Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Jaunie pulcējas Karostā

Anitra Tooma;
foto no personīgā arhīva


Meklējot zaļās vides organizācijas Liepājā, piedzīvoju brīnišķīgu tikšanos ar jauniešiem Karostā, mākslas galerijā «K – māksla». Par spīti pirmdienai un vējainai tumsai, uz tikšanos atnāca aptuveni divdesmit cilvēku, kas darbojas biedrībās «Vide elpo» un «Radi vidi pats». Vispirms pastāstīju, kā izvēlēties pēc iespējas zaļākus pirkumus, tad kopā spriedām par vides organizāciju misiju un darba paņēmieniem. Pēcāk ilgi staroju par jauko vakaru.


Biedrības «Vide elpo» vadītāja Evija Galveite priecīga stāstīja, kā vasarā kopā ar Saules zaķi jeb Dainu Ginteri vairākos Liepājas veikalos organizējušas akciju «Nost ar plastmasas maisiņiem». Meitenes iedvesmojušas mākslinieciski noskaņotus jauniešus auduma maisiņu apgleznošanā un akcijas dienā piedāvāja cilvēkiem aizdomāties par to, ka zaļā izvēle taču ir tik vienkārša. Priecīgas par cilvēku atsaucību, meitenes turpināja rakstīt projektus un pērn veda ģimenes ar bērniem izzinošā pārgājienā gar jūru.

Stass Babins un Agata Braņevska darbojas biedrībā «Radi vidi pats». Vispirms viņi kā brīvprātīgie strādājuši Spānijā un Itālijā un, atgriezušies Latvijā, gribēja turpināt labos darbus. Liepājas Dome atbalstīja viņu projektu «Dabas bērns ir dabas draugs». Stass un Agata sprieda, ka bērniem, kas aug ģimenē, ir daudz iespēju piedalīties dažādās nometnēs, tāpēc savu palīdzību piedāvāja Liepājas bērnunamam. Tas atrodas Zaļajā birzī, kur blokmāju ir vairāk nekā koku. Viņi – septiņi brīvprātīgie – aizveda 26 spurainus pusaudžus uz Rucavu un jau pirmajā dienā vai apkrita pēc jautājuma: «Kur ir pīpēšanas vieta?» Turklāt tīņi neko negribēja dzirdēt ne par atkritumu šķirošanu, ne sabiedriski lietderīgu darbu, dabas vērošanu vai jaukām ekskursijām. «Protams, tas nav nekāds brīnums,» atzīst Stass, «šiem bērniem taču trūkst dzīves pamatvērtības – mīlestības! Kāda tur vairs vides aizsardzība?» Tomēr 18 km garo nakts pārgājienu visi izturēja, kaut drīz vien sākusies činkstēšana un prasība ātrāk doties mājup kaut ar taksi. Bet pusceļā jau ir vienalga, uz kuru pusi iet – turp vai atpakaļ. Rītausmā visi atgriezušies, audzinātāji bezspēkā iekrituši gultās, bet bērnunama jaunekļi metušies spēlēt volejbolu! Tomēr biedrības «Radi vidi pats» cilvēki plinti krūmos nemet – joprojām satiekas ar saviem stūrgalvīgajiem audzēkņiem un plāno jaunas nometnes šovasar.

Kad Evija pastāsta par saviem nākotnes plāniem, sajūsmā aizelšos. Ak, man vēl šo jauneklīgo sapņainību un ticību, ka visas durtiņas vērsies uz burvju mājienu... Evijai Galveitei ir sapnis Liepājas vecpilsētā izveidot Zaļo dabas māju. Pašlaik biedrībai «Vide elpo» patvērumu dod Kalle Bjoršmarks – kultūras un izglītības centra Karostā direktors. Bet! Ja būtu tāda māja, ikviens varētu te ienākt, palasīt literatūru par dabas un vides aizsardzību, padzert zāļu tēju, tikties, lasīt dzeju, dziedāt dziesmas, gleznot un apjaust, ka rūpe par vidi izaug no dvēseles ekoloģijas saknēm. •