Elektromobilis «Melex»

Ausu sargs «Cocciphone»

Ekoloģiska veļa

Zaļā panna «Kioto»

Trauku mazgāšanas rīki no Filipīnām

Putekļu sūcēja maisiņā liekams atsvaidzinātājs
 

Elektromobilis «Melex»

Kluss un gaisu nemaitā, ar atjaunojamiem energoresursiem darbināms auto, kam ikviens domīgi noskatīsies pakaļ. Šā elektromobiļa akumulatoru var uzlādēt pie 220 V rozetes, un ar vienu uzlādi tas var nobraukt aptuveni 80 km, turklāt elektrība par vienu braucienu izmaksās ne vairāk par latu. Ātrums – līdz 45 km/h. Nelielais auto spēj pārvadāt veselu tonnu kravas vai astoņus pasažierus, tāpēc to izmanto gan tūristu vizināšanai Siguldā, Jūrmalā, Rīgā un Rundālē, gan darba procesa nodrošināšanai industriālās teritorijās, gan mednieku un zemnieku saimniecības un pat Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.

Pirmie «Melex» elektromobiļi tika saražoti jau pirms 40 gadiem. Šodien tie ir pazīstami un populāri visā pasaulē, turklāt ir pieejams plašs dažādu modeļu klāsts. «Melex» pašlaik ir ceturtais lielākais elektromobiļu ražotājs pasaulē.

Oficiālais «Melex» elektromobiļu pārstāvis Baltijas valstīs ir SIA «Impresso»; tālr. 28629982, e-pasts tirdznieciba@impresso.lv; mājaslapa internetā http://www.elektromobilis.lv. Visi «Melex» modeļi apskatāmi mājaslapā http://www.melex.com.pl

Cena – sākot no Ls 5000 (bez PVN).

Ausu sargs «Cocciphone»

Pirms vairākiem gadiem, kad, organizējot pasākumu, visu dienu nācās nemitīgi runāt pa mobilo telefonu, iedzīvojos pamatīgās veselības problēmās – kreisajā ausī zvanīja tā, ka aizmigt nevarēju, turklāt jutu, ka pasliktinājusies dzirde, un to apstiprināja arī mediķi. No tā laika izvairos no sarunām pa mobilo tālruni, jo īpaši pēc tam, kad noskatījos dokumentālu filmu, kurā tika parādīts, kas notiek ar jēlu olu pēc tam, kad tā 40 minūtes atradusies starp diviem savstarpēji sazvanītiem mobilajiem telefoniem, – tā bija izvārījusies cieta!!! Kad atklāju, ka manu iemīļoto veļas mazgāšanas bumbu «Biowashball» izplatītājs Nauris piedāvā arī uz mobilā tālruņa līmējamu veidojumu, pieteicos izmēģināt. Kopš tā laika cepinošo sajūtu ausī vairs neesmu jutusi, toties šķiet, ka telefons ātrāk izlādējas. Bet tik un tā – kad vien iespējams, telefoniski sarunājos ar skaļruņa starpniecību, lai aparāts nav jāliek pie auss.

Šajā pašā internetveikalā iespējams iegādāties arī lielākus elektromagnētisko viļņu mazinātājus – tos var līmēt uz TV, datora vai mikroviļņu krāsns.

http://www.biowashball.lv

Cena – Ls 12,50.

Ekoloģiska veļa

Izrādās, ka arī lielveikalos var atrast pērles, nodomāju, nopirkusi ekoloģiskas apakšbikses lielajā «Maxxximā». Kad iepriekšējā «Vides Vēstu» numurā publicējām rakstu par ekoloģiski sertificētu apģērbu, man ne sapņos nerādījās, ka tepat kaimiņos, netālu no Sēlijas, Utenā, jau vairākus gadus tiek ražoti apģērbi ar ekosertifikātu. Sarunājusi ar «Google» tulkotāju, ka tas man iztulkos leišu mājaslapu, uzzināju, ka uzņēmumam «Utenos trikotāžas» jau 2005.gadā piešķirts Eiropas ekosertifikāts «Ekopuķīte», bet 2009. gadā – ekomarķējumi «OE 100» («Organic Exchange») un «Global Organic Textile Standard» (GOTS). Uz biksīšu iepakojuma rakstīts, ka «ekoloģiskā kokvilna audzēta Indijā, Tanzānijā un Turcijā sertificētās bioloģiskajās saimniecībās, kur nelieto ģenētiski modificētas sēklas, pesticīdus un sintētisko mēslojumu. Kokvilnas vērpšanā izmantotas ekoloģiskas tehnoloģijas. Ražotājs garantē, ka izstrādājumā nav aizliegtu kaitīgu vielu, piemēram, formaldehīdu, smago metālu, pesticīdu, tiek izmantotas progresīvas tehnoloģijas un videi draudzīgas vielas.» Tad aizdomājos, kāpēc gan tas kokvilnas segas pārvalks, ko nupat izsaiņoju no polietilēna iepakojuma, tik traki smirdēja, ka nācās to uzreiz iestūķēt veļasmašīnā? Varu derēt, ka vismaz formaldehīds tur bija. Man šķiet, ka veļa ir pirmā, kuras iegādē vajadzētu pārvarēt skopumu un pirkt ne tikai dabiskas šķiedras izstrādājumu, bet arī izvēlēties tādu, kur šķiedra ir ekoloģiski audzēta un apstrādāta.

