kāda ala, kalns, grava, dižkoku birzs, upīte, kāda savāda sēta, baznīciņa, muiža, dzirnavas? Varbūt vajadzēja apstāties – nu, burtiski uz stundiņu, gan jau tie lielie darbi pagaidīs!

Tādu mazliet neparastu iepazīšanās ceļojumu mums piedāvā Imants un Rimants Ziedoņi. Atkal izbraukāta visa Latvija. Atceraties Imanta Ziedoņa «Kurzemīti», «Poēmu par pienu», viņa inspirētās grupas «Dižkoku atbrīvotāji» darbus visā Latvijā 70., 80. gados? Protams, atceraties! Un nu, ņemot rokās šo grāmatu, skaidri zini, ka te nebūs vien pastaiga pa vasarīgu, rudenīgu vai ziemīgu mežu, jo abi Ziedoņi labi sa-prot, ka mežs – tas nav tikai savdabīgs biotops, bet tā ir arī Latvijas vēsture, amatniecība, cilvēki, kultūra. Katrā abu ceļotāju maršrutā mežs ir kā plata upe, kas sev līdzi nes attiecīgā novada dzīvi – gan parasto, ikdienišķo, gan savādo – mistiski noslēpumaino, dziļi vēsturē ieslēpto. Mums ir iespēja ar autoru palīdzību izstaigāt nevis ierastos tūrisma maršrutus, bet paložņāt gan pa jau zināmām, gan pavisam nezināmām takām.

Grāmatai pievienotas kartes – tas tik tiešām ir labi, jo nu pavisam viegli varam saplānot savu braucienu, piemēram, uz Mazirbi, nepaskrienot garām krāšņajam Lāčupītes rododendru dendrārijam, vai aplūkot Plieņciema kāpu. Un tādas vietas ir neskaitāmas visā Latvijā, spēj tik pēc šīs grāmatas kartes apstāties visās norādītajās vietās.

Grāmatu papildina brīnišķīgas Andra Eglīša fotogrāfijas, kuras aplūkojot, atkal gribas viszinīgi nopūsties: jā, ir gan tā Latvija skaista!

 

Lappusi sagatavoja Lelde Stumbre