Vides Vēstis
Viss atpūtai dabā
Dabas dati

Bioloģiski!
 

 

 
 

Izdrukāt

Par šo rakstu saņemta 1 atsauksme
Apskatīt atsauksmes · Pievienot atsauksmi

Bioloģiskā pārtika bērniem

  • Bioloģiskās lauksaimniecības būtība ir augu un dzīvnieku audzēšana dabīgos apstākļos, neizmantojot ķīmiskas vielas.
  • Bioloģiskā saimniecība nedrīkst atrasties rūpniecības centru un autoceļu tuvumā, aug snes sastāvam jāatbilst noteiktām, ļoti stingrām prasībām.
  • Regulāru novērošanu nodrošina neatkarīgas kontroles institūcijas.
  • Bioloģiskā lauksaimniecība nodrošina ne tikai veselīgu augu un dzīvnieku izaudzēšanu, bet arī saudzē vidi. Netiek piesārņota augsne un gruntsūdeņi.

Jau daudzkārt esam rakstījuši par bioloģisko pārtiku, tās labumiem un devumiem mūsu veselībai un videi, bet šoreiz gribam uzsvērt tās nozīmi bērnu uzturā. Nepietiek ar to, ka mēs bērnus pilnvērtīgi pabarojam, ir svarīgi, lai viņi ēstu ekoloģiski tīru pārtiku. Bērniem savā uzturā vajadzētu saņemt pēc iespējas mazāk pesticīdu.

Ātri augošā organisma, straujās vielmaiņas, kā arī diezgan ierobežotās ēdienkartes dēļ bērnu veselība un pilnvērtīga attīstība ir pakļauta diezgan lielam riskam, ko jo vairāk palielina tieši ikdienā lietotā pārtika. Bērna imūnā sistēma ir daudz jutīgāka pret dažādām kaitīgām vielām.

Daudzi pētījumi apstiprina pesticīdu kaitīgo ietekmi uz augoša bērna veselību, daudzas organizācijas cenšas panākt, lai tiktu mainīta un uzlabota likumdošana, kas aizliegtu un ierobežotu pesticīdu klātesamību bērnu pārtikā, taču vēl paies ilgs laiks, kamēr tas vainagosies panākumiem. Tikmēr mums pašiem ir jāmeklē un jārod iespējas nodrošināt bērnus ar labāko pieejamo pārtiku.

Vasarā un rudenī mēs, protams, varam izmantot Latvijā audzētu bioloģisko pārtiku, bet ko darīt ziemā un pavasarī, kad no tās pieejami vairs tikai kartupeļi, burkāni, kāļi un āboli? Gribas taču arī dažādību. Tāpēc vērts izmantot iespēju piedāvāt bērnam jau gatavu bioloģisko pārtiku: putras, biezeņus un sulas.

Visplašāko un daudzveidīgāko šādas pārtikas klāstu Latvijas bērniem piedāvā «HiPP» – vācu uzņēmums ar 100 gadu pieredzi bērnu pārtikas ražošanā. «HiPP» bioloģiskās lauksaimniecības uzņēmumi strādā saskaņā ar ES nolikumu par bioloģisko lauksaimniecību. Tas paredz, ka bioloģiskās saimniecības statuss iegūstams tikai pēc noteikta pārbaudes laika. Šajā laikā, kas ir aptuveni divi gadi, jāievēro visas bioloģiskās lauksaimniecības prasības; tiek veiktas regulāras kontroles, augsnes analīzes un citas pārbaudes.

«HiPP» savas produkcijas kvalitātei izvirza augstas prasības, proti, izejvielas nodrošina tikai bioloģiskās saimniecības, kur netiek pieļauta nekādu ķimikāliju un sintētisko vielu izmantošana, augļi un dārzeņi tiek audzēti tikai veselīgā augsnē. Produktos ar zīmi «BIO» 96% izejvielu ir bioloģiski audzētas.

«HiPP» produktos izmantotais piens un gaļa ir iegūti tikai ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm. Mājlopu audzēšana ir stingri reglamentēta. Katrā saimniecībā ir tik daudz lopu, cik iespējams apgādāt ar šajā pašā saimniecībā izaudzētu barību. Liellopi lielāko daļu laika pavada ganībās. Cūkas, tītari un vistas lielākoties uzturas brīvā dabā. Dzīvnieku audzēšanā netiek izmantoti nekādi augšanu stimulējoši līdzekļi.

Piena govis ganās ganībās, kur netiek izmantots mākslīgais mēslojums, turklāt uz katru govi ir paredzēta 0,5 hektāru liela ganību platība. Vismaz 180 dienas gadā dzīvniekam jāpavada ganībās. Ir speciālas prasības arī telpu apgaismojuma un vēdināšanas iekārtām, siens un citi barošanai nepieciešamie produkti tiek sagatavoti uz vietas – saimniecībā. Ganāmpulku var papildināt tikai ar bioloģiskās saimniecībās audzētiem dzīvniekiem.

«HiPP» ir pasaulē lielākais uzņēmums, kas ražo bioloģiski tīrus produktus bērniem. Vairāk nekā 1000 lauksaimnieku piegādā «HiPP» uzņēmumam bioloģiski tīrus dārzeņus, augļus, gaļu un pienu.

«HiPP» savu ražotņu darbības nodrošināšanai cenšas izmantot tikai atjaunojamos enerģijas avotus – biomasu (koka briketes). Pēc pēdējos desmit gados veiktajām investīcijām uzņēmumā atkritumu būtībā nav – 97% atkritumu tiek pārstrādāti. Liela daļa atkritumu ir bioloģiski un var tikt izmantoti dzīvnieku barībā, kā enerģija tālākā ražošanas procesā vai kā šķidrais mēslojums.

ANO Vides programma (UNEP) un Starptautiskā tirdzniecības kamera apbalvojusi 12 pasaules kompānijas par ekoloģiskiem sasniegumiem. «HiPP» ir viens no trīs apbalvotajiem uzņēmumiem Eiropā. 2000. gadā Budapeštā «HiPP» bija vienīgais bērnu pārtikas ražotājs, kas saņēma iepriekš minēto organizāciju «Millenium» apbalvojumu par sasniegumiem vides jomā. •

 

Ingrīda Strazdiņa