Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

«Medības. Medību taka gada garumā»

«Pilis un muižas Latvijā»

«Zeme no putna lidojuma»

«Skarbās takas vilinājums»

«Islandieši. Starp ledājiem un lavu»
 

Izdrukāt

Par šo rakstu nav saņemta neviena atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Gerts G. fon Harlings
«Medības. Medību taka gada garumā»

Apgāds «Zvaigzne ABC»; 2006

Šī grāmata domāta... it kā medniekiem. Un, lai gan es ne tuvu neesmu mednieks, tomēr izlasīju un izpētīju to ar neatslābstošu interesi, un prātā pat iezagās doma, ka varbūt nemaz nebūtu slikti piedalīties kādās medībās. Kaut vai par skatītāju. Jo, pētot šo grāmatu, gandrīz vai fiziski izjutu mežu un pļavu burvību, ziemas baltumu un klusumu, pavasara satraukumu, vasaras karsto elpu un rudens perfekto piemērotību medībām. Pa medību taku līdzās iet mednieks ar savu dzinējsuni un stāsta gan par dabu, gan dzīvniekiem, gan putniem, kuri dzīvo vienā kopīgā, skaistā pasaulē, – jāmāk tikai saprast viņu atstātās zīmes.

Iesācējam medniekam šī grāmata būs labs palīglīdzeklis; pieredzējis mednieks, to lasot, varēs kavēties skaistās atmiņās; ne-mednieks uzzinās daudz vērtīgas informācijas par dzīvniekiem un putniem visa gada garumā.

Grāmatas autors ir vācietis, tomēr «Zvaigznes ABC» redaktore Ilze Kindzule veikusi patiesi lielu darbu, piemērojot grāmatas tekstu Latvijas apstākļiem un gadalaiku specifikai, un tas šo grāmatu padara vēl interesantāku, dzīvāku un pieejamu ikkatram.

Un kur nu vēl lieliskās dabas un dzīvnieku fotogrāfijas – 245 attēli, no kuriem katrs ir gandrīz vai mākslas foto!

Bet tas, ko grāmatas ievadā saka grāmatas autors, droši attiecināms ne tikai uz mednieku, bet uz ikvienu, kurš var un grib izjust dabu kā savas dzīves sastāvdaļu:

«Tur, kur, ejot savās gaitās, caur pamežu spraucas zvērs, kur šalc meži un tikai dabas skaņas iztraucē mieru, īsts mednieks jūtas kā mājās, jo šeit viņš saistīts gan ar pagātni, gan nākotni kā tam piederoša daļa, kas piedalās tā brīnumainā skaistuma radīšanā, kura harmonija ir pieejama tikai tam, kas to izprot ar dvēseli.»

«Pilis un muižas Latvijā»
Enciklopēdija par arhitektūras, vēstures un kultūras mantojumu

Apgāds «Zvaigzne ABC»; 2006

Vāciešu valdonības laikā Latvijas teritorijā tika uzcelts vairāk nekā 100 piļu – daļa šo būvju bija no koka, tādēļ nav saglabājušās līdz mūsdienām, bet daļa bija būvētas kā cietokšņi, un no tām atlikušas vairs tikai drupas. Šajā enciklopēdijā apskatītas aptuveni 50 ievērojamākās pilis Latvijā, pilsdrupas, muižas un muižu pilis. Lielākā daļa kārtīgam Latvijas apceļotājam, protams, ir zināmas, tomēr te varēsit uzzināt arī par mazāk zināmām, piemēram, par Vecsalienas (Červonkas) muižas pili, kas ir ļoti gleznaina, celta no sarkanajiem ķieģeļiem neogotikas stilā un izskatās tiešām skaista! Vai Vandzenes muižas kungu māju un alus brūža ēku pie dīķa, kas kopumā atstāj visai romantisku iespaidu. Tātad nekad nav par skādi atkal ielūkoties šādā enciklopēdijā, lai uzzinātu gan ko jaunu, gan atsvaidzinātu atmiņā gadskaitļus, ēkas arhitektonisko stilu vai bijušo īpašnieku vārdus, gan arī to, kas ar šo būvi notiek pašlaik. Tādai enciklopēdijai vienmēr vajadzētu būt pa rokai – tās sākumā ir Latvijas karte, kurā atzīmētas visas pilis un muižas, tādēļ, braucot jebkurā virzienā pa mūsu zemi, ir vērts iemest aci šajā kartē – varbūt pa ceļam ir kāda pils vai muiža, kas nav redzēta.

Aplūkojot piļu un muižu cēlo un bieži vien arī vareno izskatu, cilvēks ieslīgst tādā kā apcerīgā noskaņā: re, tā nu es te stāvu un ar kritisku aci pētu šo vareno, skaisto celtni un, ja gribu, varu arī tur ieiet, izložņāt zāles un telpas, un augstos torņus un neviens kungs man neuzbrēks: «Ko tu, bauri tāds, te dari!» Sakiet, ko gribat, tā ir laba sajūta! Un prieks, ka skaistos, senos arhitektūras pieminekļus mūsdienās tomēr ar rūpību atjauno un mums ir iespēja tos apskatīt un pafantazēt par dzīvi, kāda te bijusi kādreiz. Pavasaris un vasara tuvojas – drīz jau jāsāk braukt ceļojumos!

