Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

Guna Rukšāne
«Dārznieks un revolucionārs»

Lelde Stumbre
«Pacietības mērs»

Pietura Latvijas laikā

Ar sirdi un prātu
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Jaunas grāmatas oktobrim

Guna Rukšāne
«Dārznieks un revolucionārs»

Izdevniecība «Atēna», 2006

Dārzniece raksta par dārznieku? Sieva – par savu vīru! Un vēl arī – kārtējais atmiņu stāstu variants par Atmodas laiku? Šķiet, nu tik būs kokteilis, bet tad piepeši viss kļūst skaidrs: dārzniece ir Guna Rukšāne, un viņa sarakstījusi grāmatu par savu vīru Jāni Rukšānu. Tas visu kardināli maina – tur jābūt gan dārzam, gan ceļojumiem, gan Atmodai. Divi tik enerģiski, atraktīvi cilvēki nevar būt neinteresanti, un grāmatas pirmās lappuses to arī pierāda. Iesaku izlasīt, tas tiešām ir aizraujoši – gan Jāņa Rukšāna ekspedīcijas pa Vidusāzijas mīnu laukiem, meklējot puķu sīpolus, gan viņa sarunas ar Gunu par puķēm, to sugām, audzēšanu un selekciju, gan Jāņa skatījums uz Atmodas laiku un cilvēkiem. Tur uzzināsit ne vienu vien interesantu un pat apstulbinošu faktu un vērtējumu, bet... tas taču ir Rukšāns!

 

Lelde Stumbre
«Pacietības mērs»

Izdevniecība AS «Lauku avīze», 2006

Stumbre uzrakstījusi romānu! Tas ir kārtīgas tenkas vērts paziņojums, jo izklausās neticami. Kad daudzmaz zināms, nostabilizējies rakstnieks piepeši metas citā lauciņā, sajūtas dažādas – kas tad nu? Kaut kas noticis? Kā nu būs? Laikam latviešu literatūrā esam pieraduši, ka dzejnieks, dramaturgs vai prozaiķis visu mūžu raksta vienīgi dzeju, prozu vai lugas, varbūt kādreiz drusku paspēlējas žurnālistikā, bet ne vairāk. L. Stumbre nolēmusi izlauzties no būrīša un patiesi ceļ galdā savu pirmo prozas darbu – romānu. Jaunībā gan viņa savu radošo dzīvi sāka kā dzejniece, bet... toreiz visi jaunieši rakstīja dzejoļus, vismaz tāds uzskats bija plaši pazīstams.

 

Pietura Latvijas laikā Tumē. Vecmokās.

Tālas un tuvas vēstures atspulgi.
Rakstu krājums

Arņa Šablovska redakcijā
Tumes pagasta padome, 2006

Grāmatas par vietām tagad nākušas modē. Nu labi, nesauksim to par modi, tas ir labs darbs, kas padarīts, jo godā celta ne tikai vieta ar nosaukumu Tume un Vecmokas, bet arī tās vēsture un cilvēki. Arī pati grāmata veidota, domājot par to, lai vietas oriģinalitāte un savdabība neatpaliktu no grāmatas vizuālā izskata. Tas patiešām ir izdevies – grāmatas brūni tonētajās lappusēs labi iederas gan seno gadu fotogrāfijas, gan mūsdienu uzņēmumi, gan dzejolis un atmiņu stāsts. Un kārtējo reizi ir pārsteigums, ka no pavisam nelielās vietiņas Latvijā nākuši tik daudzi: skolotāji, mākslinieki, rakstnieki, kinodarbinieki... Protams, vēl arī daudzi citi cilvēki, kas te gan dzīvojuši, gan piedzīvojuši smagus, sāpju pilnus laikus, un tie, kas, ar varu aizvesti, par Tumi varējuši vairs tikai sapņot.

Kādreiz katrā lielākā pagastā bija savs novadpētniecības muzejs. Ir jau šur un tur tādi vēl arī tagad, tomēr, kad turi rokās grāmatu, kas ar mīlestību un interesi radīta un laista pasaulē, šķiet, ka nu šī vieta iegrāmatota un uz mūžu mūžiem nolemta tālākai dzīvošanai.

 

Ar sirdi un prātu

Latvijas Vides aizsardzības fonda jubilejas izdevums
Sandras Urtānes teksts
Valsts SIA «Vides projekti», 2006

Latvijas Vides aizsardzības fonda jubilejas izdevums «Ar sirdi un prātu» ir pirmais mēģinājums rast priekšstatu par to, kas fonda desmit darbības gados paveikts vides aizsardzības jomā Latvijā ar tā sniegto atbalstu. Izdevums galvenokārt domāts vecāko klašu skolēniem, skolotājiem, pašvaldību darbiniekiem un citiem interesentiem, kam ir vēlēšanās padziļināt savas zināšanas par vides aizsardzības jautājumiem. Grāmatai pie-vienots CD ar izdevuma elektronisko versiju, lai paplašinātu materiāla izmantošanas iespējas. Grāmatas fragmentus, citātus un fotoattēlus ir atļauts kopēt un izmantot mācību materiālu izgatavošanai, pievienojot atsauci uz izdevumu.

Grāmatas veidotāji cer, ka šeit sniegtā informācija un piemēri sniegs ierosmi un iedvesmu jaunām iecerēm Latvijas vides uzlabošanai un mudinās cilvēkus visos Latvijas reģionos gatavot projektu pieteikumus iesniegšanai Latvijas Vides aizsardzības fondā.

 

Lappusi sagatavoja Lelde Stumbre