Ar nemieru sirdī un mugursomu plecos

Līga Bulmeistere;
Krišjāņa Sietiņa foto

 

LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes esošie un bijušie studenti – ģeogrāfi, ģeologi un vides zinātnieki (kopā saukti par ģeogrāfiem) – ir apvienojošies vienotā domubiedru saimē un paši sevi dēvē par ģeogrāfu mafiju. Viņu vadmotīvs «Es miera dzīvi neatzīstu, kas laime ir – to meklēšu!» – vārdi no ģeogrāfu himnas. Mēs paši, ģeogrāfu mafijai piederīgie, domājam, ka ģeogrāfs ir avantūras pilns pasaules apceļotājs un izzinātājs, piedzīvojumu meklētājs, zaļi domājošs dabas bērns, vispusīgs erudīts.

Lai noskaidrotu, kas vieno, saista un ļauj kļūt par ģeogrāfu ne tikai «uz papīra», bet arī sirdī un dvēselē, vērsos pie patiesiem aktīvistiem un pilntiesīgiem ģeogrāfijas mafijas biedriem – Indras Baltmanes un Agra Reča; ielūkoties mafijas būtībā caur fotoobjektīvu mums laipni ļāva Krišjānis Sietiņš.

«Mafijas» saknes meklējamas jau tad, kad aizsākās ģeogrāfijas studijas Latvijā, apvienojoties zinātkāriem zemes zinātņu studentiem un īpašu vienotības sajūtu iegūstot mēnesi ilgajās lauka studijās jeb praksēs, kas nereti tiek organizētas tālu prom no civilizācijas, mežonīgos un ekstrēmos apstākļos. Pirmo ģeogrāfu kopības sajūtu un piederību mafijai studenti sāka stiprināt pirmās lauka prakses laikā, kas risinās Lodesmuižā (Cēsu raj.). Ēst gatavoja uz ugunskura vai lauka virtuvē, ūdens bija pieejams tikai ezerā, daļa studentu nakšņoja teltīs. Tagad, protams, arī Lodesmuižā ir gan virtuve, gan dušas ar silto ūdeni, taču kopības sajūta – tāda vairs nerodas...

Laikam ritot, ģeogrāfu mafijas būtība ir palikusi nemainīga. Tā ir spēja atrasties ārā – «pie dabas» – ne tikai tad, kad laika apstākļi ir ideāli, bet arī vēlos rudeņos vai agros pavasaros, dažreiz pat ziemā. Nemainīga tradīcija ir sportiskās aktivitātes, kurās ģeogrāfi bieži vien guvuši godalgotus panākumus, kā arī tradicionālais pasākums ģeorallijs – laivu brauciens, kur aptuveni 100 cilvēku vairāku dienu garumā divas reizes gadā – agrā pavasarī un vēlā rudenī – gumijas laivās laivo pa kādu no Latvijas upēm. Vēl regulāri tiek organizētas Ģeodienas, kuru ietvaros notiek dažādi sporta pasākumi, tiek stāstīti ceļojumu stāsti, noris konference ar atraktīviem jautājumiem pasniedzējiem, fotokonkurss.

Mafijas pārstāvim jābūt draudzīgam, izpalīdzīgam, komunikablam, atsaucīgam aktīvistam, kurš apveltīts ar labu humora izjūtu. Par pilntiesīgu ģeogrāfu mafijas biedru students var kļūt pēc pirmā kursa iesvētību pasākuma, izturot pirmo sesiju, kā arī veiksmīgi izejot pirmās lauka prakses skolu. Klīst leģendas par ģeogrāfu un fizmatu savstarpējo cīņu, bet principā paši par šo mītu smaidām, jo īstenībā starp Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes un Fizikas un matemātikas fakultātes studentu padomēm ir labi sakari. Tā «cīņa» parasti ir tikai 1. septembra rīvēšanās, jo, šķiet, tikai šīm divām fakultātēm jau ilgi ir gan savs karogs, gan himna. Un zīmīgi, ka Aristoteļa svētkos Doma laukumā tās vienmēr stāv blakus. Mafijas pārstāvji ir atvērti komunikācijai un sadarbojas ar līdzīgi domājošajiem gan tepat Latvijā, rīkojot Eiropas ģeoloģijas, kā arī vides zinātnes studentu pasākumus ar dažādām aktivitātēm brīvā dabā, gan arī piedalās līdzīgos pasākumos citur pasaulē. Interesantās un aizraujošās studiju prakses Igaunijā, Polijā un citur Eiropā – līdz pat Adrijas jūrai – ir lieliska iespēja paralēli darbam un studijām iepazīt arī citu valstu ģeodraugus.

Vienojošs spēks ir zaļā pārliecība, kas ģeogrāfu mafiju un zaļo dzīvesveidu ietver vienā veselumā. Ģeogrāfs nedrīkst būt vienaldzīgs pret to, kas notiek viņam apkārt. Viņam jālūkojas daudz plašāk – Visumā, gaisā, uz zemes un Zemes dzīlēs... Ģeogrāfam ik dienas jādzīvo un jādomā zaļi, arvien zaļāk, kā arī jārosina darīt to citiem. Jā, ģeogrāfs ir arī bohēmietis, kam «virs galvas zila debess un zem kājām – plašā pasaule» (vārdi no ģeogrāfu himnas), dzīves baudītājs, kurš var tā vienkārši paņemt savu mugursomu un doties, kur vien acis rāda, pametot civilizāciju, materiālismu, ikdienas rutīnu, tehnoloģijas, lai baudītu dabas saskaņu un harmoniju, gūtu spēku atgriezties ikdienas realitātē.

Ja esi aktīvs, erudīts, dabu un avantūru mīlošs jaunietis, pēc vidusskolas beigšanas aicinām tevi nākt studēt uz LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāti un pievienoties mūsu draudzīgajai ģeogrāfu mafijas saimei! •