Janns Artiss-Bertrāns
«Zeme no putna lidojuma»

Apgāds «Zvaigzne ABC»; 2005

Par šo milzīgo fotoalbumu apgāds «Zvaigzne ABC» informēja jau pirms Ziemassvētkiem, televīzijas reklāmās piedāvājot to kā vērtīgu dāvanu. Vērojot iespaidīgo grāmatu, likās, ka tāda dāvana pieejama varbūt vienīgi Ministru prezidentam. Bet nu, kad turu šo izdevumu rokās, izrādās, ka tik traki nemaz nav – visupirms jāsaka, ka šis izdevums nekādā ziņā nav tikai skaistu fotogrāfiju albums. Janns Artiss-Bertrāns ir pasaulē labi pazīstams fotogrāfs; viņš veidojis savu darbu izstādes, specializējies tieši aeorofoto jomā un pārvalda to perfekti. Šī grāmata veltīta gan Zemes neatkārtojamajam skaistumam un daudzveidībai, gan mūsu, cilvēku, atbildībai par šā skaistuma saglabāšanu.

Grāmatas autors ceļojis burtiski pāri visai pasaulei un ieraudzījis ne tikai milzīgas pilsētas un okeānus, bet arī sīksīkus ciemus Meksikā un Taivānā, zemestrīcēs izpostītas cilvēku mājvietas, milzīgus atkritumu kalnus, izžuvušu upju gultnes, piesārņotas jūras, izkaltušas zemes... Un, skatoties uz to visu no putna lidojuma, tu piepeši ieraugi tieši to, par ko savā priekšvārdā runā autors un ko arī mēs teorētiski zinām – mūsu Zeme ir nopietni apdraudēta un tieši mēs, tās iedzīvotāji, to veicinām. Un, kaut arī fotogrāfijas šajā grāmatā ir fantastiskas – īsti mākslas darbi –, tomēr tās rada arī draudīguma un izmisuma sajūtu: meži tiek izcirsti, tuksneši arvien izplešas, pie Černobiļas atrodas tukša, mirusi pilsēta, upju ūdens krāsa ir... nenosakāma piesārņojuma dēļ.

Grāmatā ir arī daudz precīzas, skaitļos izteiktas informācijas par Zemes pašreizējo stāvokli: iedzīvotāju daudzums un pieaugums, ūdeņu daudzums un tā pieejamība, meži, lauksaimniecības zemes, elektrības un citu dabas resursu patēriņš. Katram fotoattēlam klāt paskaidrojums.

Bils Braisons
«Skarbās takas vilinājums»

Apgāds «Zvaigzne ABC»; 2007

Lasot grāmatu, sāku smieties jau ar pirmo lappusi. Amerikāņi tiešām ir smieklīga tauta. Piemēram, tad, kad viņi atklāj, ko īsti nozīmē dabas taka. Protams, amerikāņu dabas taka nav nekāda mazā taciņa nieka 5 km garumā, viņiem viss ir ar vērienu – galvenā dabas taka ir ne vairāk, ne mazāk kā 2000 jūdžu gara un gan pa neskartiem mežiem, gan pāri kalniem šķērso četrus štatus, to var noiet aptuveni četru mēnešu laikā un tā vispār domāta kā neskartās dabas taka. Neskartā daba amerikāņu gaumē tomēr neiztiek bez piebraucamajiem ceļiem, autostāvvietām, veikaliņiem ar hamburgeriem un kokakolu un naktsmītnēm.

Un kāpēc gan ne? Var ceļot arī tā. Un Bilam Braisonam, vīram jau pusmūžā, veikaliņš ar kūciņām un viesnīca ar šūpuļkrēslu uz verandas lieti noderēja.

Tomēr grāmatas autors nav vienkārši neprofesionāls kājāmgājējs, viņš ir arī patiess dabas draugs. Grāmatā viņš neaprobežojas tikai ar savu grūtību attēlošanu (protams, tas tiek darīts ar brīnišķīgu humora devu!), bet pievēršas arī visai nopietnajām dabas aizsardzības problēmām Amerikā. Nesaudzīga mežu izciršana, neskaitāmu dzīvnieku un augu sugu iznīcināšana – tā diemžēl vēl joprojām ir Amerikas ikdiena. Prieks, ka arī šajā, personīgo ērtību zemē tomēr ir cilvēki, kam sāp sirds par savas zemes izpostīšanu.

«Islandieši. Starp ledājiem un lavu»

Apgāds «Valters un Rapa»; 2007

Apgāds «Valters un Rapa» laidis klajā fotogrāfa un žurnālista Kaspara Gobas un žurnālistes Ievas Puķes kopdarbu – grāmatu «Islandieši. Starp ledājiem un lavu». Autori vairākkārt mērojuši 1400 km garo ceļu apkārt Islandei, šķērsojuši augstkalnu rajonus ar kalnu grēdām un vulkāniem iekšzemē, ar lidmašīnu riņķojuši virs ledājiem, lagūnām un Islandei piederošajām salām Atlantijas okeānā, apciemojuši zvejnieku ciematus un vientuļas fermas nomaļos fjordos. Grāmatā Islandes unikālo, neskarto dabas ainavu tēlojums mijas ar ceļā satikto cilvēku portretiem un dzīves stāstiem, atklājot Islandes seno pagātni un mūsdienas.

Materiāli grāmatai vākti laikā no 1998. līdz 2003. gadam. Abu žurnālistu ceļojumus uz Islandi atbalstīja: SIA «Nordic Partners», Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā, Islandes ģenerālkonsulāts Latvijā, žurnāls «Rīgas Laiks», laikraksti «Diena» un «Morgunbladid», aviokompānijas «Iceladair» un «Air Iceland». Grāmata izdota ar SIA «Nordic Partners» atbalstu. Īpašs paldies tiek teikts Islandes Goda Ģenerālkonsulam Latvijā Dr. Gisli Thor Reinisona kungam.

Ar SIA «Nordic Partners» gādību 400 grāmatas eksemplāru tiks dāvināti Latvijas skolām.

 

Lappusi sagatavoja
Lelde Stumbre