Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemtas 5 atsauksmes
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Glumais nāvētājs – teflons

Anitra Tooma


Civilizācijas labumi mūs savaņģo un iemidzina modrību. Ir tik ērti, ka panna nepiedeg un put- ras katlu ir pavisam viegli izmazgāt, gludeklis bez aizķeršanās slīd pa audumu, apģērbs un paklāji nesmērējas, āda ir gluda, kaut mūžs sen jau pāri pusei... Tomēr šīs ērtības mēs pērkam par savas veselības cenu. Vai tiešām tev būtu tik nepieciešami ēdienu gatavot ar teflonu klātā pannā, ja tu zinātu, ka karstumā no plīts ceļas ne tikai garaiņi, bet arī īsts indes kokteilis? Ar teflonu klātas virsmas jau 230 grādu temperatūrā izdala mikroskopiskas daļiņas, kas iekļūst dziļi plaušās un cilvēkiem izraisa t.s. polimēru drudzi, bet putniņiem, kas čivina turpat būrītī, nāvi nosmokot.


Teflons jeb politetrafluoroetilēns (PTFE) ir plastma-sai līdzīga viela, ko veido sarežģīts perfluorinētu vielu (PCF) salikums. PTFE izmanto visu «nepielīpošo» virtuves priekšmetu izgatavošanā, atšķirības ir tikai izmantotajā daudzumā. Atšķirībā no DDT un PCB perfluorināti tik ātri neiztvaiko, tātad neizplatās lielā teritorijā. Bez tam, ražojot teflonu, PCF parasti «ieslēdz polimēru sastāvā». Tā radies pieņēmums, ka tie nevar nokļūt dabā un, pat ja tā notiktu, tie nesadalīsies, tātad paliks bioloģiski inerti. Taču šie pieņēmumi izrādījušies maldīgi.

Mūsdienās PFC bīstamā daba ir pierādīta, tie atbilst visiem stabilo bioloģiski uzkrājošos toksīnu kritērijiem:

 • tie bioloģiski nesadalās;
 • uzkrājas cilvēku un dzīvnieku organismā un dabā;
 • laboratorijās pierādīta to kaitīgā ietekme uz zīdītājiem.

Kaut pašlaik ražo gandrīz 100 PCF, tikai divi no tiem ir padziļināti pētīti: perfluoroktāna sulfonāts (PFOS) – traipus atgrūdošās vielas Scotchguard sabrukšanas produkts un perfluoroktanoīdskābe (PFOA) – teflona sabrukšanas produkts. Pētnieki satraukti ziņo, ka šīs vielas ir atrastas 95% laboratorijās pārbaudīto cilvēku asinīs, kā arī Arktikas un Atlantijas okeāna dzīvnieku organismos. Teflons un tam līdzīgās vielas karsējot sadalās neirotoksīnos un siltumnīcas efektu izraisošās gāzēs.

Zemākā temperatūra, kādā konstatēta teflona sastāvdaļu nokļūšana gaisā, ir 230°C. Šādu temperatūru panna sasniedz jau pēc 2-5 minūtēm, it īpaši uz gāzes plītīm, kur karstums koncentrējas vienuviet.

Zinātniski pētījumi liecina, ka viens no teflona sabrukšanas produktiem PFOA izraisa aptaukošanās risku, insulīna problēmas un vairogdziedzera vēzi. Bez tam PFOA kaitē vismaz deviņiem šūnu tipiem, kas regulē organisma imūnsistēmu. Pavisam nesen PFOA sāka saistīt ar holesterīna un triglicerīda jeb asinīs sastopamo tauku līmeņa paaugstināšanos cilvēkiem, bet dzīvniekiem tas manāmi maina smadzeņu, aknu un liesas apjomu, vienlaikus graujot endokrīno sistēmu, palielinot vēža, neauglības un attīstības atpalicības risku.

Tev nav iemesla cerēt, ka tavā un tavu ģimenes locekļu asinīs neatradīs PFC, paskaiti, cik stundas pavadi virtuvē pie plīts, kad pēdējo reizi lietoji dekoratīvo kosmētiku vai skūšanās kosmētiku, kad apsmidzināji kādu virsmu ar netīrumus atgrūdošu vielu utt. Šausminoši, bet jauno māmiņu asinīs mākslīgas un kaitīgas izcelsmes vielu ir mazāk – tas tāpēc, ka organismam ir tieksme pašattīrīties un indes pametušas sievietes augumu kopā ar mazuli un pēcāk ar mātes pienu! Jau kopš 1981. gada ir zināmi gadījumi, kad PFOA jaundzimušajiem izraisījis sejas kroplības.

2001. gadā Rietumvirdžīnijas iedzīvotāji iesūdzēja tiesā pasaulē lielāko teflona trauku ražotni «DuPont», inkriminējot apzinātu notekūdeņu piesārņošanu. To uzskatīja par cēloni šai apkaimē strauji pieaugošajam prostatas vēža un sieviešu reproduktīvo funkciju traucējumu skaitam, arī leikēmijas un kaulu smadzeņu audzēju izplatībai. Tiesa piesprieda «DuPont» ieguldīt vismaz 107 miljonus dolāru, lai samazinātu PFOA dau-dzumu notekūdeņos un finansētu PFOA izraisīto veselības traucējumu pētījumus.

