Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Melnā poda uguns mistērija

Anitra Tooma;
Ulda Muzikanta foto


Latgalē dzīvo sīksti cilvēki ar milzu pašapziņu. Šoreiz pastāstīšu par dažiem, bet dižiem – pūdnīkiem. Visīstākajiem! Viņi traukus gatavo no dzimtās zemes māla. Virs zemē izraktas bedres no kleķa vai ugunsdrošajiem ķieģeļiem uzmūrētā ceplī saliek podus, krūkas un svečturus, tad diennakti nepārtraukti to kurina; beigās krāsni pieliek pilnu ar malku, lai svēpējums veidotos sidrabains, un noslāpē uguns liesmu, aizdara visas spraugas un milzu karstumā – vairāk nekā 1000oC temperatūrā – ļauj izstrādājumam no sarkanā māla tapt melnam. Otrā rītā cepli taisa vaļā. Tas pagastā un visā valstī ir liels notikums – cilvēki sabrauc no tuvienes un tālienes. Gribam tevi iedvesmot šovasar, apceļojot jaunveidoto Rāznas nacionālo parku, kas glabā ne tikai brīnišķas dabas vērtības, bet aptur laiku cilvēku dzīvē, iegriezties pie Latgales podniekiem. Viena no krāšņākajām personībām ir Evalds Vasilevskis Kaunatas pagasta Akminīšos. Ja dosies uz Rāznu no Dagdas puses, viņa ceplim garām nepabrauksi. Evalds gan saka: «Es neesmu zaļš, esmu naturāls. Mani vilina dabas materiālu racionāla izmantošana. Mēs Latgales mālam pievienojam tādu pievienoto vērtību, kas pielīdzināma modernākās elektronikas ražošanai.» 

Latvijas Kultūras fonda kopas «Pūdnīku skūla» projekti 2007. gadam

  • 14.-22.aprīlis. Izstāde Krāslavas kultūras namā.
  • 4. un 5. maijs. Cepļa būvēšana un trauku apdedzināšana Jelgavas pils parkā.
  • 5.-15. maijs. Mākslinieku plenērs Bruknā Jelgavas rajonā.
  • 2. un 3. jūnijs. Gadatirgus Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.
  • 1.-30. jūlijs. LKF kopa «Pūdnīku skūla» sadarbībā ar tautas lietišķās mākslas studiju «Latgale» piedalās svečturu izstādē Vitebskā Baltkrievijā Austrumeiropas starptautiskā festivāla «Slovjanskij bazar» ietvaros.
  • 27. un 28. jūlijs. Cepļa kurināšana Lielvārdes pilsētas svētkos.
  • 20.-29. augusts. Mākslinieku plenērs Bruknā.
  • 10.-16. septembris. Podnieku, gleznotāju un floristu plenērs Raunā Cēsu rajonā. Plenēra beigās malkas cepļa kurināšana.

Internetā http://www.pudnikuskula.viss.lv var aplūkot fotogrāfijas no dažādiem LKF kopas «Pūdnīku skūla» pasākumiem, kā arī informāciju par turpmākajiem plāniem. Kontakttālrunis 29230805 (Evalds Vasilevskis).

Kad posies ciemos pie podnieka, neaizmirsti, ka tas ir nevis tūrisma objekts, bet Meistara dzīvesvieta. Tāpēc vienmēr laikus informē par savu ierašanos un nekavē ne minūti! •