Cena Ls 4,20

Zaļā panna «Kioto»

Kad uzņēmums «Arcolat» piedāvāja izmēģināt jaunu tehnoloģisku brīnumu «GreenPan» – nepiedegošu un kaitīgas vielas neizgarojošu pannu –, biju skeptiska. Taču tagad šī panna ir mana mīlule: tikai maza šļuciņa taukvielu, un nekas ne piedeg, ne pielīp. Smuki cepas gan gaļa, gan zivis, gan dārzeņi; ēdienu var ērti noslīdināt uz šķīvja; karbonāde nav jāzvejo laukā no taukiem, jo to tur vienkārši nav! Ražotāji lepojas, ka šīs pannas ražošanā radies par 60% mazāk CO2, nekā gatavojot parastas pannas. «GreenPan» ražošanā neizmanto PTFE, bet gan Thermolon – veselībai drošu nepiedegošā pārklājuma alternatīvu. Thermolon ir karstumizturīgs – pat tad, ja pannu pārkarsē, toksiski tvaiki neizdalās un pārklājums nesāk lobīties. Pret šo pannu jāizturas saudzīgi – nevajag skrāpēties ar metāla nažiem, dakšām un vīkšķiem, to nevajag bāzt trauku mazgājamajā mašīnā vai karstu pieliet ar aukstu ūdeni. Lakonisks, nebalināta papīra iepakojums apliecina, ka ražotājis saprot, ko dara un ko sola.

Izplatītājs – «Arcolat»; panna nopērkama arī internetveikalos un lielveikalos.

Cena šim modelim – aptuveni Ls 30, citi «GreenPan» modeļi arī lētāki.

Trauku mazgāšanas rīki no Filipīnām

Ziemas spelgonī vērts atpūtināt ierastās mikrošķiedras lupatiņas un izmēģināt dabīgus trauku mazgāšanas rīkus, kas gatavoti siltajās zemēs, – no kokosriekstu čaumalām, sāgo palmas šķiedrām un lufas. Komplekts iesaiņots abakas šķiedras maisā, kas īpaši patika maniem kaķiem. Tomēr jāatzīst, ka bez trauku mazgājamā līdzekļa taukainus traukus spodrus dabūt neizdosies. Trauku mazgāšanas rīku komplekts apliecina, ka arī ar vienkāršām un asprātīgām metodēm var ieviest mājās kārtību un vienlaikus atbalstīt Mihaelu fermu Filipīnās un godīgās tirdzniecības ideju. Kad trauku mazgāšana pabeigta, rīkus izskalo un pakar uz tureklīša, kas izgatavots no kokosrieksta čaumalas. Pēc gada čakli lietotos rīkus var izmest komposta kaudzē vai sadedzināt, nekaitējot videi. Tie atbilst arī vegānu pasaules uzskatam.

Darbojoties ap traukiem, man radās ideja, ka varētu taču arī kāda uzņēmīga latviešu ģimene eksportēt nātru un kosu vīkšķus, priedes mizas skrāpjus un izlietotos miltu maisos iepakotus kapātus auzu salmus! Ticu, ka šie dabas līdzekļi kalpotu ne mazāk efektīvi.

Trauku mazgāšanas rīkus no Filipīnām apskatīt un nopirkt var:

Veikalā-kafejnīcā «Uzkodu namiņš» – Rūjienas iela 7, Rīga;
«Bioveltes» – Ģertrūdes iela 26, Ventspils;
«Pie Undīnes» – Baznīcas iela 13, Kuldīga;
«Alvīne» – Zāļu iela 31, Liepāja.
http://www.lavandas.lv
http://www.ekokosmetika.lv
http://www.sekoeko.lv

Komplekta cena – Ls 14-18.

Putekļu sūcēja maisiņā liekams atsvaidzinātājs

Nemaz nebiju iedomājusies, ka putekļu sūcēja maisiņā klusi un centīgi vairojas putekļu baktērijas! Lai sabojātu tām dzīvotprieku, «Aloe Vera» ražo ar eikalipta, lavandas, piparmētras, citrona, krustnagliņu ēteriskajām eļļām un alvejas ekstraktu piesūcinātus kubiciņus, ko ielikt maisiņā. Kad putekļsūcējs darbojas, telpā izplatās aromāts, bet, kad pustukšais maisiņš gaida nākamo darbošanos, ēterisko vielu koncentrāts apkaro baktērijas un putekļu ērcītes. Pēcāk pilno maisiņu izmet kopā ar izgarojušo kubiciņu. Gaisa atsvaidzinātāju izmēģināja divas ģimenes. Vienā mājā smarža likās pārāk uzmācīga, un ģimenes galva aizliedza turpmāk kaut ko tādu lietot. Otrā – gluži otrādi, visi bija stāvā sajūsmā par putekļu sūcēja svaigo izelpu.

http://www.ecovvt.eu

Cena – Ls 6,60, iepakojumā 10 gab. •

Teksts: Anitra Tooma