Dabas aizsardzības pārvaldei – bezmaksas tālrunis 80000130

Zvanot uz tālruņa numuru 80000130, bez maksas vari iegūt informāciju par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām vai arī ziņot par problemātiskām situācijām tajās. Brīvdienās un ārpus darba laika ziņojumi tiek ierakstīti.

Pēc pēdējās reorganizācijas Dabas aizsardzības pārvaldei (DAP) ir četras reģionālās struktūrvienības – Pierīgas, Vidzemes, Kurzemes un Latgales reģionālā administrācija, bet galvenā mītne atrodas Siguldā. Visa operatīvā informācija par DAP darbu tiek publicēta mājaslapā www.daba.gov.lv


Dabas muzejā jauna ekspozīcija «Cilvēks un vide»

Jaunā ekspozīcija ir vienīgā Latvijā, kas interaktīvā veidā stāsta par ekoloģijas pamatjautājumiem, cilvēka un vides mijiedarbības problēmām, kā arī enerģētikas un ilgtspējīgas attīstības iespējām. Šī ekspozīcija ir vie-na no projekta «Vides zinību programmu un zaļās skolas izveide Latvijas Dabas muzejā» aktivitātēm. Papildus tai izstrādāta un aprobēta vides izglītības programma vidusskolēniem un humanitāro un sociālo zinātņu bakalaura programmu studentiem.


Pirmie sertificētie ekoproduktu veikali

Tikpat daudz melu un puspatiesību, cik izlasāms uz lielveikalos nopērkamo produktu iepakojuma, var sastapt arī veikalos, kas sevi lepni dēvē par dabisko produktu u.tml. tirgotavām. Lai nejauši nenopirktu viltus ekoproduktus, iesaku iepirkties tikai sertificētos veikalos, un tie ir:

  • veikalu tīkls «Biotēka»,
  • veikals «Latvijas ekoprodukts» Rīgā, K. Barona ielā 45/47,
  • veikals «Gaļas meistars» Rīgā, A. Čaka ielā 82,
  • veikals-kafejnīca «Uzkodu namiņš» Rīgā, Rūjienas ielā 7,
  • ekoproduktu veikaliņš Smiltenē, Baznīcas laukumā 2.

Sertificētos veikalos tie produkti, kuri nav sertificēti, atrodas atsevišķā plauktā ar norādi «Dabīgs nesertificēts produkts», un parasti tur stāv sāls, dzeramais ūdens, kam ekosertifikātu nemaz neizsniedz. Cerams, ka turpmāk sertificēto veikalu būs vairāk, tāpēc pavaicā sava iecienītā veikala vadībai, kad viņi sertificēs savu uzņēmumu...


Novērota jauna putnu suga

Bauskas novadā pie Ozolaines dīķa novērota Daurijas bezdelīga, kas ir 347. mūsu valstī reģistrētā putnu suga. Daurijas bezdelīgas ligzdo Eiropas dienvidu daļā un Āzijā, kā arī tropiskajā Āfrikā. Tā kā šis putns bieži tiek novērots, klejojam ārpus sugas sastopamības areāla, ornitologi jau sen prognozējuši, ka bezdelīga kuru katru pavasari parādīsies arī Latvijā.


Mācies dzīvot dabā

Lai iemīlētu un saudzētu dabu, pašiem tajā ir jādzīvo, jādarbojas, jāsajūt – gan saulainās, gan lietainās dienās, gan priekos, gan grūtībās. Tāpēc Āra dzīves apmācības centrs «Pelēkais Vilks» izai-cina piedzīvojumam Zābaku nometnē, kas Kuldīgas apkārtnē notiks no 10. līdz 16.jūlijam 8-11 gadus veciem bērniem un no 18. līdz 24.jūlijam 12-16 gadus veciem jauniešiem.

Vairāk informācijas centra mājaslapā http://www.pelekaisvilks.lv.


Piesedzoties ar neziņu, izcērt aizsargājamus meža biotopus

Latvijas Dabas fonds mudina lielāku uzmanību pievērst ES nozīmes meža biotopu aizsardzībai, jo ir daudz gadījumu, kad tiek iznīcināti biotopi, kurus Latvija savos likumos un starptautiskajās saistībās apņēmusies aizsargāt. Viens no galvenajiem iemesliem ir precīzas informācijas trūkums par biotopu atrašanās vietu, jo 60-70% no tiem nav atzīmēti Meža valsts reģistra datubāzē, kas ir galvenais informācijas avots, pēc kā vadās, organizējot un kontrolējot meža apsaimniekošanas darbus. Zemkopības ministrs maijā solījis, ka turpmāk ES nozīmes biotopi tiks atzīmēti Meža valsts reģistrā ar speciālu kodu, kas ļaus izsekot to stāvoklim valstī. Nožēlojama ir ne tikai šī neizdarība, bet arī tas, ka Lauku attīstības programmas laikā Latvija nav izmantojusi iespēju pielietot ES finanšu līdzekļus pasākuma «Meža vides maksājumi» ietvaros, ko būtu iespējams izmantot biotopu kvalitātes uzturēšanai un cita veida dabas aizsardzības veicināšanai privātajos mežos, tādējādi mazinot cilvēku dusmas par to, ka dabas aizsardzība viņiem liedz pelnīt naudu.

