Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Taupot enerģiju no teflona brīvā virtuvē

 

Kopš esmu uzzinājusi par teflona kaitīgumu, meklēju dažādas iespējas, kā no tā izvairīties. Cik noprotu, kaitīgās vielas no slidenā izgudrojuma izdalās, ja tas tiek karsēts temperatūrā, kas augstāka par +230°C vai dedzināts. Sevišķi kaitīgi esot ar teflonu klātos traukus karsēt uz gāzes plīts, jo gāze nelielā platībā tos stipri sakarsē. Ja trauks, piemēram, panna, ir plāns, karstums neizplatās vienmērīgi. Sapratu, ka ģimenes veselības vārdā jāpārvar skopums un jāpērk labu firmu trauki, nevis lielveikalu širpotrebs. Reiz redakcijas virtuvei nopirkām dārgu čuguna katliņu, kam teflona plēve sāka lobīties nost jau pēc mēneša. Katliņu izmetām! Vēl neesam saņēmušies izmest ar teflonu dāsni klāto tosteri, kaut tam jau arī parādījušies nobrāzumi.

  1. Ziemassvētkos sev uzdāvināju «Berghoff» trauku komplektu par Ls 70 – spiediena katlu un pannu. Abi no nerūsējošā tērauda, biezu vairākslāņu dibenu, ar blīvu stikla vāku un spiediena vāku, kuru lietojot katls nepiekauc māju.
  2. Redakcijas vajadzībām nopirkām šīs pašas firmas pannu par Ls 20. Šai pannai ir blīvi piegulošs metāla vāks, bet atšķirībā no mājai nopirktās pannas, kurai ir rūtoti grumbuļaina virsma, šai cepamā virsma ir gluda un panna piedeg ašāk. Un to grūtāk nomazgāt.
  3. Tā kā man laukos jāizmanto gāze balonos, kas biežāk izrādās pustukši un ar slinku liesmu, turklāt biju dusmīga, ka Krievija nogriež gāzi Ukrainai un Gruzijai, iegādājos elektrisko plīti par Ls 200. Tagad mana skaistā virtuve neapķep ar taukainiem sodrējiem.

Rezultāti: tā kā trenējos elektrības taupīšanā, mans «Latvenergo» maksājamais rēķins būtiski neatšķiras no agrākajiem maksājumiem.

Jaunu jēriņu spiediena katlā 2. režīmā izsautēju mīkstu pusstundā.

Dārzeņi zem spiediena 2. režīmā gatavi 3-5 minūtēs.

Ja nu arī pie pannas kaut kas piedeg, to viegli nomazgāt.

Reiz stikla vāks nokrita zemē, taču nesaplīsa!

Kā es taupu elektrību

Pērkot jaunu sadzīves tehniku, izvēlos A klases izstrādājumus.

Gatavoju ēdienus, kas neprasa daudz enerģijas.

Ziemā vairāk izmantoju malkas plīti.

Visās telpās, arī kūtī, ieskrūvētas enerģiju taupošās spuldzītes.

Neatstāju tehniku stand-by režīmā. Zinot, ka to kādu laiku nelietošu, izslēdzu pavisam. Tad nav jābaidās arī no zibens spērieniem, kas mirklī spēj nogalēt gan datoru, gan televizoru, radio un radiotelefonu.

Pagalmu apgaismo saules lampiņas. •

 

Anitra Tooma