2006. gada janvārī arī Latviju sasniedza ziņa, ka astoņas ASV kompānijas, to skaitā gigantiskā «DuPont» korporācija, piekritušas pilnībā izbeigt indīgu vielu izmantošanu teflona ražošanā; tas attiecas arī uz visām sadzīves precēm, ko pārklāj ar nepiedegošu slāni.

Lai gan minēto vielu arī turpmāk lietos teflona ražošanā, tiks radīta procedūra, kas nepieļauj perftorokaprilskābes (PFOA) nonākšanu apkārtējā vidē kā ražotnēs, tā mājsaimniecībās.

Brīvprātīgais pakts liks kompānijām līdz 2010. gadam samazināt PFOA izmešu daudzumu ražošanas procesā līdz 95%. 2010. gads ir pēdējais termiņš, kad nāksies līdz 95% samazināt arī kaitīgās vielas daudzumu gatavajā produkcijā, bet līdz 2015. gadam to pilnībā likvidēt.

Oktobrī ES gaidāms balsojums par REACH regulu. Lielie ražotāji, protams, centīgi pretojas līdzīga lēmuma pieņemšanai Eiropā un ES amatpersonas lobē bagātos ražotājus, kas iedzīvojas uz cilvēku veselības un iedzimtā slinkuma rēķina. Tāpēc cīņā par kaitīgo ķīmisko savienojumu aizliegšanu iesaistās vides NVO, tostarp Pasaules Dabas fonda un Zemes draugu Latvijas nodaļas.

Nožēlojami, ka arī Latvijas zinātnieki aizstāv savu kolēģu izgudrojumus. Tā 2006. gada 23. martā Latvijas Radio raidījumā «Kā labāk dzīvot?» Organiskās ķīmijas institūta direktors Ivars Kalviņš paziņoja: «Jūs varat droši ēst teflona pulveri karotēm, un es jums garantēju, ka jums neradīsies nekādi traucējumi. Jo teflons ir inerts. To plaši lieto medicīnā – asinsvadu aizstājējos, ar to pārklāj protēzes. 40 gadu laikā, kopš cilvēki lieto traukus ar teflona pārklājumu, ir reģistrēts tikai viens nenozīmīgs kaitējums veselībai ar ātri pārejošām sekām.»

Kur lieto teflonu

 • Pannas, katli, cepamās formas
 • Matu fēni, lokšķēres un taisnotāji
 • Gludekļi un gludināmie dēļi
 • Traipu atgrūdēji
 • Pretgrumbu krēmi un injekcijas
 • Nagu lakas cietinātāji un pulēšanas līdzekļi
 • Skūšanās līdzekļi

Mitrumu un traipus atgrūdoši apģērbi, piemēram, Gorotex.

Teksts no bērnu apģērbu reklāmas: Daudzi āra apģērbi no ārpuses ir pārklāti ar teflona materiālu, kas atvieglo tīrīšanu. Pietiek notīrīt tikai ar mitru lupatiņu, un apģērbs atkal ir tīrs.

Ātrās ēdināšanas trauku izolācijas kārta

Vienreizējās lietošanas trauku pārklājums

Mēbeļu, žalūziju, aizkaru audumi, paklāji.

Teksts no interjera preču veikala reklāmas: Moderna dizaina nodilumizturīgi, antistatiski mīkstie grīdas segumi mājai un birojiem vairāk nekā 50 kolekcijās. Segumiem daudzveidīgas krāsu gammas, rakstu un virsmas faktūru izvēle. Sastāvā ietilpst īpaši veidota šķiedra ar teflona apstrādi Antron, kas nodrošina paaugstinātu izturību pret netīrumu uzsūkšanu.

Iekštelpām un āra darbiem domātās krāsas

Dzinēju daļas

Elektrības izolācija

Mākslīgie asinsvadi, protēzes, ķirurģiskie instrumenti

Saules bateriju virsmas u.c. •

 

Kā izvairīties no teflona sastāvdaļu radītā kaitējuma

 • Ar teflonu klātu trauku vietā izvēlies nerūsējošā tērauda, čuguna, emaljētus vai stikla traukus
 • Kamēr nespēj izmest ar teflonu klātos traukus, izmanto jaudīgu tvaika nosūcēju, negatavo augstā temperatūrā, izvairies gatavot uz gāzes plīts. Galu galā – uzvelc gāzmasku!
 • Nelieto kosmētiku, kuras sastāvā ir vielas ar nosaukumu fluoro-, perfluoro- vai PTFE
 • Nemet ugunī atkritumus, kas satur teflonu
 • Iesaisties REACH regulas atbalsta akcijās
 • Nokopē šo rakstu un dāvini draugiem un radiem
 • Boikotē preces, kuru ražošanā izmantots teflons