Latvijā no valsts kopplatības īpaši aizsargājamie ES nozīmes meža biotopi aizņem 4,1%, Lietuvā – 4,2%, Igaunijā – 5,2%, Zviedrijā – 8,8%, bet Somijā – 10,8%. Tā ka tie ir meli, ka Latvijā dabas aizsardzība klupina mežizstrādi!


Atkritumu šķirošanas kampaņa «Šķiro pa tīro!»

Līdz augusta beigām 25 Latvijas pilsētās – Liepājā, Jelgavā, Bauskā, Dobelē, Talsos, Tukumā, Ventspilī, Saldū, Kuldīgā, Rēzeknē, Preiļos, Ludzā, Aknīstē, Subatē, Siguldā, Jūrmalā, Jēkabpilī, Krāslavā, Ilūkstē, Rojā, Balvos, Alūksnē, Gulbenē, Ogrē un Rīgā – notiks Latvijas Zaļā punkta organizētā atkritumu šķirošanas kampaņa «Šķiro pa tīro!», kuras mērķis ir padarīt Latviju tīrāku un ierādīt iedzīvotājiem, ka šķirot plastmasas pudeles jeb PET, stikla taru, elektrokrāmus, kā arī sulu un piena pakas ir vienkārši. Kampaņas rezultātā viss savāktais iepakojums un nolietotās elektropreces tiks pārstrādātas: PET pudeles – rūpnīcā «PET Baltija» Jelgavā, stikla tara – uzņēmumā «Warta Glass» Panevēžā, sulu un piena tetrapakas – papīrfabrikā «Līgatne», bet nolietotās elektropreces – rūpnīcā «EMP» Viļņā.

Reizi mēnesī katrā akcijas pilsētā tiks izlozētas veicināšanas balvas – sešu mēnešu abonements vienam no desmit «Dienas žurnāli» izdevumiem pēc laimētāja izvēles. Savukārt pēdējā izlozē no visiem veicināšanas balvu ieguvējiem katrā pilsētā tiks izlozēts viens dalībnieks, kurš saņems akcijas galveno balvu – dāvanu kartes vai čekus 200 latu vērtībā no veikalu tīkliem Latvijā.

Plašāka informācija atrodama Latvijas Zaļā punkta mājaslapā http://www.zalais.lv.


Toksīni no ĢM kultūrām nonāk grūtnieču un embriju asinīs

Jauns satraucošs kanādiešu zinātnieku pētījums liecina, ka kaitīgie Bt toksīni, kas iestrādāti ģenētiski modificētās lauksaimniecības kultūrās, lai pasargātu tās no kaitēkļiem, var nonākt topošo māmiņu un vēl nedzimušu bērnu asinsritē, lai gan ĢMO ražotāji apgalvo, ka tie sadalās zarnu traktā un nenodara kaitējumu organismam.

Šajā pētījumā, ko veikuši neatkarīgi mediķi Kanādas Kvebekas provinces Šērbrukas universitātes slimnīcu centra dzemdniecības un ginekoloģijas nodaļā, minēto ķīmisko vielu pēdas atrastas 93% asins paraugu, kas ņemti no grūtniecēm, un 80% – no viņu gaidāmo bērniņu nabassaites. Sievietēm, kas nebija stāvoklī, toksīnu pēdas asinīs atrastas 69% gadījumu. Tas ir pirmais šāda veida pētījums, kas nepārprotami uzrāda Bt toksīnu klātbūtni cilvēku organismā un apliecina, ka indes caur placentu var nonākt auglī. Ir aizdomas, ka šis piesārņojums var izraisīt alerģijas, spontānos abortus vai pat ļaundabīgos audzējus.

Droši vien, ka toksīni tikuši uzņemti ar pārtiku – gaļu, pienu vai olām –, kas iegūta no lopiem un mājputniem, kuri baroti ar ģenētiski modificētu lopbarību. Ar toksīnus saturošo ĢM kukurūzu apsētas milzīgas platības Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā, un tā tiek izbarota putniem un lopiem visā pasaulē.


Pāvilostas dabas aizstāvju uzvara

Biedrības «Zemes draugi» aktīviste Guna Grimsta bija iesniegusi pieteikumu Satversmes tiesā (ST), jo uzskatīja, ka Sakas pagasta teritorijas plānojums atļauj divās vietās tādu zemes izmantošanu, kas ir pretrunā ar Satversmes 115. pantu, kurš garantē ikvienam tiesības dzīvot labvēlīgā vidē. Biedrība norādīja, ka, paredzot meža zemes transformēšanas un apbūves iespējas dabas liegumiem «Pāvilostas pelēkā kāpa» un «Ziemupe» piegulošajās teritorijās, tiek radīta negatīva ietekme uz šīm īpaši aizsargājamajām dabas teritorijām, kas turklāt ir Eiropas nozīmes aizsargājamās «Natura 2000» dabas teritorijas. ST maija vidū atzina par valsts pamatlikumam neatbilstošām vairākas Pāvilostas novada teritorijas plānojuma daļas; šis spriedums ir galīgs un nepārsūdzams. Cerams, tagad būs miers no lietuviešiem, kas bija iekārojuši apbūvēt mežu Akmeņraga tuvumā, un jau uzslietais nams Zaļkalnu mežā tiks nojaukti.

 

Sagatavoja: Anitra Tooma.